Ask a doctor

Klausimas ir atsakymas bus publikuojami šiame tinklalapyje.
Labai prašytume rašyti klausimus be rašybos klaidų.
Rusnė Kuliešiūtė (11 Avių)

Esu Rusnė Kuliešiūtė, psichologė įkūrusi 11 Avių – miego konsultacijų veiklą. Jau daugiau nei 5 metus konsultuoju ir vedu mokymus. Pati įveikusi savo ilgalaikę nemigą specializavausi kaip suaugusiųjų miego psichologė ir dabar padedu kitiems, turintiems problemų su miegu. Tad kviečiu rašyti ir klausti apie savo ar artimųjų miegą visus turinčius klausimų. 


KET-N (kognityvinė elgesio terapija nemigai) sertifikacija 2023,

  • Psichologijos magistras 2015-2017
  • Psichologijos bakalauras 2010-2014
  • Koučerio sertifikacija 2014-2015

Ekspertas atsako:
Nuo: Gintarė
2024-12-20
Sveiki, kognityvine elgesio terapija nemigai, o kas tai yra?

Sveiki, Gintare,

tai konkrečiai nemigai gydyti sukurtas ne farmakologinis metodas. Jis paremtas konkrečiomis užduotimis, kurias nurodo specializaciją turintis psichologas ir darbu su nemigą palaikančiomis mintimis, stresu.

Metodika yra atkeliavusi iš JAV, pradėta kurti dar 1970-aisiais, o dabar jau tapusi pagrindine nemigos gydymo srityje daugelyje vakarietiškų valstybių.

Bendrai gydymas dažniausiai trunka apie 4-6 savaites. Jis nėra malonus, visgi atstatinėjamas vienas iš bazinių poreikių. Na bet tyrimai rodo tikrai gerus rezultatus.

Daugiau informacijos galite rasti čia (lietuviškai):

www.insomnia.lt/lt/method

Linkėjimai,

Rusnė Kuliešiūtė

Klausimai ekspertui:

All topics

Nuo: Vilma
2024-12-17
Laba diena, vasara atsirado nemiga. Geriau zolpidem, pagal poreiki, dabar israsytas vaistas Tritico. Kokia butu jusu nuomone apie si vaista ?

Sveiki, Vilma,

Svarbu paminėti, kad aš nesu medikė, tad mano nuomonė nėra kaip medicinos daktarės. Dėl vaistų vartojimo svarbu pasitarti su vaistus išrašiusiu mediku.

Bendrai praktikoje vaistai niekada neišgydo nemigos, ypač lėtinės (kuri tęsiasi 3 mėn. ir daugiau). Kol vaistai vartojami, nemigos simptomai yra prislopinami. Atsisakius vaistų, nemiga labai dažnu atveju sugrįžta (tiesiog pasirodo, nes nebuvo dingusi).

Svarbu žinoti, kad net vaistai, kurie nėra migdomieji, bet turi migdomąjį poveikį (kaip kad Tritico), juos vartojant padidėja tikimybė, kad natūrali miego architektūra bus


more...

Sveiki, Vilma,

Svarbu paminėti, kad aš nesu medikė, tad mano nuomonė nėra kaip medicinos daktarės. Dėl vaistų vartojimo svarbu pasitarti su vaistus išrašiusiu mediku.

Bendrai praktikoje vaistai niekada neišgydo nemigos, ypač lėtinės (kuri tęsiasi 3 mėn. ir daugiau). Kol vaistai vartojami, nemigos simptomai yra prislopinami. Atsisakius vaistų, nemiga labai dažnu atveju sugrįžta (tiesiog pasirodo, nes nebuvo dingusi).

Svarbu žinoti, kad net vaistai, kurie nėra migdomieji, bet turi migdomąjį poveikį (kaip kad Tritico), juos vartojant padidėja tikimybė, kad natūrali miego architektūra bus suardyta. T.y., miegas gali tapti labiau paviršutinis, nutrūkstantis, iš ryto gali jaustis poilsio trūkumas. Tad jei turite galimybę, rekomenduoju išbandyti nemigos gydymui specialiai per keletą dešimtmečių sukurtą metodą - kognityvinę elgesio terapiją NEMIGAI (KET-N). Esu nevienintelė šio metodo praktikė Lietuvoje, tad gydymas yra pasiekiamas.

Šilčiausi linkėjimai,

Rusnė Kuliešiūtė

insomnia.lt/lt

Nuo: Gintarė
2024-12-08
Sveiki, prabundu nakti negaliu užmigti vartojau vaistus, bet nepadejo kas gali padėti?

Sveiki, Gintare,

Galimai patiriate vadinąmąją prabudimo nemigą. Tai yra miego sutrikimas, liga, kai negalime patirti vientiso miego. Medikamentai nemigos negydo, tik slopina jos simptomus, kol vaistai vartojami. Nemiga yra gydoma jai specialiai sukurta metodika - kognityvine elgesio terapija nemigai. Tad siūlau kreiptis į specialistą, turintį šią specializaciją.

Rusnė Kuliešiūtė

insomnia.lt/lt

Nuo: Lionė
2024-11-30
Dėl lėtinės nemigos sveiki esu 69m vargina lėtinė nemiga daug netu mažsaug nuo 45pradėjau vartoti raminamuisius sanaxs ir kitokius nesbuvo daug netų streso nerimi dėl vyro psuxiloginio smurto dabar du netus geriu kvetipino 25mgviebą tabl bet jis nebemigdo kartais paimu luse lorafeno išmuegu gerai bet ryte jahčku svaigimą ką daryti gal patarsit

Vaistai nemigos negydo, tiesiog slopina šios ligos simptomus tol, kol vaistai yra vartojami. Rekomenduočiau pradėti nemigos gydymą su pagrindine šios ligos gydymo metodologija - kognityvine elgesio terapija nemigai. Lietuvoje yra keletas psichologų, turinčių šios metodologijos sertifikaciją.

Šilti linkėjimai,

Rusnė Kuliešiūtė

Nuo: Artūras D.
2024-11-18
Labas vakaras. Artimas žmogus serga paranoidine šizofrenija. Labai blogai miega dar dėl pastovaus spengimo ūžesio galvoje ir ausyse. Vaistai miegui nevisada padeda. Galbūt galite patarti ką nors dėl tinnito ir geresnio užmigimo laiko?

Sveiki,

dėl tinito yra keletas variantų. Jei jo priežastis yra idiopatinė hipertenzija (dėl padidėjusio smegenų spaudimo), kartais padeda jei miegama ant aukštesnės pagalvės/ pakėlus viršutinę lovos dalį. Tiems, kurie patiria tinitą vienoje pusėje, kartais padeda jei gulama ant šono. Bendrai yra rekomendacija miegoti su baltu triukšmu, kuris gali padėti maskuoti vidinį skambesį (zvimbimą).

Jei jūsų artimas žmogus patiria lėtinę nemigą, tyrimai rodo, kad šiai populiacijai taipogi taikoma kognityvinė elgesio terapija nemigai. Tai iš esmės yra vienintelė mokslu patvirtinta nemigos gydymo metodika. Jei sunkumas užmigti yra labiau retas ir sporadiškas, patartina, kad tarp pabudimo ir sekančio užmigimo būtų bent 16h tarpas. T.y., neatsigulti per anksti.

Rusnė K.

Nuo: Sandra
2024-10-23
Turiu epizoidinę nemigą, kuri perėjo į ilgalaikę. Tai yra, kad miegoti nueinu, kad ir 9,10 ar 11 . Miegas pradeda imti 3-4 ryto. Naktį rik guliu, miegas visiškai neima. Vaistus nuo nemigos nustojau vartoti, nes ryte būnu apsnūdus. Kokius tyrimus reikia daryti, kad atrasti priežastį ko organizme trūksta.

Sveiki, Sandra,

Šaunu, kad pasirinkote nebevartoti vaistų - jie iš tiesų negydo nemigos, tik ją maskuoja.

Kai nemiga tampa lėtinė, ją geriausia gydyti tiesiogiai. Pasaulyje pripažinta ir itin efektyvi gydymo metodika vadinasi KET-N (kognityvinė elgesio terapija nemigai). Ji padeda atstatyti biologinius ir psichologinius miego mechanizmus. Daugiau informacijos apie gydymą: 11aviu.lt/metodika

Jei visgi norėtųsi pasitikrinti sveikatą, dažniausiai atliekami bendrieji kraujo tyrimai, taip pat gali būti tikrinamas geležies kiekis, tiriama skydliaukė, kartais ir vitamino D kiekis.

Šilti linkėjimai,

Rusnė Kuliešiūtė

Nuo: Edita
2024-09-24
Sveiki,
ar gali būti, kad vakarinis pasivaikščiojimas gryname ore (apie 50 min. trukmės) išblaško miegus ir grįžus sunku užmigti? Dėkoju

Sveiki, Edita,

Ačiū už Jūsų klausimą. Bendra rekomendacija yra vengti aktyvaus sporto 2-3h prieš miegą. Tad jei pasivaikščiojimas yra tikrai aktyvus ("iki prakaito"), tuomet taip, tai gali kliūdyti užmigimui.

Tačiau lengva fizinė veikla gryname ore (ypač pastovi) dažniausiai skatina gerą miegą, kadangi būnant lauke akys prisiderina prie tamsos, dėl to organizmas pradeda ruoštis miegui (gamina tam tikrus hormonus) ir judant mes išnaudojame energijos resursų, dėl ko dažniausiai užmigti tampa lengviau.

Jei patiriate nemigą ar daug streso, situacija yra dar šiek tiek kitokia. Tuomet aktyvus judesys gali dar labiau sužadinti nervų sistemą, kuriai ir taip sunku nurimti ir taip kliudyti miegui.

Šilčiausi linkėjimai,
Rusnė Kuliešiūtė


Lankytojų klausimai publikuojami be korektūros.

Šis atsakymas yra bendro pobūdžio informacija, kuri nėra ir jokiais būdais negali būti laikoma Jūsų diagnoze, skiriamu gydymu ar kitokia Jums tiesiogiai teikiama sveikatos priežiūros paslauga. Bendro pobūdžio atsakymas teikiamas išimtinai pagal Jūsų pateiktą klausimą. Visais atvejais rekomenduojame kreiptis tiesiogiai į sveikatos priežiūros specialistą dėl diagnozės, gydymo ar kitokios sveikatos priežiūros paslaugos.