Nuo nemigos ir naktinių košmarų išvaduos žvaigždinio mazgo blokada

8 April 2022
Nuo nemigos ir naktinių košmarų išvaduos žvaigždinio mazgo blokada

Miegas – tai periodiška fiziologinė organizmo ramybės būsena, kurios metu iš dalies atsiribojama nuo visų kūno pojūčių, išorinio informacijos srauto. Pagrindinė miego funkcija – atkurti organizmo jėgas. Per dieną smegenys prikaupia daugybę informacijos, kuri patalpinama trumpojoje atmintyje. Miego metu vyksta duomenų išfiltravimas – tai, kas naudinga, perkeliama į ilgalaikę atmintį, kas nereikalinga – pašalinama iš trumpalaikės atminties, taip paruošiant vietą naujai ateinančios dienos informacijai. Neišsimiegojus, trumpoji atmintis perkraunama, ji nebegali talpinti ir apdoroti naujų žinių, todėl jaučiamės pavargę, sumažėja produktyvumas, sulėtėja veiksmų atlikimo greitis, suprastėja kokybė.

Miegas turi lėtąją ir greitąją fazę, kuri nakties metu kartojasi 3-5 kartus. Lėtosios fazės metu žmogu apima snaudulys, sumažėja reakcija į dirgiklius, sąmoningumas, sulėtėja smegenų veikla, kartais miegant netgi kalbama ar vaikščiojama. Šioje fazėje nesapnuojama, o pažadintas žmogus neigia miegojęs. Kokybiškam miegui labai svarbu, kad būtų pasiekiama antroji – greitoji miego fazė. Jos metu sapnuojama, vyksta atminties įtvirtinimas, kūno resursus atkurianti baltymų sintezė, hormonų pokyčiai, įvairių kūno sistemų harmonizavimas. Medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytojas anesteziologas reanimatologas Vidas Jankus pasakoja, kas lemia mūsų miegą, pataria, ką daryti, jam sutrikus ir pristato ypatingai efektyvų nemigos gydymo metodą.

Kodėl sutrinka mūsų miegas

Gydytojas sako, kad dažniausiai miegas sutrinka tuomet, kai save apkrauname per dideliu kiekiu informacijos, keliame sau per didelius darbinius reikalavimus, patiriame stiprų emocinį stresą.

„Taip sutrikdome miego ciklą, kai kūnas nebesupranta, kada laikas miegoti, o kada – būti aktyviam. Kitaip tariant, įstūmiame savo organizmą į būklę, kurią galima pavadinti „kaukis arba bėk“. Nervų sistema pereina į nuolatinę aktyvią būseną, neleidžiančią pereiti į miego ir pasiekti svarbiausios miego kokybei – greitosios miego fazės. Dažniausiai pasiekiama tik lėtoji miego fazė, todėl žmogui atrodo, kad jis lyg ir miegojo, bet pabudęs jaučiasi pavargęs. Tai veda prie išsekimo, atminties blogėjimo, depresijos, įvairių sveikatos problemų“, – pasakoja V. Jankus.

Miego higienos rekomendacijos

Norėdami kokybiškai jaustis ir dirbti, kad ir kas bevyktų, turime stengtis išlaikyti įprastą darbo ir poilsio režimą, užtikrinti jo cikliškumą. Tam gali padėti paremtų daugybe mokslinių tyrimų ir užtikrinančių efektyvų rezultatą miego higienos rekomendacijų laikymasis.

  • Eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu, kad susiformuotų miego ciklas. Šio režimo reikėtų laikykitės, net jei ir nepavyksta užmigti, – ilgainiui smegenys pradės dirbti ir išskirti hormonus tam tikru ritmu.
  • Nežvilgčiokite į laikrodį – tai didina įtampą ir trukdo užmigti.
  • Venkite pogulių dienos metu – jie išderina miego ciklą.
  • Nenaudokite stimuliuojačių medžiagų (kofeino, nikotino, saldintų gazuotų gėrimų, juodos ir žalios arbatos, šokolado) likus 4-6 valandom iki miego ir nakties metu.
  • Norėdami greičiau užmigti, venkite alkoholio ar migdomųjų vaistų – jie pakeičia miego architektūrą ir nors užmigsite lengviau, ryte jausitės pavargę.
  • Sportuokite dienos metu, o likus 3-4 valandom iki miego venkite aktyvios fizinės veiklos.
  • Prieš miegą nevalgykite sunkiai virškinamo maisto, bet lengvas negausus užkandis gali miegą pagerinti.
  • Paruoškite tinkamą miego aplinką – išvėdinkite kambarį, palaikykite vėsią temperatūrą.Venkite ryškaus apšvietimo, triukšmo šaltinių, o jei to padaryti nėra galimybės, naudokite akių raištį ar ausų kištukus.
  • Atsigulę į lovą venkite sudėtingos informacijos skaitymo, darbo kompiuteriu ar įtempto siužeto filmų žiūrėjimo. Lovą naudokite tik miegui ir intymiam bendravimui.
  • Miegui padeda stresą mažinantys ritualai – karšta vonia, knygos skaitymas ir kita raminanti veikla.

Kada dėl nemigos reikėtų sunerimti

„Pavieniai miego sutrikimai dažniausiai susiję su tuo metu patiriama didesne emocine įtampa, tad dėl jų nevertėtų nerimauti. Tačiau reikėtų ieškoti specialisto pagalbos, jeigu miego sutrikimai kartojasi tris ar daugiau kartų per savaitę ir tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, jeigu neaiški jų priežastis, jeigu dėl jų blogėja savijauta dienos metu, darbo ir gyvenimo kokybė“, – pataria V. Jankus.

Miego sutrikimų gydymas

Pasak gydytojo, pirmo pasirinkimo priemonė lėtinei nemigai gydyti yra kognityvinė elgesio terapija. Jos tikslas – suteikti žinių apie miegą, jį gerinančius bei bloginančius veiksnius ir padėti šiuos veiksnius koreguoti.

Labai paplitęs nemigos gydymas migdomaisiais vaistais. V. Jankus sako, jog neretai šis būdas virsta piktnaudžiavimu. Nors šie medikamentai padeda lengviau užmigti, bet santykinai sutrumpina greitąją miego fazę, todėl prabudę jaučiamės nepailsėję. Dienos metu taip pat jaučiamas mieguistumas, atminties pablogėjimas, sutrikusi koordinacija, sunkiau sutelkti dėmesį. Pasak gydytojo, didžiausia bėda yra tai, kad migdomuosius vaistus pradedama vartoti dar tada, kai miego sutrikimus galima išgydyti nemedikamentiniu būdu. „Pradėjus juos vartoti, atsiranda priklausomybė ir be vaistų žmogus iš viso nebegali užmigti. Smegenyse vyksta pokyčiai, palaipsniui didinantys atsparumą šiems medikamentams, ir tam pačiam efektui sukelti reikia vis didesnės jų dozės. O galiausiai jokie migdomieji nebepadeda. Nutraukti šių vaistų vartojimą taip pat sunku, nes smegenims pripratus prie pastovaus slopinimo, nebegaunant vaistų, kyla sujaudinimo reakcija ir tampa dar sunkiau sugrįžti į normalų miegą“, – pasakoja specialistas.

Žvaigždinio mazgo blokada užtikrina ilgalaikį miego pagerėjimą

Kai kiti metodai nepadeda, miego sutrikimai gali būti gydomi atliekant simpatinei nervų sistemai priklausančio žvaigždinio mazgo blokadą. Šis gydymo metodas Lietuvoje dar pakankamai mažai žinomas, nes yra nedaug gydytojų, galinčių atlikti šią procedūrą. Procedūrų saugumui užtikrinti, svarbu, kad blokados būtų atliekamos kvalifikuotų ir patyrusių specialistų. Dažniausiai tai – gydytojai anesteziologai, besispecializuojantys skausmo gydyme. Šių specialistų žinios leidžia procedūrą atlikti saugiai, išvengti pašalinių efektų ir pasiekti geriausią rezultatą.

Žvaigždinio mazgo blokada pirmiausia buvo pradėta naudoti karo veteranams potrauminio streso sutrikimo gydymui, kuomet jie negalėdavo užmigti ar sapnuodavo baisius košmarus. Gydymo efektyvumas siekė apie 80-90 procentų.

Procedūros metu šalia kakle esančio žvaigždinio mazgo suleidžiamas vietinis anestetikas. Injekcija yra beveik neskausminga – jausmas toks, kaip imant kraują iš venos. „Žvaigždinis mazgas susijęs su atsako „kaukis arba bėk“ reguliavimu, kai per didelis aktyvumas stimuliuoja smegenis būti pasiruošusioms staigiam veiksmui ir slopina bet kokį miego pojūtį. Atlikus injekciją, trumpam išjungiamas simpatinės nervų sistemos aktyvumas ir perdėtas nervų sistemos sujaudinimas, suteikiama laiko nervų sistemos mediatorių perėjimui iš sujaudinimo į normalią būseną. Tai panašu į kompiuterio perkrovimą, kai jis nebesusidoroja su informacija ir užstringa. Po dviejų savaičių procedūrą reikia pakartoti. Gydymo rezultatas – ilgai trunkantis miego pagerėjimas ir išsivadavimas iš košmariškų sapnų. Taip pat pastebėta, kad ženkliai sumažėja nerimas, dirglumas, pagerėja emocinė būklė, atmintis ir koncentracija, sumažėja prakaitavimas, menopauzės metu moteris varginančios karščio bangos, pagerėja seksualinė funkcija, esant priklausomybei, silpnėja vaistų potraukis. Šiuo metodu taip pat gali būti gydomi tam tikri galvos, kaklo ir rankų skausmai, širdies ritmo, širdies ir rankų kraujotakos sutrikimai,“ – pasakoja specialistas.

Gydytojas dalinasi pacientės istorija – moteris skundėsi, kad keturis metus negalėdavo užmigti po keletą parų iš eilės, o kai pavykdavo porai valandų užsnūsti, ji sapnuodavo baisius košmarus, lavonus ir, apimta siaubo, pabusdavo. Per šiuos metus moteris buvo išbandžiusi visus įmanomus gydymo metodus, tame tarpe ir netradicinius – spiritizmo seansus, burtus, užkalbėjimus, tačiau nei vienas jų nedavė jokio rezultato. Atlikus žvaigždinio mazgo blokadą, pacientė iš karto pradėjo miegoti po kelias valandas per parą, ir, nors pirmą savaitę dar sapnavo košmarus, jos teigimu, sapnai taip nebegąsdino ir ji iš išgąsčio nepabusdavo. Antrą savaitę po gydymo košmariški sapnai visiškai dingo. Pacientė ir iš pažiūros atrodė labiau atsipalaidavusi, ramesni tapo jos judesiai ir kalba. Pasak moters, ji nebejautė streso darbe, mažiau jaudinosi dėl nesėkmių ir įvairių smulkmenų. Atlikus blokadą antrą kartą, pacientės emocinė būklė dar labiau pagerėjo, ji pradėjo miegoti ilgiau, dingo dėl nuolatinės įtampos varginę kaklo, pečių ir nugaros raumenų skausmai. Pasak anesteziologo, blokados efektas tęsiasi iki šiol, o pacientė džiaugiasi žymiai kokybiškesniu gyvenimu.

Baigdamas pokalbį gydytojas anesteziologas V. Jankus dar kartą primena, kad nereikėtų skubėti nemigos gydyti migdomaisiais vaistais, nes jie gali sukelti priklausomybę ir nulemti daug sunkesnius miego sutrikimus ateityje. Šie vaistai sukelia ir tokius nepageidaujamus reiškinius, kaip atminties pablogėjimas, koordinacijos sutrikimai ir t.t. „Rekomenduočiau pradėti nuo miego higienos taisyklių laikymosi, kognityvinės elgesio terapijos nemigai įveikti. Jei miego sutrikimas labai sunkus (tęsiasi ilgai, nemiegama po keletą parų iš eilės, vargina sunkūs košmarai) ir jo nepavyksta įveikti kitais metodais, tuomet verta pasitarti su specialistu dėl itin veiksmingo gydymo metodo – žvaigždinio mazgo blokados“.

Neue Artikel

  • Žinios iš Pietų Korėjos: paslaptingasis PDNR

    Kai Kim Kardashian pritaria grožio procedūrai – pasaulis klauso. Neseniai ji atkreipė dėmesį į lašišų sėklos (en: Salmon-Sperm) produktą – prabangią odos priežiūros priemonę, kurios metu odai atjauninti naudojamas iš lašišos gautas PDRN. Siekiu jums perduoti naujausią ir aktualiausią informaciją. Todėl pristatau vieną naujausių ažiotažų estetinės medicinos srityje: PDRN odą...
  • Sveikatos ir ilgaamžiškumo šaltinis

    Glutationas – unikalus trijų aminorūgščių, glutamino, cisteino ir glicino, derinys, neretai tituluojamas svarbiausiu organizmo gynėju. Jo misija – sutramdyti laisvuosius radikalus ir užtikrinti kūno harmoniją. „Daugiausia glutationo randama kepenyse, inkstuose ir plaučiuose – organuose, atsakinguose už toksinių medžiagų apdorojimą ir pašalinimą iš organizmo. Jis...
  • Kaip išgyventi šventes, kai netoleruoji laktozės?

    Kaip išgyventi šventes, kai netoleruoji laktozės? Kalėdų metas – tai ne tik šeimos susibūrimo ir dovanų metas, bet ir gausių vaišių laikotarpis. Tačiau žmonėms, kurie netoleruoja laktozės, šventės gali tapti dideliu iššūkiu. Daug tradicinių Kalėdų patiekalų, tokių kaip sūriai, desertai ar pieniški padažai, yra pagaminti naudojant laktozės turinčius produktus. Štai keli patarimai, kaip...
  • Kojos skausmas

    Kojos skausmas Netikėtas kojų skausmas gali sugluminti kiekvieną. Visgi, nereikia nerimauti, jeigu kojos skausmas yra nedidelis ir jis nepasikartoja dažnai. Nerimauti reikia pradėti tuomet, kai naminės gydymo priemonės nepadeda ir skausmas stiprėja. Priežasčių, kodėl skauda koją gali būti daug. Kai kurios gali rodyti rimtą ligą, kitos gali būti ne tokios rimtos. Bet kuriuo atveju svarbu...
  • LYL F26 spray: mikronizuotos geležies nauda sveikatai

    Kas yra LYL F26 SPRAY®️? LYL F26 SPRAY®️ yra pažangus mikronizuotos geležies papildas, skirtas palaikyti optimalų organizmo geležies lygį. Mikronizuota forma užtikrina geresnį geležies įsisavinimą ir minimalizuoja šalutinį poveikį, kuris dažnai pasireiškia naudojant įprastus geležies papildus. LYL F26 SPRAY®️ ypač tinka žmonėms, kurie siekia patogaus ir efektyvaus sprendimo...
  • Šypsena – geriausia dovana

    Švenčių Dovanos ir Tikrosios Vertybės Artėjančios žiemos šventės – tai laikas, kai miestų gatvės pasipuošia šventinėmis lemputėmis, o parduotuvių vitrinos vilioja pačiomis įvairiausiomis dovanų idėjomis. Vartojimo kultūra pasiekia aukštumą: skubame, lekiame, ieškome tobulos dovanos artimiesiems, draugams ar kolegoms. Tačiau ar tikrai materialūs daiktai yra svarbiausi? Ar tą malonumą,...
  • Įtampos moters dubenyje slopina orgazmą

    Moters dubuo susijęs ne tik su reprodukcine veikla, būtent pilve ir dubenyje, anot pašnekovės, moteris kaupia daugiausia emocinių įtampų, kurios ne tik trikdo savijautą, bet ir slopiną orgazmą. Edita Esenku Šimkutė - meistro Manteko Čija mokinė, instruktorė, baigusi papildomosios alternatyviosios medicinos magistrantūrą ir daugiausia specializuojasi Dao jogos srityje, Dao seksologijoje ir...
  • Lazerinės technologijos - audinius tausojančiam ir efektyvesniam dantų šaknų kanalų gydymui

    VivaDens Odontologijos ir Estetikos Centro įkūrėja gydytoja odontologė Ingrida Ivancė dar iki 2000-ųjų matė poreikį Lietuvoje atnešti estetiką į odontologiją. Tobulindamasi užsienyje, ji tapo pirmąja nacionalinio, po to ir tarptautinio estetinės odontologijos konkursų laureate, taip pat yra vienintelė akredituota AACD (American Academy of Cosmetic Dentistry) estetinės odontologijos specialistė...
  • Hialurono ir botulino injekcijos. Ką apie jas reikia žinoti?

    Apie hialurono rūgšties ir botulino toksino injekcijas puoselėjant grožį girdėjo kiekvienas, tik ne visi žino, kas tai iš tiesų yra ir kaip veikia. Apie tai kalbamės su „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Arnu Martinėliu. . . Hialurono rūgšties pavadinimą girdėjo daugelis, tik ne visi žino, kas tai iš tiesų yra. Papasakokite apie šį...
  • Kada ir kaip naudoti aliejus plaukų priežiūrai: profesionalų patarimai

    Tinkamai parinktos plaukų priežiūros priemonės ir tinkamas jų formavimas, gali ne tik atkurti plaukų sveikatą, bet ir sustiprinti jų natūralų grožį. Kalbai pasisukus apie plaukų priežiūrą, itin dažnai girdime apie plaukų aliejus ir jų naudą. Tokie aliejai plačiai naudojami norint sustiprinti, pamaitinti, pridrėkinti plaukus. Plaukų augimą skatinantys aliejai, apsauginiai aliejai, aliejai...
  • Dantis tiesina gausiausia profesionalų komanda

    Daug žmonių nori tiesių dantų, tačiau net neįsivaizduoja, nuo ko ir kurioje klinikoje pradėti. Lyderiaujančiame odontologijos klinikų tinkle „Šypsenos akademija“ kiekvienam pacientui parenkamas optimalus gydymas tam, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai. Kartais tam prireikia ir gydytojų konsiliumo. Tik sveikoje burnoje Dantų tiesinimas „Šypsenos akademijoje“...
  • Geriausias proteinas vyrams ir moterims 2024–2025 m

    Baltymų papildai jau seniai tapo populiaria sportininkų ir sveikos gyvensenos entuziastų dalimi. Jie padeda stiprinti raumenis, greitinti atsigavimą po treniruočių ir užtikrina subalansuotą mitybą. Šiame straipsnyje aptarsime tris geriausius baltyminių papildų pasirinkimus vyrams ir moterims, kurie yra ir bus aktualūs 2024–2025 metais. Jeigu ieškote aukštos kokybės papildų, kurie...
  • Laktozės netoleravimas. Kuo pienas toks vertingas vyresniame amžiuje? Ką svarbu žinoti?

    Svarbu žinoti, kad laktazės aktyvumo mažėjimas su amžiumi yra visiškai normalus fiziologinis procesas, dėl ko vyresnio amžiaus žmonės paprastai blogiau toleruoja pieną ir pieno produktus nei jauni žmonės. Dažnai neteisingai galvojama, kad reikia atsisakyti pieno ir pieno produktų. Atvirkščiai, sveikatai palankaus maitinimosi tikslas – į racioną įtraukti kuo įvairesnių produktų, o...
  • Kalėdinis laikotarpis: nepasiduokime stresui, nes kyla pavojus atsirasti lėtinėms neinfekcinėms ligoms

    Artėja kalėdinis laikotarpis, kai mes dirbsime dar daugiau. Atiduosime daugiau energijos ir pastangų įvykdyti vadovų užduotis, o paskui bėgsime į prekybos centrus pirkti kalėdinių dovanų. Visa tai darydami patirsime stresą, pervargsime ir galiausiai blogai jausimės. Šis bėgimas gali atsiliepti mūsų širdies veiklai ar atsirasti kitų lėtinių neinfekcinių ligų. Kaip to išvengti, kalbamės su...
  • Pėdų skausmas – dažna problema!

    Pėdų nuovargis po ilgo stovėjimo, intensyvios mankštos, gal net lengvas patempimas – dažnam pažįstamos situacijos. Kartais pėdų diskomfortas gali įspėti ir apie rimtesnes traumas ar lėtines ligas. Ką svarbu žinoti apie pėdų sveikatą, atskleidžia „Gijos Klinikų“ ortopedė-traumatologė dr. Vėtra Markevičiūtė. Dažnas skundžiasi pėdų skausmu, diskomfortu. Kokios dažniausios...
  • Sveika pėda – visaverčio judėjimo pagrindas

    Rūpindamiesi savo sveikata dažnai nepelnytai pamirštame vieną svarbiausių kūno dalių – pėdas, viso kūno pamatą. Kiekvienas žingsnis yra sudėtingas kaulų, sąnarių ir kitų audinių darbas, kurį pėdos ne visada išlaiko. Skausmas – pirmasis jų siunčiamas pagalbos signalas. Jį ignoruojant galima sulaukti rimtų sveikatos problemų. Gintautui Pociui, „Gijos Klinikų“ ortopedui...
  • Maistas, turtingas gerosiomis bakterijomis: kaip natūraliai sustiprinti imunitetą?

    Imuniteto stiprinimas yra svarbus norint apsisaugoti nuo peršalimo ligų, infekcijų ir bendro organizmo silpnumo. Vienas veiksmingiausių būdų sustiprinti imunitetą – rūpintis žarnyno sveikata, nes žarnyno mikroflora glaudžiai susijusi su imunine sistema. Gerosios bakterijos, dar vadinamos probiotikais, yra ypatingai svarbios virškinimo sistemos balansui ir stipriam imunitetui. Reguliariai...
  • Įaugęs nagas - "kodėl" ir "ką daryti"

    Šį kartą pakalbėkime apie įaugusius nagus. Dauguma jau yra susidurę su šia problema ir žino, kad tai liečia kojų pirštų nagus. Bet kartais, tiesa labai retai, jie gali įaugti ir ant rankų pirštų. Tai gali atsitikti traumavus rankos nagą arba dėl autoimuninės ligos, kuri laikui bėgant gali "susukti" nagą ir, dažniausiai, ne vieną. Šis reiškinys mūsų praktikoje yra tikrai gana retas,...
  • Dirgliosios žarnos sindromas: kas tai?

    Dirgliosios žarnos sindromas: kas tai? Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra lėtinė virškinimo sistemos liga, kuri paveikia storąją žarną. Pastaruoju metu (DŽS) viena dažniausiai diagnozuojamų funkcinių žarnyno sutrikimų, pasireiškianti pilvo skausmais, pūtimu, dujų kaupimusi bei viduriavimu ar vidurių užkietėjimu. Nors ši liga nėra pavojinga gyvybei, ji gali gerokai apsunkinti kasdienį...
  • Piknaudžiavimas saule – pagrindinė odos vėžio priežastis

    Atėjus pavasariui džiaugiamės šiltais orais, galimybe pabūti gamtoje. Vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore, mėgaujamės saule. Gaila, kad saulės vonios gali būti labai sunkios ligos priežastis. Tikriausiai visi esame girdėję apie tai, jog dėl saulės poveikio apgamai gali virsti odos vėžiu. Didelę šios srities patirtį turi GK klinikos gydytojas Karapet Babajan. Kas yra apgamas ir kodėl...
  • Anksti sučiuptas, klastingasis vėžys įveikiamas

    Kalbėti apie šią ligą, ko gero, geriausia skaičiais: Lietuvoje kasmet nuo jos miršta apie 100 žmonių. Tarp jaunų moterų – tai antras pagal dažnumą mirtinas vėžys po krūties vėžio. Melanoma – pavojingiausias odos vėžys, o per pastaruosius du dešimtmečius jos atvejų padaugėjo dvigubai. Rizikos veiksnių – ne vienas „Melanoma sudaro iki 5 proc. visų piktybinio odos...
  • Okcipitalinė (pakaušio nervo) neuralgija

    Pakaušio srityje jaučiate dilgčiojimą, sustingimą? Nuolat skauda pakaušį arba kaklą? Jaučiate pulsuojantį skausmą viršugalvyje arba už akių? Šie simptomai gali būti susiję su pakaušio neuralgija. Okcipitalinei neuralgijai būdingas kaklo ir galvos skausmas vienoje arba dviejose pusėse, pakaušio odos jautrumas. Manoma, kad pakaušio neuralgijos priežastis – pakaušio nervo dirginimas...
  • Tobulų pėdų paslaptis – sveikos pėdos

    Ar ir tau pažįstamas jausmas, kai gėda būti basomis tarp kitų žmonių? Nuolat vargina skausmas pėdose, nemalonus kojų kvapas, gal tavo nagai negražūs, papilkėję, pageltę, sustorėję, skauda vaikščioti, nes ant pėdų yra įtrūkimų? Jei nors vienas atsakymas yra Taip, tai šis straipsnis kaip tik tau. Pakalbėkime apie kelionę link tobulai gražių pėdų ir kaip jomis tinkamai pasirūpinti, kad esamos...
  • Skaidulų galia: kaip šios medžiagos saugo jūsų sveikatą ir kodėl jų trūkumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas?

    Dėl greito gyvenimo tempo, nesubalansuotos mitybos ir perdirbto maisto mes dažnai negauname svarbiausių medžiagų, o viena iš jų – skaidulos, būtinos tinkamam organizmo funkcionavimui. Dauguma žmonių net nesusimąsto, kad jų kasdienėje mityboje trūksta skaidulų, o šis trūkumas tyliai kenkia sveikatai, lėtai didindamas įvairių ligų riziką. Tad kokie požymiai išduoda, kad mūsų organizmas...
  • Kodėl neverta atidėlioti dantų atkūrimo?

    Kiekvienas esame pastebėję žmonių, kurie vengia plačiai šypsotis arba tai darydami ranka prisidengia burną. Dažniausiai taip elgiasi praradusieji vieną ar keletą dantų. Kenčia ir tokių žmonių sveikata, ir savivertė. Situacija visiškai pasikeičia atkūrus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo juos atstatyti implantais. Kodėl reikia atkurti prarastus dantis? Dantų netekimas nėra tik...
  • Medicinos sektoriaus įmonių veiklos skaitmenizacija: ką reikėtų žinoti?

    Medicinos sektorius susiduria su dideliais iššūkiais: augančiais pacientų srautais, griežtais reguliavimais, reikalavimu užtikrinti kokybišką aptarnavimą bei gydymą ir vis besikeičiančia technologine aplinka. Šios aplinkybės skatina medicinos įmones siekti inovatyvių sprendimų ir skaitmenizuoti savo veiklą. Verslo valdymo sistemos (VVS) ir dirbtinis intelektas (DI) tampa pagrindiniais...
  • Burnos irigatorius - kaip natūralus būdas sumažinti apnašų kaupimąsi

    Burnos higiena yra svarbi ne tik norint išlaikyti sveikus ir baltus dantis, bet ir siekiant užkirsti kelią dantenų ligoms bei kitiems sveikatos sutrikimams. Vienas iš pagrindinių burnos priežiūros tikslų – sumažinti apnašų kaupimąsi, nes būtent apnašos yra daugelio problemų šaltinis. Burnos irigatorius tampa vis populiaresne priemone, kuri padeda tai padaryti natūraliu būdu,...
  • Moters orgazmas gali būti lavinamas

    Moteriškumo ir orgazmo temos mūsų visuomenėje tabu, bet tuo pačiu labai įtraukiančios, nes kiekviena moteris nori jaustis moteriška, nori patirti malonumą būdama partnerystėje. Su kuo susijęs moters išsilaisvinimas, orgazmas ir dar daugiau kalbamės su Dao praktike Edita Esenku. Edita Esenku Šimkutė yra Dao praktikų instruktorė, alternatyvios medicinos magistras, „Gydomoji Tao...
  • Gripas ir skiepas nuo gripo: kodėl svarbu apsisaugoti šaltuoju sezonu?

    Gripas yra viena iš dažniausių virusinių infekcijų, kurios siaučia šaltuoju metų laiku. Jis gali būti ne tik nemalonus, bet ir pavojingas, ypač silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms. Jei norite efektyviai išvengti gripo komplikacijų, skiepas nuo gripo yra viena efektyviausių profilaktikos priemonių. Kas yra gripas? Gripas yra virusinė infekcija, kuri paveikia kvėpavimo takus ir gali...
  • Kaip šaltasis sezonas veikia mūsų organizmo būklę ir kokie papildai gali padėti?

    Šaltasis sezonas dažnai kelia iššūkių mūsų organizmui. Dėl temperatūros pokyčių, šviesos trūkumo ir mažesnio fizinio aktyvumo daugelis žmonių susiduria su nusilpusiu imunitetu, padidėjusiu nuovargiu ir energijos stoka. Tai taip pat lemia didesnę riziką susirgti peršalimo ligomis bei kitomis infekcijomis. Raw Powders ekspertai pabrėžia, kad šaltuoju sezonu ypač svarbu rūpintis savo organizmo...
  • Būkime budrūs, atsakingi ir pilietiški!

    Gruodžio 27-oji – Tarptautinė pasirengimo epidemijoms diena. Enciklopediniai žinynai epidemiją apibrėžia kaip neįprastai didelį užkrečiamų ligų išplitimą viename ar keliuose teritorijos administraciniuose vienetuose arba naujų susirgimų atsiradimą. Epidemijos veikiamoje vietovėje sergamumas gali padidėti net dešimt kartų! Pandemija – didelio masto epidemija,...
  • Kurkime tik sveiką ir saugią ateitį!

    Gruodžio 12-oji – Tarptautinė visuotinės sveikatos priežiūros aprėpties diena. Šiandien akcentuojami su sveikatos priežiūra bei jos aprėptimi susiję tikslai: stiprių sveikatos sistemų kūrimas, visuomenės sveikatos apsaugos poreikių patenkinimas, glaudus suinteresuotų šalių bendradarbiavimas, tinkamas bendruomenių informuotumas, paveiki bei efektyvi sklaida. Esminis...
  • Saugokime kitus, saugokimės patys!

    Gruodžio 3-ąją minima Tarptautinė neįgaliųjų žmonių diena. Ši išskirtinė pirmojo žiemos mėnesio diena informuoja visuomenę apie tai, jog būtina atkreipti dėmesį į žmonių su negalia problemas bei skatina aktyviau dalyvauti neįgaliųjų bendruomenės veikloje. Būkime supratingi, nelikime abejingi... Jautriau reaguodami į kito asmens problemas, skatindami empatiją bei...
  • Raudonas kaspinas – palaikymo žinutė

    1988 metais įvairių tarptautinių sveikatos organizacijų bendru sprendimu buvo priimtas nutarimas, kuris skelbė, jog gruodžio 1-oji tampa Pasauline kovos su AIDS diena. Rūpinkimės sveikata kasdien, saugokime ne tik savo, bet ir kitų gyvybes! Medikai informuoja, o visuomenei būtina įsidėmėti, jog įgytas imuniteto nepakankamumo sindromas nustatomas tada, kai ŽIV (žmogaus...
  • Vyrai, neberūkykite, o sveikatą atstatykite!

    Kiekvienais metais trečiąjį lapkričio ketvirtadienį minima Tarptautinė nerūkymo diena. Būtent šią dieną rūkantieji daug aktyviau skatinami atsisakyti žalingo įpročio tiek dėl pačių sveikatos, tiek ir dėl artimųjų gerovės. Kokias grėsmes nikotinas kelia sekso kokybei? Kodėl šio žalingo įpročio rekomenduojama atsisakyti vyrams? Nors iš pradžių prieš intymų aktą surūkyta...
  • Sveikesni plaučiai – sveikesnis organizmas!

    Lapkričio trečiąjį trečiadienį Pasaulyje minima lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Lėtinė obstrukcinė plaučių liga pasireiškia tuomet, kai žmogaus kraujyje ima trūkti deguonies – jis ima dusti. Sergantysis LOPL be dusulio gali jausti ir šiuos simptomus: pastovų kosulį, švokštimą kvėpuojant, slogą, čiaudulį, bendrą silpnumą bei nuovargį ir kt. Kas gali lemti...
  • DDR terapija – ilgalaikiai rezultatai

    Jau ėmėme skaičiuoti antrąją dešimtį nuo datos, kai pasaulyje buvo pradėta minėti… Tualetų diena. Taip, lapkričio 19-ąją ypatingas dėmesys skiriamas patalpos, skirtos natūralių poreikių tenkinimui, svarbai. Šiandien sprendžiamos išties aktualios sanitarijos problemos, aptariami įvairūs su WC įrengimu susiję klausimai. Taigi, tupyklos egzistavimas yra išties ne mažiau...
  • Vartokime antibiotikus ypač atsakingai!

    Lapkričio 18-oji – supratimo apie antibiotikus Europoje diena – atveria duris Pasaulinei supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitei. Įvairiuose renginiuose visuomenė bus informuojama apie neracionalų antibiotikų vartojimą bei grėsmes, kurios kyla tuomet, kai šiais vaistais piktnaudžiaujama. Reikia pripažinti, kad tiek netinkamas antibiotikų vartojimas, tiek ir...
  • Įžiebkime purpuro šviesas, palaikykime!

    Kasmet lapkričio 17-ąją minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Šiandien visuomenė skatinama atkreipti dėmesį į neišnešiotukų problemas, bendruomenės raginamos palaikyti įvairias labdaros bei savanorystės akcijas. Kokios priešlaikinio gimdymo grėsmės? Kuo ankstukas skiriasi nuo kitų naujagimių? Šie kūdikiai gimsta anksčiau nei įprasta – 22 iki 37 savaičių amžiaus. Per...
  • Valdome save, kontroliuojame ligą!

    Lapkričio 14-oji – Pasaulinė Diabeto diena. Cukraligė – išties klastinga lėtinė liga. Kas gali sukelti cukrinį diabetą? Medikai išskiria ne vieną antrojo tipo cukrinį diabetą sukėlusią priežastį, tai – sutrikęs gliukozės toleravimas, nutukimas, nejudrus gyvenimo būdas, netinkama mityba, patiriamas stresas, aukštas kraujo spaudimas, amžėjimas. Cukraligę gali iššaukti ir...
  • Nelikime abejingi pulmonologų įspėjimams!

    Lapkričio 12-ąją minima Pasaulinė plaučių uždegimo diena. Gydytojai akcentuoja, jog pneumoniją (plaučių uždegimą) gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos ar grybeliai. Nors ligos sukėlėjai gali plisti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo, kuris čiaudi ar kosi, lašeliniu būdu – per orą. Sunku patikėti, tačiau kasmet plaučių uždegimu suserga...
  • Valgykim sveikai, gyvenkim ilgai!

    Lapkričio 8-oji - Europos sveikos mitybos diena. Liūdina tai, jog nutukimas Europoje didėja, o turintys antsvorio asmenys ignoruoja faktus, įrodančius, kad papildomi kilogramai tikrai kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias lėtines ligas. Sveiką mitybą apibrėžia tinkamas žmogui būtinų suvartoti maisto medžiagų ( baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir kt.) kiekis....
  • Vartojimo paskola sveikatos priežiūros paslaugoms finansuoti: kada verta skolintis?

    Šiandieną sveikatos priežiūros paslaugų kainos gali tapti nemenku finansiniu iššūkiu. Nepaisant medicininių draudimų ar valstybinių kompensacijų, pacientams tenka susidurti su brangiomis operacijomis, ilgalaikėmis terapijomis ar specialios medicininės įrangos poreikiu. Tokiais atvejais vartojimo paskola gali tapti vienu iš galimų būdų finansuoti šias būtinas, tačiau dažnai neplanuotas...
  • CBD kaina: nuo ko ji priklauso ir ar brangesnis CBD aliejus yra geresnis?

    Lietuvos pirkėjai yra iš tų, kurie labai daug dėmesio skiria produktų kainai. Todėl ir CBD kaina, ieškant patikimų produktų, yra svarbi. Visgi, nemažai žmonių nesupranta, kodėl CBD aliejus kaina skiriasi skirtingose parduotuvėse. Todėl svarbu suprasti, nuo ko priklauso aliejaus kaina, kad vartumėte tik kokybiškus ir saugius produktus. Kokios CBD aliejaus kainos vyrauja šiuo...
  • Kaip rasti motyvaciją fiziniam aktyvumui?

    Sveikatos priežiūros specialistai nuolat kalba apie fizinį aktyvumą, jo svarbą siekiant išvengti lėtinių neinfekcinių ligų. Stengiamasi pagrįsti ir įrodyti fizinio aktyvumo naudą, kad išvengtume širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų. Tačiau dažnai paaiškėja, kad žmonės neturi motyvacijos būti fiziškai aktyvūs. Kur vis dėlto rasti tos motyvacijos? Apie tai kalbamės su Marija Povilaite,...
  • Netoleruoji laktozės? Naujiena Lietuvoje – laktazės maisto papildai. Paprastas sprendimas sudėtingai problemai

    Laktozės netoleravimas aktuali, tačiau dažnai nuvertinama problema. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, daugybė žmonių susiduria su šiuo iššūkiu, tačiau apie tai vis dar trūksta informacijos, o pagalba yra ne visada lengvai prieinama. Dėl to daugybė žmonių priversti atsisakyti savo mėgstamų pieno produktų ir keisti savo mitybos įpročius. Kaip laktozės netoleravimas...
  • Dvi pagrindinės priežastys kodėl jaučiame pėdos skausmą

    Kaip atskirti kas, plantarinis fascitas (pėdos skliauto fascijos uždegimas) ar achilo tendinitas (achilo sausgyslės uždegimas) sukelia pėdos skausmą? Tiek plantarinis fascitas, tiek achilo tendinitas yra dvi pagrindinės pėdos skausmo priežastys. Nustatant skausmo priežastį svarbu lokalizuoti skausmo vietą. Jei skausmas juntamas po kulnu (po kulnakauliu) dažniausiai tokio skausmo...
  • Kompleksinis urologinis ištyrimas: ligų nustatymui ir efektyviam gydymui

    Urologinėmis ligomis bent kartą gyvenime yra sirgęs beveik kiekvienas. Jei taip atsitiko, svarbiausia nedelsti, nes šių ligų gydymo rezultatus pagerina ankstyva ir tiksli diagnostika. Ją užtikrina kompleksinis urologinis ištyrimas, apimantis tiek betarpišką gydytojo bendravimą su pacientais, tiek ir laboratorinius bei instrumentinius tyrimus. Vienas iš tyrimų, leidžiančių dar nuodugniau...
  • TeltoHeart – išmanioji širdies stebėjimo apyrankė

    TeltoHeart – tai daugiafunkcinė medicininė apyrankė, sukurta Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės Teltonika kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais ir Santaros klinikų specialistais. Šis įrenginys skirtas žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas, leidžiant nuolat stebėti širdies veiklą ir aptikti širdies ritmo...
  • Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams

    Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams: Ar žinojai, kad TianDe – prekės ženklas, kuris siūlo produktus, turinčius unikalių savybių, kurie paremti tradicine kinų medicina ir natūraliais ingredientais. Šiandien noriu papasakoti apie tris produktus, kurie gali tau labai pagelbėti sprendžiant problemas dėl įvairių kūno skausmų, nemalonių būsenų ar netikėtų traumų atvejų. Tai...