Vaikų gydytojos odontologės patarimai, kad mažylių dantukai būtų sveiki.
2 Januar 2017Klinikos „Ortodenta“ gydytojos patarimai, kad mažylių dantukai būtų sveiki
Mažųjų pacientų tėveliai pirmųjų vizitų pas dantų gydytoją metu dažnai klausinėja, dėl kokių priežasčių genda mažylių dantukai.
Vilniuje, A. Juozapavičiaus g. 6A, įsikūrusios odontologijos klinikos „Ortodenta“ vaikų gydytoja odontologė Greta Žumbakytė atsako į klausimus, kaip prižiūrėti vaikų dantukus, kad apsilankymai pas odontologus būtų malonūs ir neskausmingi.
Ko gero, pagrindinis klausimas, kurį užduoda mažųjų tėveliai – kodėl genda vaikučių dantukai?
Visų pirma norėčiau pasidžiaugti, kad vis daugiau tėvelių domisi vaikų dantų priežiūra, stengiasi atsakingai rūpintis mažųjų burnos sveikata ir daro tai ne tik prieš rugsėjo pirmąją, tačiau konsultuojasi nuolat, nelaukdami, kol atsiras didesnių ir rimtesnio gydymo reikalaujančių problemų.
O problemos prasideda nuo netinkamos arba nepakankamos higienos. Gerai neišvalius dantukų, kaupiasi apnašos – nematoma plėvelė iš maisto likučių, mikroorganizmų ir seilių sudėtinių dalių. Po apnašomis, ant danties paviršiaus ima daugėti rūgščių, kurios sukuria puikią terpę daugintis mikroorganizmams ir formuotis ėduoniui, vadinamajam kariesui. Kariesas labai greit pažeidžia tiek pieninius, tiek nuolatinius dantis. Todėl visada sakau, kad niekada nėra per anksti pradėti valyti mažylių dantukus. Taip pat – saikingai naudokite vaikišką buteliuką kaip žinduką mažajam nuraminti.
Vaikišką buteliuką? Kuo jis susijęs su mažylio dantų sveikata?
Vaiko buteliukas gali sukelti ėduonies atsiradimą. Jei duodate buteliuką kaip žinduką kūdikiui nuraminti ar dažnai maitinate vaikelį naktimis, pienas kaupiasi ant priekinių dantų. Natūraliame piene esantis cukrus virsta į rūgštis, kurios ir sukelia kariesą. Yra vaikų, kurie jau įpratinti užmigti su buteliuku, tokiu atveju pieną pakeiskite virintu vandeniu. Tokia pati situacija gali nutikti, kai duodate vaikui sulčių, saldžių arbatėlių, pieno mišinių ar net pamirkytą į medų čiulptuką. Nenaudokite buteliuko per ilgai, o sulaukus pirmojo gimtadienio, mažylį pratinkite gerti iš puodelio.
Minėjote, kad valyti vaikų dantis tėveliai turi pradėti kuo anksčiau. Gal galite patarti, kaip tai padaryti?
Tiesa. Norėdami, kad vaikų dantys būtų sveiki ir stiprūs, turite valyti juos nuo pat kūdikystės. Rūpindamiesi kūdikių dantukais, naudokite marlinę, aplink pirštą apsuktą servetėlę ir švelniai nuvalykite dantukus bei dantenas. Išdygus keturiems viršutiniams kandžiams, laikas įsigyti pirmąjį, kūdikiams skirtą dantų šepetėlį. Tai svarbu, nes kūdikių šepetėliai turi minkštesnius šerelius. Suaugusiųjų dantų pastos naudoti nerekomenduočiau, ji gali būti pernelyg aštri ir turinti per daug fluoro. Vaikams iki trejų metų rekomenduočiau naudoti pastą, turinčią iki 500 ppm fluoro. Nuo trejų metų jau galima naudoti pastą, kurioje yra daugiau kaip 500 ppm fluoro. Jei abejojate, kokią pastą pirkti, drąsiai konsultuokitės su savo gydytoju arba vaistininku.
Ar darželinukui jau galima leisti pačiam valytis dantis?
Tikrai nerekomenduočiau. Kaip gydytoja galiu patarti kasdienes dantų higienos procedūras atlikti kartu su mažaisiais iki aštuonerių metų. Tyrimais įrodyta, kad vaikas, sugebantis parašyti pirmuosius žodžius, jau pats gali pakankamai gerai išsivalyti dantis. O iki tol tėveliai turi padėti ir kruopščiai prižiūrėti, kad jis tai atliktų tinkamai.
Ar sunku išmokyti mažylį tinkamos burnos higienos?
Tai didelio kruopštumo ir atidos reikalaujantis darbas, tačiau ne vienas tėvelis prisipažino, kad skyrus tam pakankamai laiko, šios pastangos tikrai atsiperka. Mažųjų dantys būna sveiki ir išvengiama dažnų apsilankymų pas gydytojus bei brangių gydymo išlaidų.
Labai svarbu valyti dantukus fluoro turinčia dantų pasta du kartus per dieną po 3–5 minutes, po pusryčių ir vakarienės. Nedėkite daug pastos ant šepetėlio, visiškai užteks vaiko mažojo pirštelio nago didumo kiekio. Įsigykite dantų šepetėlį, kurio šereliai minkšti, o galvutė nedidelė, kad pasiektumėte visus dantukus ir nepamirškite jų nuvalyti iš liežuvio ir gomurio pusės.
Dantis valykite sukamaisiais, vibruojamaisiais, šluojamaisiais judesiais, glausdami prie dantų ir dantenų paviršiaus 45° kampu. Šepetėlį švelniai spausdami į tarpdančius, šluojamaisiais judesiais nuvalykite krūminių dantų šonus. Kandžius nuvalysite šepetėlio galvutę statmenai spausdami į tarpdančius šluojamaisiais judesiais. Krūminių dantų kramtomieji paviršiai valomi trumpais horizontaliais judesiais. Liežuvio nugarėlė – šluojamaisiais judesiais.
Išmokykite vaiką naudotis higieniniu tarpdančių siūlu ir juo valykite dantis vieną kartą per dieną prieš dantų valymą šepetėliu ir pasta. Ir svarbu prisiminti – kai šepetėlių šereliai pradeda krypti į šonus, atėjo laikas įsigyti naują.
Rimta procedūra. Ko gero, sulaukiate tėvelių prašymų išmokyti vaikus tinkamos dantų priežiūros?
Žinoma, tai visiškai normali praktika ir mielai to imamės. Pasitaiko, kad tėveliai nedrįsta registruotis tokio pobūdžio konsultacijoms, galvodami, kad tik gaišina gydytojus, tačiau tai visiška netiesa. Tikrai galiu patikinti, kad bet kuris gydytojas mielai imasi konsultuoti mažuosius pacientus tinkamos burnos priežiūros – tai neabejotinai maloniau, nei matyti mažylių ašaras, kai jie ateina pas mus su jau skaudančiais dantukais.
Tai ką daryti, kad pirmasis apsilankymas pas gydytoją būtų malonus ir nekeliantis streso?
Labai džiaugiuosi, kad atsakingai savo vaikais besirūpinančių tėvų daugėja. Tėveliai supranta, kad būtina rūpintis pieniniais dantukais, nepaisant to, kad jie laikini. Idealu, kai užsiregistruojama pas odontologą, kai vaikui prasikalė pirmasis dantukas, vėliau reikia lankytis reguliariai kas pusmetį. Gydytojas apžiūrės, pamokys, kaip teisingai valyti kūdikio dantis, patars, kokias priemones naudoti. Trejų metų vaiko dantis galima padengti apsauginiu fluoro laku. O išdygus pirmiesiems krūminiams – juos dengiame silantais. Taip užkertamas kelias didesniems pažeidimams ir išsaugomi sveiki ir stiprūs dantys.
Pirmieji vizitai paprastai būna labai smagūs – susipažįstame, daug kalbamės, apžiūrime kabinetą, tyrinėjame instrumentus ir medžiagas. Susidraugavus vaikas supranta, kad odontologas yra geraširdis ir rūpestingas draugas, o odontologijos klinika – draugiškų pokalbių ir neskausmingų procedūrų vieta.
Odontologijos klinika „Ortodenta“
A. Juozapavičiaus g. 6A, Vilnius
Tel. 8655 69 272
www.ortodenta.lt