Diabetas – kaip jį atpažinti?

December 6th, 2022
Diabetas – kaip jį atpažinti?

Cukrinis diabetas reiškia grupę ligų, kurios turi įtakos tai, kaip organizmas naudoja cukraus kiekį kraujyje (gliukozę). Gliukozė yra svarbus energijos šaltinis ląstelėms, kurios sudaro raumenis ir audinius. Tai taip pat yra pagrindinis smegenų kuro šaltinis.

Pagrindinė diabeto priežastis skiriasi priklausomai nuo tipo. Bet nesvarbu, kokio tipo diabetu sergate, dėl jo gali padidėti cukraus kiekis kraujyje. Per didelis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Lėtinės diabeto sąlygos apima 1 tipo diabetą ir 2 tipo diabetą. Potencialiai grįžtamos diabeto sąlygos apima prediabetą ir gestacinį diabetą. Prediabetas atsiranda, kai cukraus kiekis kraujyje yra didesnis nei įprasta. Tačiau cukraus kiekis kraujyje nėra pakankamai aukštas, kad jį būtų galima pavadinti diabetu. Ir prediabetas gali sukelti diabetą, nebent bus imtasi priemonių jo išvengti. Gestacinis diabetas pasireiškia nėštumo metu. Tačiau gimus kūdikiui tai gali išnykti.

Simptomai

Cukrinio diabeto simptomai priklauso nuo cukraus kiekio kraujyje. Kai kurie žmonės, ypač jei jie serga prediabetu arba 2 tipo cukriniu diabetu, gali neturėti simptomų. Sergant 1 tipo cukriniu diabetu, simptomai pasireiškia greitai ir būna sunkesni.

Kai kurie 1 tipo ir 2 tipo diabeto simptomai yra šie:

Jaučiamas didesnis troškulys nei įprastai.

Dažnas šlapinimasis.

Svorio metimas be bandymo.

Ketonų buvimas šlapime. Ketonai yra šalutinis raumenų ir riebalų skilimo produktas, atsirandantis, kai nėra pakankamai insulino.

Jaučiamas nuovargis ir silpnumas.

Jaučiamas dirglumas ar kiti nuotaikos pokyčiai.

Turėjimas neryškaus matymo.

Lėtai gyjančių opų atsiradimas.

Susergama daugybe infekcijų, tokių kaip dantenų, odos ir makšties infekcijos.

1 tipo diabetas gali prasidėti bet kuriame amžiuje. Tačiau tai dažnai prasideda vaikystėje ar paauglystėje. 2 tipo cukrinis diabetas, dažniau pasitaikantis tipas, gali išsivystyti bet kuriame amžiuje. 2 tipo cukriniu diabetu dažniau serga vyresni nei 40 metų žmonės.

Kada kreiptis į gydytoją

Jei manote, kad jūs arba jūsų vaikas gali sirgti diabetu. Jei pastebėjote bet kokius galimus diabeto simptomus, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo greičiau bus galima pradėti gydymą.

Jei jums jau buvo diagnozuotas diabetas. Kai gausite diagnozę, jus reikės atidžiai stebėti, kol cukraus kiekis kraujyje stabilizuosis.

Priežastys

Norint suprasti diabetą, svarbu suprasti, kaip organizmas paprastai naudoja gliukozę.

Kaip veikia insulinas

Insulinas yra hormonas, gaunamas iš liaukos, esančios už skrandžio ir po juo (kasa).

Kasa išskiria insuliną į kraują.

Insulinas cirkuliuoja, todėl cukrus patenka į ląsteles.

Insulinas mažina cukraus kiekį kraujyje.

Sumažėjus cukraus kiekiui kraujyje, mažėja ir insulino sekrecija iš kasos.

Gliukozės vaidmuo

Gliukozė – cukrus – yra energijos šaltinis ląstelėms, kurios sudaro raumenis ir kitus audinius.

Gliukozė gaunama iš dviejų pagrindinių šaltinių: maisto ir kepenų.

Cukrus absorbuojamas į kraują, kur insulino pagalba patenka į ląsteles.

Kepenys kaupia ir gamina gliukozę.

Kai gliukozės kiekis yra mažas, pavyzdžiui, kai kurį laiką nevalgėte, kepenys suskaido sukauptą glikogeną į gliukozę. Tai palaiko jūsų gliukozės kiekį įprasto diapazono ribose.

Tiksli daugelio diabeto tipų priežastis nežinoma. Visais atvejais cukrus kaupiasi kraujyje. Taip yra dėl to, kad kasa negamina pakankamai insulino. Tiek 1, tiek 2 tipo diabetą gali sukelti genetinių ar aplinkos veiksnių derinys. Neaišku, kokie tie veiksniai gali būti.

Rizikos veiksniai

Diabeto rizikos veiksniai priklauso nuo diabeto tipo. Šeimos istorija gali turėti įtakos visoms rūšims. Aplinkos veiksniai ir geografija gali padidinti 1 tipo diabeto riziką.

Kartais 1 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių šeimos nariai tiriami, ar nėra diabeto imuninės sistemos ląstelių (autoantikūnų). Jei turite šių autoantikūnų, padidėja rizika susirgti 1 tipo cukriniu diabetu. Tačiau ne visi, turintys šių autoantikūnų, suserga diabetu.

Rasė ar etninė priklausomybė taip pat gali padidinti riziką susirgti 2 tipo diabetu. Nors neaišku, kodėl, tam tikriems žmonėms, įskaitant juodaodžius, ispanus, Amerikos indėnus ir Azijos amerikiečius, kyla didesnė rizika.

Prediabetas, 2 tipo cukrinis diabetas ir gestacinis diabetas dažniau pasireiškia žmonėms, turintiems antsvorio arba nutukusiems.

Komplikacijos

Ilgalaikės diabeto komplikacijos vystosi palaipsniui. Kuo ilgiau sergate cukriniu diabetu ir kuo mažiau kontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje, tuo didesnė komplikacijų rizika. Galiausiai diabeto komplikacijos gali būti neįgalios ar net pavojingos gyvybei. Tiesą sakant, prediabetas gali sukelti 2 tipo diabetą. Tarp galimų komplikacijų yra:

Širdies ir kraujagyslių liga. Diabetas labai padidina daugelio širdies problemų riziką. Tai gali būti vainikinių arterijų liga su krūtinės skausmu (krūtinės angina), širdies priepuolis, insultas ir arterijų susiaurėjimas (aterosklerozė). Jei sergate cukriniu diabetu, didesnė tikimybė susirgti širdies liga ar insultu.

Nervų pažeidimas (neuropatija). Per didelis cukraus kiekis gali pažeisti mažyčių kraujagyslių (kapiliarų) sieneles, kurios maitina nervus, ypač kojose. Tai gali sukelti dilgčiojimą, tirpimą, deginimą ar skausmą, kuris paprastai prasideda nuo kojų ar pirštų galiukų ir palaipsniui plinta aukštyn.

Su virškinimu susijęs nervų pažeidimas gali sukelti pykinimo, vėmimo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo problemų. Vyrams tai gali sukelti erekcijos sutrikimą.

Inkstų pažeidimas (nefropatija). Inkstuose yra milijonai mažų kraujagyslių sankaupų (glomerulų), kurios filtruoja atliekas iš kraujo. Diabetas gali pažeisti šią subtilią filtravimo sistemą.

Akių pažeidimas (retinopatija). Diabetas gali pažeisti akies kraujagysles (diabetinė retinopatija). Tai gali sukelti aklumą.

Pėdos pažeidimas. Nervų pažeidimas pėdose arba prasta kraujotaka pėdose padidina daugelio pėdų komplikacijų riziką.

Odos ir burnos būklės. Cukrinis diabetas gali padidinti jūsų polinkį į odos problemas, įskaitant bakterines ir grybelines infekcijas.

Klausos negalia. Klausos sutrikimai dažniau pasitaiko diabetu sergantiems žmonėms.

Alzheimerio liga. 2 tipo diabetas gali padidinti demencijos, pvz., Alzheimerio ligos, riziką.

Depresija. Depresijos simptomai būdingi žmonėms, sergantiems 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu.

Gestacinio diabeto komplikacijos

Dauguma moterų, sergančių gestaciniu diabetu, pagimdo sveikus kūdikius. Tačiau negydomas arba nekontroliuojamas cukraus kiekis kraujyje gali sukelti problemų jums ir jūsų kūdikiui.

Jūsų kūdikio komplikacijas gali sukelti gestacinis diabetas, įskaitant:

Perteklinis augimas. Papildoma gliukozė gali prasiskverbti per placentą. Papildoma gliukozė skatina kūdikio kasą gaminti papildomą insuliną. Dėl to jūsų kūdikis gali užaugti per didelis. Tai gali sukelti sunkų gimdymą, o kartais ir Cezario pjūvio poreikį.

Mažas cukraus kiekis kraujyje. Kartais gestaciniu diabetu sergančių motinų kūdikiams netrukus po gimimo sumažėja cukraus kiekis kraujyje (hipoglikemija). Taip yra todėl, kad jų pačių insulino gamyba yra didelė.

2 tipo diabetas vėliau gyvenime. Motinų, sergančių gestaciniu diabetu, kūdikiams yra didesnė nutukimo ir 2 tipo diabeto rizika vėliau.

Mirtis. Negydomas gestacinis diabetas gali sukelti kūdikio mirtį prieš gimimą arba netrukus po jo.

Motinos komplikacijas taip pat gali sukelti gestacinis diabetas, įskaitant:

Preeklampsija. Šios būklės simptomai yra aukštas kraujospūdis, per didelis baltymų kiekis šlapime ir kojų bei pėdų patinimas.

Gestacinis diabetas. Jei vieną nėštumą sirgote gestaciniu diabetu, didesnė tikimybė, kad jis pasikartos kito nėštumo metu.

Prevencija

1 tipo diabeto išvengti nepavyks. Tačiau sveikos gyvensenos pasirinkimai, padedantys gydyti prediabetą, 2 tipo diabetą ir gestacinį diabetą, taip pat gali padėti jų išvengti:

Valgykite sveiką maistą. Rinkitės maistą, kuriame yra mažiau riebalų ir kalorijų bei daugiau skaidulų. Sutelkite dėmesį į vaisius, daržoves ir nesmulkintus grūdus. Valgykite įvairiai, kad nebūtų nuobodu.

Gaukite daugiau fizinio aktyvumo. Daugeliu savaitės dienų stenkitės užsiimti vidutine aerobine veikla apie 30 minučių. Arba užsiimkite bent 150 minučių vidutinio aerobinio aktyvumo per savaitę. Pavyzdžiui, kasdien greitai pasivaikščiokite. Jei negalite tilpti į ilgą treniruotę, suskaidykite ją į mažesnius užsiėmimus visą dieną.

Atsikratykite perteklinių kilogramų. Jei turite antsvorio, net 7% kūno svorio netekimas gali sumažinti diabeto riziką. Pavyzdžiui, jei sveriate 90,7 kilogramo, numetę 6,4 kilogramo, galite sumažinti diabeto riziką.

Tačiau nesistenkite numesti svorio nėštumo metu. Pasitarkite su savo paslaugų teikėju, kiek svorio priaugsite nėštumo metu.

Norėdami išlaikyti sveiką svorį, dirbkite su ilgalaikiais mitybos ir mankštos įpročių pokyčiais. Prisiminkite svorio metimo naudą, pvz., sveikesnę širdį, daugiau energijos ir aukštesnę savigarbą.

Kartais vaistai yra alternatyva. Geriamieji diabeto vaistai, gali sumažinti 2 tipo diabeto riziką. Tačiau sveikos gyvensenos pasirinkimas yra svarbus. Jei sergate prediabetu, bent kartą per metus pasitikrinkite cukraus kiekį kraujyje, kad įsitikintumėte, jog nesate susirgę 2 tipo diabetu.

1 tipo diabeto simptomai dažnai prasideda staiga ir dažnai yra priežastis tikrinti cukraus kiekį kraujyje. Kadangi kitų tipų diabeto ir prediabeto simptomai pasireiškia palaipsniui arba gali būti nelengvai pastebimi, Amerikos diabeto asociacija (ADA) parengė patikros gaires. ADA rekomenduoja, kad šie žmonės būtų tikrinami dėl diabeto:

Kiekvienas, kurio kūno masės indeksas didesnis nei 25 nepriklausomai nuo amžiaus, kurie turi papildomų rizikos veiksnių. Šie veiksniai apima aukštą kraujospūdį, netipišką cholesterolio kiekį, neaktyvų gyvenimo būdą, policistinių kiaušidžių sindromo ar širdies ligų istoriją ir diabetu sergantį artimą giminaitį.

Visiems vyresniems nei 35 metų žmonėms patariama atlikti pradinį cukraus kiekio kraujyje patikrinimą. Jei rezultatai normalūs, po to juos reikia tikrinti kas trejus metus.

Moterims, sirgusioms gestaciniu diabetu, rekomenduojama kas trejus metus pasitikrinti dėl diabeto.

Visiems, kuriems diagnozuotas prediabetas, patariama kasmet pasitikrinti.

Visiems, sergantiems ŽIV, rekomenduojama pasitikrinti.

1 ir 2 tipo diabeto ir prediabeto tyrimai

Glikuoto hemoglobino (A1C) tyrimas. Šis kraujo tyrimas, kurio metu nereikia nevalgyti tam tikrą laiką (badauti), parodo vidutinį cukraus kiekį kraujyje per pastaruosius 2–3 mėnesius. Jis matuoja cukraus kiekį kraujyje, susietą su hemoglobinu, deguonį pernešančio baltymo raudonuosiuose kraujo kūneliuose.

Kuo didesnis cukraus kiekis kraujyje, tuo daugiau hemoglobino turėsite su cukrumi. A1C lygis 6,5% ar didesnis, atlikus du atskirus testus, reiškia, kad sergate cukriniu diabetu. A1C nuo 5,7% iki 6,4% reiškia, kad turite prediabetą. Mažesnis nei 5,7% laikomas normaliu.

Atsitiktinis cukraus kiekio kraujyje tyrimas. Kraujo mėginys bus paimtas atsitiktiniu laiku. Nesvarbu, kada paskutinį kartą valgėte, 200 miligramų decilitre (mg/dL) – 11,1 milimolio litre (mmol/l) – ar didesnis cukraus kiekis rodo diabetą.

Cukraus kiekio kraujyje tyrimas nevalgius. Kraujo mėginys bus paimtas po to, kai išvakarėse nieko nevalgėte. Cukraus kiekis kraujyje nevalgius mažesnis nei 100 mg/dl (5,6 mmol/l) yra normalus. Cukraus kiekis kraujyje nevalgius nuo 100 iki 125 mg/dL (5,6–6,9 mmol/l) laikomas prediabetu. Jei jis yra 126 mg/dL (7 mmol/L) arba didesnis atliekant du atskirus tyrimus, jūs sergate diabetu.

Geriamasis gliukozės tolerancijos testas. Šiam testui pasninkaujate per naktį. Tada matuojamas cukraus kiekis kraujyje nevalgius. Tada geriate saldų skystį, o cukraus kiekis kraujyje reguliariai tikrinamas per kitas dvi valandas.

Cukraus kiekis kraujyje mažesnis nei 140 mg/dl (7,8 mmol/l) yra normalus. Jei po dviejų valandų rodmuo yra didesnis nei 200 mg/dL (11,1 mmol/L), tai reiškia, kad sergate cukriniu diabetu. Rodmenys nuo 140 iki 199 mg/dL (7,8 mmol/l ir 11,0 mmol/l) reiškia, kad sergate prediabetu.

Jei jūsų paslaugų teikėjas mano, kad galite sirgti 1 tipo cukriniu diabetu, jis gali ištirti jūsų šlapimą, kad nustatytų, ar nėra ketonų. Ketonai yra šalutinis produktas, gaunamas, kai raumenys ir riebalai naudojami energijai. Jūsų paslaugų teikėjas taip pat tikriausiai atliks testą, kad nustatytų, ar turite destruktyvių imuninės sistemos ląstelių, susijusių su 1 tipo diabetu, vadinamų autoantikūnais.

Jūsų paslaugų teikėjas greičiausiai pamatys, ar nėštumo pradžioje yra didelė gestacinio diabeto rizika. Jei turite didelę riziką, jūsų paslaugų teikėjas gali ištirti diabetą pirmojo vizito prieš gimdymą metu. Jei turite vidutinę riziką, tikriausiai būsite patikrintas kada nors per antrąjį trimestrą.

Gydymas

Priklausomai nuo to, kokio tipo diabetu sergate, cukraus kiekio kraujyje stebėjimas, insulinas ir geriamieji vaistai gali būti jūsų gydymo dalis. Sveika mityba, sveiko svorio išlaikymas ir reguliarus fizinis aktyvumas taip pat yra svarbios diabeto valdymo dalys.

Visų tipų diabeto gydymas

Svarbi diabeto valdymo ir bendros sveikatos dalis yra išlaikyti sveiką svorį laikantis sveikos mitybos ir mankštos plano:

Sveika mityba. Nėra specialios diabeto dietos. Turėsite sutelkti dėmesį į savo mitybą ir įtraukti daugiau vaisių, daržovių, liesų baltymų ir nesmulkintų grūdų. Tai maisto produktai, kuriuose yra daug maistinių medžiagų ir skaidulų bei mažai riebalų ir kalorijų. Taip pat sumažinsite sočiųjų riebalų, rafinuotų angliavandenių ir saldumynų vartojimą. Tiesą sakant, tai geriausias mitybos planas visai šeimai. Saldūs maisto produktai kartais tinka. Jie turi būti įtraukti į jūsų maitinimo planą.

Suprasti, ką ir kiek valgyti, gali būti iššūkis. Registruotas dietologas gali padėti jums sukurti mitybos planą, atitinkantį jūsų sveikatos tikslus, maisto pasirinkimą ir gyvenimo būdą. Tai greičiausiai apims angliavandenių skaičiavimą, ypač jei sergate 1 tipo cukriniu diabetu arba kaip gydymo dalį vartojate insuliną.

Fizinė veikla. Visiems reikalinga reguliari aerobinė veikla. Tai apima žmones, sergančius diabetu. Fizinis aktyvumas sumažina cukraus kiekį kraujyje, perkeldamas cukrų į jūsų ląsteles, kur jis naudojamas energijai gauti. Fizinis aktyvumas taip pat padidina jūsų organizmo jautrumą insulinui. Tai reiškia, kad jūsų organizmui reikia mažiau insulino, kad perneštų cukrų į jūsų ląsteles. Svarbiausia, kad fizinė veikla būtų kasdienės rutinos dalis.

Siekite bent 30 minučių ar daugiau vidutinės fizinės veiklos daugumą savaitės dienų arba bent 150 minučių vidutinio sunkumo fizinės veiklos per savaitę. Aktyvumo priepuoliai gali trukti kelias minutes per dieną. Jei kurį laiką nebuvote aktyvūs, pradėkite lėtai ir lėtai kaupkite. Taip pat venkite sėdėti per ilgai. Pabandykite atsikelti ir pajudėti, jei sėdėjote ilgiau nei 30 minučių.

1 ir 2 tipo diabeto gydymas

1 tipo diabeto gydymas apima insulino injekcijas arba insulino pompos naudojimą, dažnus cukraus kiekio kraujyje tikrinimus ir angliavandenių skaičiavimą. Kai kuriems 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms gali būti pasirinkta kasos transplantacija.

2 tipo cukrinio diabeto gydymas dažniausiai apima gyvenimo būdo pokyčius, cukraus kiekio kraujyje stebėjimą, geriamuosius vaistus nuo diabeto, insuliną arba abu.

Stebėti cukraus kiekį kraujyje

Priklausomai nuo gydymo plano, cukraus kiekį kraujyje galite tikrinti ir registruoti net keturis kartus per dieną arba dažniau, jei vartojate insuliną. Kruopštus stebėjimas yra vienintelis būdas užtikrinti, kad cukraus kiekis kraujyje neviršytų tikslinės ribos. Žmonės, sergantys 2 tipo cukriniu diabetu ir nevartojantys insulino, cukraus kiekį kraujyje tikrina daug rečiau.

Žmonės, kuriems taikoma insulino terapija, taip pat gali pasirinkti stebėti savo cukraus kiekį kraujyje nuolatiniu gliukozės kiekio matuokliu. Nors ši technologija dar visiškai nepakeitė gliukozės matuoklio, ji gali sumažinti pirštų galiukų skaičių, reikalingą cukraus kiekiui kraujyje patikrinti, ir suteikti svarbios informacijos apie cukraus kiekio kraujyje tendencijas.

Net ir kruopščiai valdant, cukraus kiekis kraujyje kartais gali keistis nenuspėjamai. Su diabeto gydymo komandos pagalba sužinosite, kaip keičiasi cukraus kiekis kraujyje dėl maisto, fizinio aktyvumo, vaistų, ligų, alkoholio ir streso. Moterims sužinosite, kaip keičiasi cukraus kiekis kraujyje, reaguodamas į hormonų lygio pokyčius.

Be kasdienio cukraus kiekio kraujyje stebėjimo, jūsų paslaugų teikėjas greičiausiai rekomenduos reguliarius A1C tyrimus, kad išmatuotų vidutinį cukraus kiekį kraujyje per pastaruosius 2–3 mėnesius.

Palyginti su pakartotiniais kasdieniais cukraus kiekio kraujyje tyrimais, A1C tyrimas geriau parodo, kaip apskritai veikia jūsų diabeto gydymo planas. Aukštesnis A1C lygis gali reikšti, kad reikia keisti geriamuosius vaistus, insulino režimą ar mitybos planą.

Jūsų tikslinis A1C tikslas gali skirtis atsižvelgiant į jūsų amžių ir įvairius kitus veiksnius, pvz., kitas galimas ligas arba jūsų gebėjimą pajusti, kada cukraus kiekis kraujyje yra mažas. Tačiau daugumai diabetu sergančių žmonių Amerikos diabeto asociacija rekomenduoja, kad A1C būtų mažesnis nei 7%. Paklauskite savo sveikatos paslaugų tiekėjo, koks yra jūsų A1C tikslas.

Insulinas

Žmonėms, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, reikia insulino terapijos, kad išgyventų. Daugeliui žmonių, sergančių 2 tipo cukriniu diabetu arba gestaciniu diabetu, taip pat reikalinga insulino terapija.

Galimi įvairūs insulino tipai, įskaitant trumpo veikimo (įprastą insuliną), greito veikimo insuliną, ilgo veikimo insuliną ir tarpinius variantus. Atsižvelgdamas į jūsų poreikius, jūsų paslaugų teikėjas gali paskirti insulino tipų mišinį, skirtą naudoti dieną ir naktį.

Insulino negalima vartoti per burną, siekiant sumažinti cukraus kiekį kraujyje, nes skrandžio fermentai trukdo insulino veikimui. Insulinas dažnai švirkščiamas naudojant ploną adatą ir švirkštą arba insulino švirkštimo priemonę – prietaisą, kuris atrodo kaip didelis rašalo rašiklis.

Taip pat gali būti pasirinkta insulino pompa. Siurblys yra maždaug mažo mobiliojo telefono dydžio prietaisas, nešiojamas kūno išorėje. Vamzdis jungia insulino rezervuarą su vamzdeliu (kateteriu), kuris įkištas po pilvo oda.

Nepertraukiamas gliukozės matuoklis, esantis kairėje, yra prietaisas, kuris kas kelias minutes matuoja cukraus kiekį kraujyje, naudodamas po oda įkištą jutiklį. Insulino pompa, pritvirtinta prie kišenės, yra prietaisas, nešiojamas už kūno su vamzdeliu, jungiančiu insulino rezervuarą su kateteriu, įdėtu po pilvo oda. Insulino pompos yra suprogramuotos taip, kad būtų tiekiamas tam tikras insulino kiekis nuolat ir su maistu.

Taip pat dabar galima įsigyti bevamzdį siurblį, kuris veikia belaidžiu būdu. Jūs užprogramuojate insulino pompą, kad išleistumėte tam tikrą insulino kiekį. Priklausomai nuo valgio, aktyvumo lygio ir cukraus kiekio kraujyje, jį galima reguliuoti taip, kad išskirtų daugiau ar mažiau insulino.

Maisto ir vaistų administracija patvirtino keturias dirbtines kasas 1 tipo diabetui gydyti.

Dirbtinė kasa taip pat vadinama uždaro ciklo insulino tiekimu. Implantuotas prietaisas sujungia nuolatinį gliukozės kiekio matuoklį, kuris kas penkias minutes tikrina cukraus kiekį kraujyje, su insulino pompa. Prietaisas automatiškai tiekia reikiamą insulino kiekį, kai monitorius parodo, kad jo reikia.

Šiuo metu klinikiniuose tyrimuose yra daugiau dirbtinės kasos (uždaros kilpos) sistemų.

Geriamieji ar kiti vaistai

Kartais jūsų paslaugų teikėjas taip pat gali skirti kitų geriamųjų ar švirkščiamų vaistų. Kai kurie vaistai nuo diabeto padeda jūsų kasai išskirti daugiau insulino. Kiti neleidžia gamintis ir išsiskirti gliukozei iš jūsų kepenų, o tai reiškia, kad jums reikia mažiau insulino, kad cukrus patektų į jūsų ląsteles.

Dar kiti blokuoja skrandžio ar žarnyno fermentų, skaidančių angliavandenius, veikimą, sulėtindami jų pasisavinimą arba padidindami jūsų audinių jautrumą insulinui. Metforminas paprastai yra pirmasis vaistas, skirtas 2 tipo diabetui gydyti.

Gali būti naudojama kita vaistų klasė, vadinama SGLT2 inhibitoriais. Jie veikia neleisdami inkstams reabsorbuoti filtruoto cukraus į kraują. Vietoj to, cukrus pašalinamas su šlapimu.

Transplantacija

Kai kuriems žmonėms, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu, gali būti atlikta kasos transplantacija. Taip pat tiriamos salelių transplantacijos. Sėkmingai persodinus kasą, jums nebereikės insulino terapijos.

Tačiau transplantacijos ne visada būna sėkmingos. Ir šios procedūros kelia rimtą pavojų. Norint išvengti organų atmetimo, reikia visą gyvenimą vartoti imuninę sistemą slopinančių vaistų. Šie vaistai gali turėti rimtų šalutinių poveikių. Dėl šios priežasties transplantacijos paprastai skiriamos žmonėms, kurių diabeto negalima kontroliuoti, arba tiems, kuriems taip pat reikia persodinti inkstus.

Bariatrinė chirurgija

Kai kuriems 2 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, kurie yra nutukę ir kurių kūno masės indeksas didesnis nei 35, gali padėti bariatrinė operacija. Žmonėms, kuriems buvo atliktas skrandžio pašalinimas, cukraus kiekis kraujyje labai pagerėjo. Tačiau šios procedūros ilgalaikė rizika ir nauda sergant 2 tipo cukriniu diabetu dar nežinoma.

Gestacinio diabeto gydymas

Norint išlaikyti kūdikio sveikatą, būtina kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje. Tai taip pat gali apsaugoti jus nuo komplikacijų gimdymo metu. Be sveikos mitybos ir reguliarių mankštų, jūsų gydymo planas gali apimti cukraus kiekio kraujyje stebėjimą. Kai kuriais atvejais taip pat galite vartoti insuliną arba geriamuosius vaistus.

Jūsų paslaugų teikėjas stebės jūsų cukraus kiekį kraujyje gimdymo metu. Jei cukraus kiekis kraujyje pakyla, jūsų kūdikis gali išskirti didelį insulino kiekį. Dėl to cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti iškart po gimimo.

Prediabeto gydymas

Jei sergate prediabetu, sveikos gyvensenos pasirinkimas gali padėti normalizuoti cukraus kiekį kraujyje. Arba tai gali neleisti jam pakilti iki 2 tipo diabeto lygio. Gali padėti išlaikyti sveiką svorį mankštinantis ir sveikai maitinantis. Mankštinantis bent 150 minučių per savaitę ir numetus apie 7 % kūno svorio, galima išvengti 2 tipo diabeto arba jį atitolinti.

Narkotikai, tokie kaip metforminas, statinai ir vaistai nuo aukšto kraujospūdžio, gali būti tinkami kai kuriems žmonėms, sergantiems prediabetu ir kitomis ligomis, tokiomis kaip širdies liga.

Bet kokio tipo diabeto sutrikimų požymiai

Daugelis veiksnių gali turėti įtakos cukraus kiekiui kraujyje. Kartais gali kilti problemų, kurias reikia nedelsiant gydyti.

Aukštas cukraus kiekis kraujyje (hiperglikemija)

Jūsų cukraus kiekis kraujyje gali padidėti dėl daugelio priežasčių, įskaitant per daug valgant, sergant arba nepakankamai vartojamų gliukozės kiekį mažinančių vaistų. Patikrinkite cukraus kiekį kraujyje, kaip nurodė jūsų paslaugų teikėjas. Stebėkite aukšto cukraus kiekio kraujyje simptomus, įskaitant:

Dažnas šlapinimasis;

Jaustis labiau ištroškę nei įprastai;

Neryškus matymas;

Nuovargis (išsekimas);

Galvos skausmas;

Irzlumas;

Jei sergate hiperglikemija, turėsite pakoreguoti savo mitybos planą, vaistus arba abu.

Padidėjęs ketonų kiekis šlapime (diabetinė ketoacidozė)

Jei jūsų ląstelėse trūksta energijos, jūsų kūnas gali pradėti skaidyti riebalus. Dėl to susidaro toksiškos rūgštys, vadinamos ketonais, kurios gali kauptis kraujyje. Stebėkite šiuos simptomus:

Pykinimas;

Vėmimas;

Skrandžio (pilvo) skausmas;

Saldus vaisių kvapas jūsų burnoje;

Dusulys;

Sausa burna;

Silpnumas;

Sumišimas;

Koma.

Galite patikrinti, ar šlapime nėra ketonų pertekliaus, naudodami ketonų tyrimo rinkinį, kurį galite įsigyti be recepto. Jei jūsų šlapime yra ketonų pertekliaus, nedelsdami kreipkitės į savo paslaugų teikėją arba kreipkitės į greitąją pagalbą. Ši būklė dažniau pasireiškia žmonėms, sergantiems 1 tipo cukriniu diabetu.

Hiperglikeminis hiperosmolinis neketozinis sindromas

Hiperosmolinį sindromą sukelia labai didelis cukraus kiekis kraujyje, dėl kurio kraujas tampa tirštas ir sirupinis.

Šios gyvybei pavojingos būklės simptomai yra šie:

Cukraus kiekis kraujyje viršija 600 mg/dl (33,3 mmol/l);

Sausa burna;

Ekstremalus troškulys;

Karščiavimas;

Mieguistumas;

Sumišimas;

Regėjimo praradimas;

Haliucinacijos.

Ši būklė pastebima žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Dažnai tai atsitinka po ligos. Paskambinkite savo paslaugų teikėjui arba nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos, jei turite šios būklės simptomų.

Mažas cukraus kiekis kraujyje (hipoglikemija)

Jei cukraus kiekis kraujyje nukrenta žemiau tikslinio diapazono, tai vadinama mažu cukraus kiekiu kraujyje (hipoglikemija). Jei vartojate vaistus, mažinančius cukraus kiekį kraujyje, įskaitant insuliną, cukraus kiekis kraujyje gali sumažėti dėl daugelio priežasčių. Tai apima valgio praleidimą ir didesnį nei įprasta fizinį aktyvumą. Mažas cukraus kiekis kraujyje taip pat atsiranda, jei vartojate per daug insulino arba per daug gliukozės kiekį mažinančio vaisto, dėl kurio kasa sulaiko insuliną.

Reguliariai tikrinkite cukraus kiekį kraujyje ir stebėkite mažo cukraus kiekio kraujyje simptomus, įskaitant:

Prakaitavimas;

Drebulys;

Silpnumas;

Alkis;

Galvos svaigimas;

Galvos skausmas;

Neryškus matymas;

Širdies plakimas;

Irzlumas;

Neaiški kalba;

Mieguistumas;

Sumišimas;

Apalpimas;

Priepuoliai.

Mažą cukraus kiekį kraujyje geriausia gydyti angliavandeniais, kuriuos organizmas gali greitai pasisavinti, pavyzdžiui, vaisių sultimis ar gliukozės tabletėmis.

Gyvenimo būdas ir priemonės namuose

Cukrinis diabetas yra rimta liga. Diabeto gydymo plano laikymasis reikalauja visiško įsipareigojimo. Kruopštus diabeto valdymas gali sumažinti rimtų ar gyvybei pavojingų komplikacijų riziką.

Įsipareigokite valdyti savo diabetą. Sužinokite viską, ką galite apie diabetą. Užmegzkite ryšį su diabeto pedagogu. Paprašykite savo diabeto gydymo komandos pagalbos, kai jos jums reikia.

Rinkitės sveiką maistą ir išlaikykite sveiką svorį. Jei turite antsvorio, numetę vos 7% savo kūno svorio, galite kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, jei sergate prediabetu arba 2 tipo cukriniu diabetu. Sveika mityba yra ta, kurioje yra daug vaisių, daržovių, liesų baltymų, nesmulkintų grūdų ir ankštinių augalų. Ir apribokite, kiek suvalgote sočiųjų maisto produktų.

Padarykite fizinį aktyvumą savo kasdienybės dalimi. Reguliarus fizinis aktyvumas gali padėti išvengti prediabeto ir 2 tipo diabeto. Tai taip pat gali padėti tiems, kurie jau serga cukriniu diabetu, išlaikyti geresnę cukraus kiekio kraujyje kontrolę. Daugeliu savaitės dienų rekomenduojama bent 30 minučių vidutinio sunkumo fizinio aktyvumo, pavyzdžiui, greito ėjimo. Siekite bent 150 minučių vidutinio aerobinio fizinio aktyvumo per savaitę.

Reguliarus aerobinis pratimas kartu su jėgos treniruotėmis bent dvi dienas per savaitę gali padėti kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje veiksmingiau nei bet kurios rūšies pratimai atskirai. Aerobiniai pratimai gali apimti vaikščiojimą, važiavimą dviračiu ar šokius. Pasipriešinimo treniruotės gali apimti treniruotes su svoriais ir kūno svorio pratimus.

Taip pat stenkitės praleisti mažiau laiko ramiai sėdėdami. Pabandykite atsikelti ir kelias minutes pajudėti bent kas 30 minučių.

Gyvenimo būdo rekomendacijos sergant 1 ir 2 tipo diabetu

Be to, jei sergate 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu:

Identifikuokite save. Dėvėkite etiketę ar apyrankę, nurodančią, kad sergate diabetu. Netoliese laikykite gliukozės matavimo rinkinį, jei padidėtų cukraus kiekis kraujyje. Įsitikinkite, kad jūsų draugai ir artimieji žino, kaip juo naudotis.

Suplanuokite kasmetinius fizinius ir reguliarius akių patikrinimus. Jūsų reguliarūs diabeto patikrinimai nėra skirti kasmetiniams fiziniams ar įprastiems akių patikrinimams pakeisti. Fizinio tyrimo metu jūsų paslaugų teikėjas ieškos bet kokių su diabetu susijusių komplikacijų ir patikrins kitas medicinines problemas. Jūsų akių priežiūros specialistas patikrins, ar nėra akių pažeidimo požymių, įskaitant tinklainės pažeidimą (retinopatiją), kataraktą ir glaukomą.

Nuolat atnaujinkite savo skiepus. Aukštas cukraus kiekis kraujyje gali susilpninti jūsų imuninę sistemą. Pasiskiepyk nuo gripo kiekvienais metais. Jūsų paslaugų teikėjas taip pat gali rekomenduoti pneumonijos ir COVID-19 vakcinas.

Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (ULAC) šiuo metu taip pat rekomenduoja skiepytis nuo hepatito B, jei anksčiau juo nesirgote ir esate suaugęs nuo 19 iki 59 metų amžiaus, sergantis 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu.

Naujausiose gairėse siūloma kuo greičiau skiepytis diagnozavus 1 ar 2 tipo diabetą. Jei esate 60 metų ar vyresni, jums diagnozuotas diabetas ir anksčiau nesate skiepytas, pasitarkite su savo paslaugų teikėju, ar tai jums tinka.

Atkreipkite dėmesį į savo kojas. Kasdien plaukite kojas drungnu vandeniu. Švelniai nusausinkite juos, ypač tarp pirštų. Drėkinkite losjonu, bet ne tarp pirštų. Kasdien tikrinkite, ar kojose nėra pūslių, įpjovimų, opų, paraudimo ar patinimo. Pasitarkite su savo paslaugų teikėju, jei turite skausmą ar kitą pėdos problemą, kuri savaime greitai neužgyja.

Kontroliuokite savo kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Valgydami sveiką maistą ir reguliariai mankštindamiesi, galite kontroliuoti aukštą kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Gali prireikti ir vaistų.

Rūpinkitės savo dantimis. Dėl diabeto galite susirgti rimtesnėmis dantenų infekcijomis. Valykite dantis šepetėliu ir siūlu bent du kartus per dieną. O jei sergate 1 ar 2 tipo cukriniu diabetu, planuokite reguliarius dantų patikrinimus. Nedelsdami kreipkitės į odontologą, jei dantenos kraujuoja, atrodo raudonos ar patinusios.

Jei rūkote ar vartojate kitų rūšių tabaką, paprašykite savo paslaugų teikėjo padėti mesti rūkyti. Rūkymas padidina daugelio diabeto komplikacijų riziką. Rūkaliai, sergantys cukriniu diabetu, dažniau miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų nei nerūkantieji, sergantys diabetu. Pasitarkite su savo paslaugų teikėju apie būdus, kaip mesti rūkyti arba nustoti vartoti kitų rūšių tabaką.

Jei geriate alkoholį, darykite tai atsakingai. Alkoholis gali sukelti tiek aukštą, tiek mažą cukraus kiekį kraujyje. Tai priklauso nuo to, kiek geriate ir ar valgote tuo pačiu metu. Jei nuspręsite gerti, darykite tai tik saikingai – vieną gėrimą per dieną moterims ir iki dviejų gėrimų per dieną vyrams – ir visada su maistu.

Nepamirškite į savo dienos angliavandenių skaičių įtraukti angliavandenių iš bet kokio alkoholio, kurį geriate. Ir prieš miegą pasitikrinkite cukraus kiekį kraujyje.

Į stresą žiūrėkite rimtai. Hormonai, kuriuos jūsų kūnas gali gaminti reaguodamas į ilgalaikį stresą, gali trukdyti insulinui tinkamai veikti. Tai padidins cukraus kiekį kraujyje ir dar labiau stresą. Nustatykite sau ribas ir suskirstykite savo užduotis prioritetus. Išmokite atsipalaidavimo technikų. Ir daug miegokite.

Alternatyvioji medicina

Kai kuriais tyrimais įrodyta, kad daugelis medžiagų pagerina organizmo gebėjimą apdoroti insuliną. Kiti tyrimai nerado jokios naudos kontroliuojant cukraus kiekį kraujyje ar mažinant A1C lygį. Dėl prieštaringų išvadų nėra jokių alternatyvių gydymo būdų, kurie šiuo metu rekomenduojami padėti kiekvienam valdyti cukraus kiekį kraujyje.

Jei nuspręsite išbandyti bet kokį alternatyvų gydymą, nenustokite vartoti vaistų, kuriuos paskyrė jūsų paslaugų teikėjas. Būtinai aptarkite bet kurio iš šių gydymo būdų naudojimą su savo paslaugų teikėju. Įsitikinkite, kad jie nesukels blogų reakcijų ir nesąveikauja su dabartine terapija.

Be to, jokie gydymo būdai – alternatyvūs ar įprastiniai – negali išgydyti diabeto. Jei vartojate insulino terapiją diabetui gydyti, niekada nenustokite vartoti insulino, nebent tai padaryti nurodė jūsų paslaugų teikėjas.

Susidorojimas ir palaikymas

Gyvenimas su diabetu gali būti sunkus ir varginantis. Kartais, net jei viską padarėte teisingai, cukraus kiekis kraujyje gali padidėti. Tačiau laikykitės savo diabeto valdymo plano ir greičiausiai pastebėsite teigiamą A1C skirtumą, kai apsilankysite pas paslaugų teikėją.

Geras diabeto valdymas gali užtrukti daug laiko ir jaustis nepakeliamai. Kai kuriems žmonėms padeda pasikalbėti su kuo nors. Jūsų paslaugų teikėjas tikriausiai gali rekomenduoti psichikos sveikatos specialistą, su kuriuo galėtumėte pasikalbėti. Arba galbūt norėsite išbandyti paramos grupę.

Gali būti labai naudinga pasidalinti savo nusivylimais ir laimėjimais su žmonėmis, kurie supranta, ką išgyvenate. Ir galbūt pastebėsite, kad kiti turi puikių patarimų apie diabeto valdymą.

Pasiruošimas jūsų susitikimui

Tikėtina, kad pradėsite kreipdamiesi į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją, jei turite diabeto simptomų. Jei jūsų vaikas turi diabeto simptomų, galite kreiptis į savo vaiko sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. Jei cukraus kiekis kraujyje yra labai aukštas, greičiausiai būsite išsiųstas į greitosios pagalbos skyrių.

Jei cukraus kiekis kraujyje nėra pakankamai aukštas, kad jums ar jūsų vaikui iš karto kiltų pavojus, galite būti nukreiptas pas specialistą, apmokytą diagnozuoti ir gydyti diabetą (endokrinologą). Netrukus po diagnozės taip pat greičiausiai susitiksite su diabeto pedagogu ir registruotu dietologu, kad gautumėte daugiau informacijos apie diabeto valdymą.

Štai keletas informacijos, kuri padės jums pasiruošti susitikimui ir žinoti, ko tikėtis.

Ką tu gali padaryti?

Atkreipkite dėmesį į visus išankstinio susitikimo apribojimus. Kai susitarsite dėl susitikimo, paklauskite, ar jums reikia ką nors padaryti iš anksto. Tai greičiausiai apims dietos ribojimą, pvz., cukraus kiekio kraujyje tyrimą nevalgius.

Užrašykite visus simptomus, kuriuos patiriate, įskaitant tuos, kurie gali atrodyti nesusiję.

Užsirašykite pagrindinę asmeninę informaciją, įskaitant didelius stresus ar paskutinius gyvenimo pokyčius. Jei stebite savo gliukozės reikšmes namuose, atsineškite gliukozės rezultatų įrašą, nurodydami tyrimo datas ir laiką.

Sudarykite visų alergijų ir visų vartojamų vaistų, vitaminų ir papildų sąrašą.

Užsirašykite savo šeimos ligos istoriją. Būtinai atkreipkite dėmesį į giminaičius, kurie sirgo diabetu, sirgo širdies priepuoliu ar insultu.

Jei įmanoma, atsiveskite šeimos narį ar draugą. Jus lydintis asmuo gali padėti prisiminti jums reikalingą informaciją.

Užsirašykite klausimus, kuriuos galite užduoti savo paslaugų teikėjui. Paklauskite apie savo diabeto valdymo aspektus, kurie jums neaiškūs.

Žinokite, jei jums reikia receptinių papildų. Jūsų paslaugų teikėjas gali atnaujinti jūsų receptus, kol esate ten.

Klausimų sąrašo paruošimas gali padėti kuo geriau išnaudoti laiką su paslaugų teikėju. Kalbant apie diabetą, reikia užduoti keletą klausimų:

Ar mano simptomai yra susiję su diabetu ar kuo nors kitu?

Ar man reikia kokių nors testų?

Ką dar galiu padaryti, kad apsaugočiau savo sveikatą?

Kokios kitos galimybės valdyti diabetą?

Turiu kitų sveikatos sutrikimų. Kaip galiu geriausiai valdyti šias sąlygas kartu?

Ar yra apribojimų, kurių turiu laikytis?

Ar turėčiau kreiptis į kitą specialistą, pvz., dietologą ar diabeto pedagogą?

Ar yra generinė alternatyva vaistui, kurį skiriate?

Ar yra brošiūrų ar kitos spausdintos medžiagos, kurią galėčiau pasiimti su savimi? Kokias svetaines rekomenduojate?

Ko tikėtis iš savo gydytojo

Tikėtina, kad jūsų paslaugų teikėjas užduos daug klausimų, pavyzdžiui:

Ar galite apibūdinti savo simptomus?

Ar nuolat jaučiate simptomus, ar jie ateina ir praeina?

Kokie yra jūsų simptomai?

Ar jūsų šeimoje yra buvę preeklampsijos ar diabeto?

Papasakok apie savo mitybą.

Ar sportuojate? Kokio tipo ir kiek?

New articles

  • Skaidulų galia: kaip šios medžiagos saugo jūsų sveikatą ir kodėl jų trūkumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas?

    Dėl greito gyvenimo tempo, nesubalansuotos mitybos ir perdirbto maisto mes dažnai negauname svarbiausių medžiagų, o viena iš jų – skaidulos, būtinos tinkamam organizmo funkcionavimui. Dauguma žmonių net nesusimąsto, kad jų kasdienėje mityboje trūksta skaidulų, o šis trūkumas tyliai kenkia sveikatai, lėtai didindamas įvairių ligų riziką. Tad kokie požymiai išduoda, kad mūsų organizmas...
  • Kodėl neverta atidėlioti dantų atkūrimo?

    Kiekvienas esame pastebėję žmonių, kurie vengia plačiai šypsotis arba tai darydami ranka prisidengia burną. Dažniausiai taip elgiasi praradusieji vieną ar keletą dantų. Kenčia ir tokių žmonių sveikata, ir savivertė. Situacija visiškai pasikeičia atkūrus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo juos atstatyti implantais. Kodėl reikia atkurti prarastus dantis? Dantų netekimas nėra tik...
  • Medicinos sektoriaus įmonių veiklos skaitmenizacija: ką reikėtų žinoti?

    Medicinos sektorius susiduria su dideliais iššūkiais: augančiais pacientų srautais, griežtais reguliavimais, reikalavimu užtikrinti kokybišką aptarnavimą bei gydymą ir vis besikeičiančia technologine aplinka. Šios aplinkybės skatina medicinos įmones siekti inovatyvių sprendimų ir skaitmenizuoti savo veiklą. Verslo valdymo sistemos (VVS) ir dirbtinis intelektas (DI) tampa pagrindiniais...
  • Burnos irigatorius - kaip natūralus būdas sumažinti apnašų kaupimąsi

    Burnos higiena yra svarbi ne tik norint išlaikyti sveikus ir baltus dantis, bet ir siekiant užkirsti kelią dantenų ligoms bei kitiems sveikatos sutrikimams. Vienas iš pagrindinių burnos priežiūros tikslų – sumažinti apnašų kaupimąsi, nes būtent apnašos yra daugelio problemų šaltinis. Burnos irigatorius tampa vis populiaresne priemone, kuri padeda tai padaryti natūraliu būdu,...
  • Moters orgazmas gali būti lavinamas

    Moteriškumo ir orgazmo temos mūsų visuomenėje tabu, bet tuo pačiu labai įtraukiančios, nes kiekviena moteris nori jaustis moteriška, nori patirti malonumą būdama partnerystėje. Su kuo susijęs moters išsilaisvinimas, orgazmas ir dar daugiau kalbamės su Dao praktike Edita Esenku. Edita Esenku Šimkutė yra Dao praktikų instruktorė, alternatyvios medicinos magistras, „Gydomoji Tao...
  • Gripas ir skiepas nuo gripo: kodėl svarbu apsisaugoti šaltuoju sezonu?

    Gripas yra viena iš dažniausių virusinių infekcijų, kurios siaučia šaltuoju metų laiku. Jis gali būti ne tik nemalonus, bet ir pavojingas, ypač silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms. Jei norite efektyviai išvengti gripo komplikacijų, skiepas nuo gripo yra viena efektyviausių profilaktikos priemonių. Šiame straipsnyje detaliai aptarsime, kodėl gripas pavojingas, kokie yra jo simptomai, kodėl...
  • Kaip šaltasis sezonas veikia mūsų organizmo būklę ir kokie papildai gali padėti?

    Šaltasis sezonas dažnai kelia iššūkių mūsų organizmui. Dėl temperatūros pokyčių, šviesos trūkumo ir mažesnio fizinio aktyvumo daugelis žmonių susiduria su nusilpusiu imunitetu, padidėjusiu nuovargiu ir energijos stoka. Tai taip pat lemia didesnę riziką susirgti peršalimo ligomis bei kitomis infekcijomis. Raw Powders ekspertai pabrėžia, kad šaltuoju sezonu ypač svarbu rūpintis savo organizmo...
  • Valdome save, kontroliuojame ligą!

    Lapkričio 14-oji – Pasaulinė Diabeto diena. Cukraligė – išties klastinga lėtinė liga. Kas gali sukelti cukrinį diabetą? Medikai išskiria ne vieną antrojo tipo cukrinį diabetą sukėlusią priežastį, tai – sutrikęs gliukozės toleravimas, nutukimas, nejudrus gyvenimo būdas, netinkama mityba, patiriamas stresas, aukštas kraujo spaudimas, amžėjimas. Cukraligę gali iššaukti ir...
  • Nelikime abejingi pulmonologų įspėjimams!

    Lapkričio 12-ąją minima Pasaulinė plaučių uždegimo diena. Gydytojai akcentuoja, jog pneumoniją (plaučių uždegimą) gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos ar grybeliai. Nors ligos sukėlėjai gali plisti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo, kuris čiaudi ar kosi, lašeliniu būdu – per orą. Sunku patikėti, tačiau kasmet plaučių uždegimu suserga...
  • Valgykim sveikai, gyvenkim ilgai!

    Lapkričio 8-oji - Europos sveikos mitybos diena. Liūdina tai, jog nutukimas Europoje didėja, o turintys antsvorio asmenys ignoruoja faktus, įrodančius, kad papildomi kilogramai tikrai kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias lėtines ligas. Sveiką mitybą apibrėžia tinkamas žmogui būtinų suvartoti maisto medžiagų ( baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir kt.) kiekis....
  • Vartojimo paskola sveikatos priežiūros paslaugoms finansuoti: kada verta skolintis?

    Šiandieną sveikatos priežiūros paslaugų kainos gali tapti nemenku finansiniu iššūkiu. Nepaisant medicininių draudimų ar valstybinių kompensacijų, pacientams tenka susidurti su brangiomis operacijomis, ilgalaikėmis terapijomis ar specialios medicininės įrangos poreikiu. Tokiais atvejais vartojimo paskola gali tapti vienu iš galimų būdų finansuoti šias būtinas, tačiau dažnai neplanuotas...
  • CBD kaina: nuo ko ji priklauso ir ar brangesnis CBD aliejus yra geresnis?

    Lietuvos pirkėjai yra iš tų, kurie labai daug dėmesio skiria produktų kainai. Todėl ir CBD kaina, ieškant patikimų produktų, yra svarbi. Visgi, nemažai žmonių nesupranta, kodėl CBD aliejus kaina skiriasi skirtingose parduotuvėse. Todėl svarbu suprasti, nuo ko priklauso aliejaus kaina, kad vartumėte tik kokybiškus ir saugius produktus. Kokios CBD aliejaus kainos vyrauja šiuo...
  • Kaip rasti motyvaciją fiziniam aktyvumui?

    Sveikatos priežiūros specialistai nuolat kalba apie fizinį aktyvumą, jo svarbą siekiant išvengti lėtinių neinfekcinių ligų. Stengiamasi pagrįsti ir įrodyti fizinio aktyvumo naudą, kad išvengtume širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų. Tačiau dažnai paaiškėja, kad žmonės neturi motyvacijos būti fiziškai aktyvūs. Kur vis dėlto rasti tos motyvacijos? Apie tai kalbamės su Marija Povilaite,...
  • Netoleruoji laktozės? Naujiena Lietuvoje – laktazės maisto papildai. Paprastas sprendimas sudėtingai problemai

    Laktozės netoleravimas aktuali, tačiau dažnai nuvertinama problema. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, daugybė žmonių susiduria su šiuo iššūkiu, tačiau apie tai vis dar trūksta informacijos, o pagalba yra ne visada lengvai prieinama. Dėl to daugybė žmonių priversti atsisakyti savo mėgstamų pieno produktų ir keisti savo mitybos įpročius. Kaip laktozės netoleravimas...
  • Dvi pagrindinės priežastys kodėl jaučiame pėdos skausmą

    Kaip atskirti kas, plantarinis fascitas (pėdos skliauto fascijos uždegimas) ar achilo tendinitas (achilo sausgyslės uždegimas) sukelia pėdos skausmą? Tiek plantarinis fascitas, tiek achilo tendinitas yra dvi pagrindinės pėdos skausmo priežastys. Nustatant skausmo priežastį svarbu lokalizuoti skausmo vietą. Jei skausmas juntamas po kulnu (po kulnakauliu) dažniausiai tokio skausmo...
  • Kompleksinis urologinis ištyrimas: ligų nustatymui ir efektyviam gydymui

    Urologinėmis ligomis bent kartą gyvenime yra sirgęs beveik kiekvienas. Jei taip atsitiko, svarbiausia nedelsti, nes šių ligų gydymo rezultatus pagerina ankstyva ir tiksli diagnostika. Ją užtikrina kompleksinis urologinis ištyrimas, apimantis tiek betarpišką gydytojo bendravimą su pacientais, tiek ir laboratorinius bei instrumentinius tyrimus. Vienas iš tyrimų, leidžiančių dar nuodugniau...
  • TeltoHeart – išmanioji širdies stebėjimo apyrankė

    TeltoHeart – tai daugiafunkcinė medicininė apyrankė, sukurta Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės Teltonika kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais ir Santaros klinikų specialistais. Šis įrenginys skirtas žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas, leidžiant nuolat stebėti širdies veiklą ir aptikti širdies ritmo...
  • Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams

    Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams: Ar žinojai, kad TianDe – prekės ženklas, kuris siūlo produktus, turinčius unikalių savybių, kurie paremti tradicine kinų medicina ir natūraliais ingredientais. Šiandien noriu papasakoti apie tris produktus, kurie gali tau labai pagelbėti sprendžiant problemas dėl įvairių kūno skausmų, nemalonių būsenų ar netikėtų traumų atvejų. Tai...
  • Atsakymas apie sveiką ir ilgą gyvenimą – arčiau, nei manoma

    Ar galime turėti tokį individualų rodiklį, kuris leistų įvertinti ne tik sveikatos būklę, bet ir senėjimo greitį, riziką susirgti lėtinėmis ligomis? Naujausi mokslo pasiekimai rodo, kad tereikia atlikti kraujo tyrimą – nustatyti vieno baltymo koncentraciją. Tai žada pakeisti mūsų sveikatos priežiūrą. Sveikas ilgaamžiškumas nebėra išrinktųjų duotybė. Pažangiose šalyse žmogaus senėjimo...
  • Lapkričio mėnuo – „Movember“ mėnuo!

    Na, šiais laikais stiprioji lytis išties didžiuojasi ūsais ir barzda. Mados šauksmas tiesiog atliepia vyrijos norą želdinti veido plaukus! Be saviraiškos bei puikiai atsiskleidžiančio įvaizdžio stilingai suformuoti ūsai ar vešli barzda padeda užmaskuoti netobulumus ir išryškinti privalumus, taip?.. O kuo ypatingas Movember mėnuo? Kasmetinės vyrų sveikatai skirtos akcijos...
  • Nelikime abejingi, mažinkime insulto rizikas!

    Statistika skelbia ypač liūdinančius faktus. Europoje širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė tiek moterų, tiek ir vyrų mirties priežastis. Lietuva, deja, yra viena iš išsiskiriančių didele gyventojų rizika sirgti ar net mirti nuo insulto valstybių! Šiandien – ypač svarbi diena. Spalio 29-ąją pasaulyje minima kovos su insultu diena. Šios dienos tikslas – didinti...
  • Jodo trūkumas - veiksnys sunerimti

    Net ir nedidelis jodo stygius lemia nuovargį, nervingumą, jautrumą, kas atitinkamai mažina darbingumą, o jo kiekio organizme svyravimai sudaro sąlygas gūžio (strumos) formavimuisi. Jodo deficito simptomai gali reikštis mieguistumu, blogėjančia atmintimi, svorio didėjimu, vidurių užkietėjimu, prasta odos būkle, sumažėjusiu vaisingumu ir kt.. Jodo nepakankamumas nėštumo metu gali sukelti...
  • Spalis – informavimo apie menopauzę mėnuo

    Rubrika – Moters sveikata (keliant straipsnį šią eilutę ištrinti) Jau penkioliktus metus spalio mėnesį stengiamsi kuo efektyviau paskleisti žinias apie menopauzę, siekiama, kad tikslinė komunikacija vyktų sklandžiai, tikimasi, jog vykstantys įvairūs renginiai padės pagerinti moterų sveikatą ir gyvenimo gerovę. Spalio 18-oji – Pasaulinė menopauzės diena. ...
  • Švarios rankos – stipresnė sveikata!

    Spalio 15-oji – Pasaulinė rankų plovimo diena. Šiemet sukanka šešiolika metų nuo pirmosios rankas kviečiančios mazgoti šventės datos. Šios dienos tikslas – paskatinti visus rūpintis sveikata pradedant nuo, atrodo, mažų, tačiau išties veiksmingų žingsnelių – juk rankų higiena užkerta kelią daugeliui ligų! Kaip paminėti Pasaulinę rankų plovimo dieną? Aišku, kad mojant...
  • Suvaldykime infekcijų plitimą!

    Šį spalio pirmadienį prasidėjusi Tarptautinė infekcijų prevencijos savaitė siekia paskleisti žinią apie būtinybę rūpintis sveikata, apie prevencinių priemonių taikymo reikalingumą, apie bendruomenių bendradarbiavimo svarbą bei apie tai, kad elgiantis pilietiškai ir atsakingai infekcijas įmanoma suvaldyti bei jas kontroliuoti. Tokios kalendorinės savaitės užuomazgos vystėsi XX a....
  • Užkirskime kelią širdies ir kraujagyslių ligoms!

    Tarptautinės trombozės ir hemostazės draugijos (ISTH, angl. International Society on Thrombosis and Haemostasis) iniciatyva, spalio 13-oji paskelbta Pasauline trombozės diena. Šiemet sukanka dešimt metų nuo pirmosios Trombozės dienos minėjimo datos. Šiandien pasaulyje vyksta aktyvi informuotumo apie šią ligą sklaida, organizuojamos įvairios konferencijos, švietėjiškos misijos,...
  • Puoselėkite sveikatą, laiku atvykite pas šeimos gydytoją!

    Visame pasaulyje milijonai žmonių kenčia nuo artrito. Nuolatinis sąnarių skausmas keičia daugelio likimus. Sąnarių uždegiminė liga, pasireiškianti vieno ar kelių sąnarių patinimu bei skausmu, gali paveikti bet kurio amžiaus asmenis. Dažniausiai artritas diagnozuojamas jau peržengusiems 60-ies metų ribą žmonėms. Osteoartritas ir reumatoidinis artritas – labiausiai paplitę artrito...
  • Venkime kraštutinumų – lieknėkime sveikai!

    Liūdna, bet turinčių antsvorio žmonių kasmet daugėja... Daugelis jų išties yra tingūs, nekreipiantys dėmesio į mitybos svarbą, nemėgstantys aktyvaus gyvenimo būdo. Komforto sąlygos „padeda” judėti vis mažiau; kylame liftu, bet nelipame laiptais, atvažiuojame į reikiamą vietą automobiliu, bet neatvykstame pėsčiomis, smaližiaujame daugiau nei reikėtų ir, aišku, jei tik pasitaiko...
  • Menopauzė ir šlapimo nelaikymas

    Maždaug nuo 45 – erių moterys gali pradėti jausti vienokius ar kitokius nemalonius simptomus, menstruacijų ciklas vėl išsibalansuoja lyg paauglystėje – tai mėnesinės gausios, tai jų beveik nėra. Medikai šį periodą vadina perimenopauze. Menopauze jis virsta, kai mėnesinių iš viso nelieka. Vienoms stipriau, kitoms silpniau, vienoms porą metų, kitoms ir gerą dešimtmetį gali užtrukti...
  • Kaklo skausmai: kada laikas kreiptis į reabilitacijos specialistus?

    Kaklo skausmas – tai problema, su kuria bent kartą gyvenime susiduria daugelis žmonių. Dažnai šis skausmas priskiriamas pervargimui, ilgalaikiam darbui prie kompiuterio ar net prastai laikysenai. Tačiau, kai kaklo diskomfortas tampa nuolatiniu palydovu, o paprastos priemonės, kaip poilsis ar masažai, nepadeda, verta susimąstyti apie rimtesnį gydymą. Kada verta kreiptis į specialistus,...
  • Skrandžio rūgštingumas. Per žemas ar per aukštas? Kas blogiau?

    Skrandžio rūgštingumas: aukšto ir žemo rūgštingumo skirtumai ir poveikis organizmui Skrandžio rūgštingumas yra svarbus virškinimo procesų veiksnys, kuris padeda virškinti maistą ir apsaugo nuo infekcijų. Skrandyje esanti druskos rūgštis (HCl) sukuria tinkamą terpę aktyvuotis virškinimo fermentams. Tačiau šis rūgštingumo lygis gali būti per didelis arba per mažas, o tai sukelia įvairius...
  • Tyrimas parodė, kad žmogaus epigenetinis amžius gali skirtis nuo paros laiko

    Tyrimas parodė, kad žmogaus epigenetinis amžius gali skirtis nuo paros laiko: profesoriaus teigimu, tai prisidės vertinant „atjauninimo“ programų efektyvumą Kodėl ligos dažniausiai užklumpa vyresniame amžiuje? Kodėl ligas sukeliantys rizikos genai gali visiškai neparodyti jokių patologinių požymių ilgus dešimtmečius? Šiuos ir panašius klausimus nagrinėja Vilniaus universiteto...
  • Tai ne tik estetinis diskomfortas: gydytoja paaiškino, kodėl šių odos darinių šalinimas būtinas

    Gyd. dermatologė Agnė Bartkevičiūtė rengiasi darinių šalinimo lazeriu procedūrai Su klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologe Agne Bartkevičiūte kalbamės apie žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sukeliamų odos darinių papilomų ir kondilomų paplitimą, jų poveikį kasdieniam gyvenimui bei šalinimo lazeriu ypatumus. Gydytoja pasidalino savo patirtimi ir atsakė į dažniausiai...
  • Revoliucinė DOT / RF terapija: kaip atjauninti odą per vieną procedūrą

    Gyd. dermatologė Agnė Bartkevičiūtė atlieka lazerinę odos atnaujinimo procedūrą DOT / RF Frakcinis odos atnaujinimas tampa viena populiariausių grožio procedūrų ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Šiandien klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė pasakoja apie inovatyvią DOT / RF lazerio terapiją ir jos privalumus. Informacija aktuali tiek...
  • Efektyviausi darinių šalinimo metodai

    Kiekvienas turime daugiau ar mažiau odos darinių (apgamų, papilomų, seborėjinių keratozių ar kt.) Dažnai jie sukelia nerimą ne tik dėl sveikatos, bet ir diskomfortą dėl išvaizdos, ypač jei jie yra atviroje ir kitiems nepastebimoje kūno vietoje, pavyzdžiui, veido, kaklo ar rankų srityje. Šiame straipsnyje Amber Esthetic klinikos dermatologė Lina Mikalauskienė aptarė darinių šalinimo...
  • Seksualinė energija: kaip ją spinduliuoti?

    Seksualumas - kas tai? Ar tai tik gilios iškirptės, trumpi sijonai, gražūs apatiniai, šilkiniai nėriniai ir panašiai? Ar vis tik kažkas giliau? Seksualumas poroje yra svarbus tiek santykių pradžioje, tiek santykiams besivystant - tai gyvas „organizmas“. Juk mes nuolat kintam, kartu keičiasi ir mūsų seksualumas ir mes susiduriame su virtine įvairiausių klausimų.  Apie tai ir...
  • Pagalbinis apvaisinimas vyresnio amžiaus moterims: rizikos, galimybės ir iššūkiai

    Pagalbinis apvaisinimas (visuomenėje dar vadinamas dirbtiniu apvaisinimu) vyresnio amžiaus moterims kelia daug klausimų dėl medicininių, etinių ir socialinių aspektų. Amžius yra svarbus veiksnys, kai kalbame apie vaisingumą, nes moters vaisingumas natūraliai mažėja su metais, o tai gali sukelti tam tikrų iššūkių, kai bandoma pastoti taikant pagalbinius apvaisinimo būdus. Rizikos Su...
  • Rūpinkitės savo kūnu – pradėkite pokyčius su „Netobulai tobulos“ iššūkiu

    Šiuolaikinis gyvenimo ritmas dažnai atima iš mūsų tai, kas svarbiausia – laiką rūpintis savimi. Nuolatinis skubėjimas, stresinės situacijos ir netinkami kasdieniai įpročiai ilgainiui atsiliepia mūsų sveikatai ir gerai savijautai. Tačiau rūpinimasis savo kūnu nėra prabanga – tai būtinybė, kurios negalime pamiršti. Kūnas – tai mūsų pagrindinis įrankis, leidžiantis gyventi...
  • Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

    Parodykime pagarbą senjorams ir šiandien jiems skirkime išties pakankamai laiko! Kiekvieną spalio 1-ąją pasaulyje švenčiama Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Ilgėjant gyvenimo trukmei, aktualu galvoti apie vyresnio amžiaus žmonių vietą bendruomenėje, svarbu įvertinti senjorų indėlį ne tik artimam šeimos ratui, bet ir visuomenei. Nuo 1990-ųjų minima šventė iškelia įvairius,...
  • Kaip išlaikyti sveiką nugarą, dirbant prie kompiuterio?

    Vis daugiau mūsų dirba prie kompiuterio biure ar net iš namų ar kavinės mieste, tiesiog nuotoliniu būdu. Gerai, kad mažėja rizika traumuotis, išvengiame kontakto su kenksmingomis medžiagomis, turime laisvę koncentruotis į pagrindinį darbą. Tačiau atsiranda kita problema – kaip išsaugoti nugaros sveikatą, kai tiek daug valandų praleidžiame prie kompiuterio. Ilgas sėdėjimas kelia įtampą...
  • Akių vokų operacija: ką reikia žinoti?

    Akys – mūsų sielos veidrodis. Tikriausiai daugelis esate girdėję šią frazę, kuri visiškai teisinga. Akys išduoda ir mūsų nuotaiką, ir gyvenimo būdą, o taip pat ir amžių. Ne paslaptis, jog metams bėgant itin plona ir jautri akių vokų oda linkusi „pasidabinti“ raukšlelėmis, prarasti elastingumą, todėl ji tarsi sukrenta, atsiranda odos maišeliai viršutinių ar apatinių vokų...
  • Venų varikozė: lazerinio gydymo pranašumai

    Išsiplėtusios kojų venos – dažna liga, kuri kiek labiau būdinga moterims nei vyrams ir kurią būtina kuo anksčiau gydyti, kadangi kitu atveju ji progresuoja ir kelia pavojų. Kaip žinoti, kad laikas susirūpinti kojų venomis? Neretai pas specialistus pacientus atgena tai, kad išsiplėtusios kojų venos atrodo neestetiškai. Tačiau tai – toli gražu ne vien estetinė problema....
  • Įspėja: prastai prižiūrėdami dantis rizikuojame susirgti Alzheimeriu

    Nustatyta, kad egzistuoja ryšys tarp prastėjančios atminties, dėmesio koncentracijos ir turimų dantų skaičiaus. Mokslininkai teigia, kad svarbu išsaugoti arba atkurti visus dantis, išskyrus protinius, tačiau ypatingą reikšmę turi būtent krūminiai dantys. Tyrė grupė mokslininkų Moksliniame žurnale „Springer“ paskelbtas Ispanijos ir JAV mokslininkų tyrimas, atskleidžiantis,...
  • Kaip badauti, kad nesijausti alkanam?

     Pokalbis su sertifikuota Dao praktikų instruktore, papildomosios ir alternatyviosios medicinos magistre bei vedle į sveikatinantį - sąmoningą badavimą Edita Esenku Šimkute apie tai, kas yra sąmoningas badavimas? Kada ir kam jį reikia taikyti? Į ką svarbu atkreipti dėmesį šiuo būdu valant organizmą? Kokia buvo jūsų kelio pradžia? Sąmoningas badavimas į mano gyvenimą atėjo kartu su Dao...
  • Gydomasis badavimas – neatrasta sveikatinimosi priemonė

    Greičiausiai ne vienas esame girdėję pasakymą, kad žarnynas yra tarsi mūsų antrosios smegenys. Šios smegenys kaupia emocinę informaciją – juk kai mūsų virškinimas veikia prastai, mums ir dienos atrodo pilkos, ir nuotaikos nėra. Gydomasis badavimas – vienas būdų, kaip priversti visą kūną persikrauti, atsinaujinti, sustyguoti. Apie jį kalbamės su organizmo valymo ir badavimo, sveikos...
  • Ką pasirinkti dantų tiesinimui: kapas ar breketus?

    Dantų tiesinimas yra svarbus žingsnis siekiant ne tik estetiškai patrauklios šypsenos, bet ir geros burnos sveikatos. Taisyklinga dantų padėtis padeda išvengti kramtymo ir sąkandžio problemų bei užkerta kelią įvairioms burnos ligoms. Kai kalbame apie dantų tiesinimo galimybes, dažniausiai siūlomi du pagrindiniai variantai – kapos arba breketai. Vis dėlto, atėjus laikui pasirinkti, gali...
  • Moters sveikata su Edita Esenku Šimkute

    Sveikatos mokslų magistrei, Dao praktikų sertifikuotai instruktorei Edita Esenku Šimkutei senovinės rytietiškos moterų praktikos padėjo pasveikti ir atrasti gyvenimo džiaugsmą. Žinias ji gilino Tailande pas žymų Dao meistrą Manteką Čiją, dabar atgauti fizinę ir dvasinę sveikatą padeda kitoms moterims. „Reikia pradėti nuo savęs: kai pradedame gerai jaustis, tada ir visi žmonės aplink mus...
  • Stuburo slankstelio listezė

    Stuburo slankstelio listezė Stuburo slankstelio listezė – tai vieno ar kelių slankstelių pasislinkimas vienas kito atžvilgiu. Dažnai stuburo slankstelio pasislinkimas susijęs su tarpslankstelinio disko išvarža, aplinkinių raiščių ir raumenų problemomis, funkciniais sutrikimais. Listezę galima skirstyti pagal priežastį, pobūdį ir lokalizaciją. Listezė gali būti: Stabili...
  • Kaip mūsų gyvenimo būdas veikia vaisingumą?

    Šiandien išties dažnai kalbame apie vaisingumą, kuris yra kompleksinis žmogaus organizmo procesas, kurį lemia įvairūs veiksniai, įskaitant amžių, genetinį paveldimumą bei sveikatos būklę. Gyvenimo būdas, įskaitant mitybą, streso valdymą ir fizinį aktyvumą, taip pat daro reikšmingą įtaką mūsų kūnui, todėl tik tinkamai rūpinantis savo sveikata, galima pagerinti ne tik bendrą savijautą, bet ir...
  • Pasaulinė širdies diena

    Širdies gerovė – bendros sveikatos gerovė Kasmet rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena. Šiandien širdies ir kraujagyslių ligoms (ŠKL) skirti informuotumo renginiai jau ne vienerius metus vyksta ir mūsų šalyje – organizuojamos įvairios su šiandienos tema susijusios veiklos, viešos diskusijos, sveikatos tikrinimai, parodos, koncertai, konferencijos ir kt. ...