Gerklės skausmas – kaip jį gydyti?
December 27th, 2022
Gerklės skausmas yra skausmingas braižymas ar dirginimas, kuris dažnai pablogėja ryjant. Dažniausia gerklės skausmo (faringito) priežastis yra virusinė infekcija, tokia kaip peršalimas ar gripas. Viruso sukeltas gerklės skausmas praeina savaime.
Strep gerklė (streptokokinė infekcija), rečiau pasitaikantis bakterijų sukeltas gerklės skausmas, reikalauja gydymo antibiotikais, kad būtų išvengta komplikacijų. Kitoms retesnėms gerklės skausmo priežastims gali prireikti sudėtingesnio gydymo.
Simptomai
Gerklės skausmo simptomai gali skirtis priklausomai nuo priežasties. Požymiai ir simptomai gali būti:
Skausmas arba įbrėžimų pojūtis gerklėje;
Skausmas, kuris sustiprėja ryjant ar kalbant;
Rijimo sunkumas;
Skaudančios, patinusios liaukos kakle ar žandikaulyje;
Patinusios, raudonos tonzilės;
Baltos dėmės arba pūliai ant tonzilių;
Užkimęs arba duslus balsas.
Infekcijos, sukeliančios gerklės skausmą, gali sukelti kitus požymius ir simptomus, įskaitant:
Karščiavimas;
Kosulys;
Bėganti nosis;
Čiaudėjimas;
Kūno skausmai;
Galvos skausmas;
Pykinimas ar vėmimas.
Kada kreiptis į gydytoją
Nuveskite vaiką pas gydytoją, jei gerklės skausmas nepraeina išgėrus pirmą kartą ryte.
Nedelsdami kreipkitės pagalbos, jei jūsų vaikas turi sunkių požymių ir simptomų, tokių kaip:
Sunku kvėpuoti;
Rijimo sunkumas;
Neįprastas seilėtekis, kuris gali reikšti negalėjimą nuryti.
Jei esate suaugęs, kreipkitės į gydytoją, jei skauda gerklę ir turite bet kurią iš šių susijusių problemų:
Gerklės skausmas, kuris yra stiprus arba trunka ilgiau nei savaitę;
Rijimo sunkumas;
Sunku kvėpuoti;
Sunku atidaryti burną;
Sąnarių skausmas;
Ausų skausmas;
Bėrimas;
Karščiavimas didesnis nei 38,3 C;
Kraujas jūsų seilėse arba skreplyje;
Dažnai pasikartojantys gerklės skausmai;
Gumbas tavo kakle;
Užkimimas, trunkantis ilgiau nei dvi savaites;
Kaklo ar veido patinimas.
Priežastys
Virusai, sukeliantys peršalimą ir gripą, taip pat sukelia daugumą gerklės skausmų. Rečiau bakterinės infekcijos sukelia gerklės skausmą.
Virusinės infekcijos
Virusinės ligos, sukeliančios gerklės skausmą, yra šios:
Peršalimas;
Gripas (gripas);
Mono (mononukleozė);
Tymai;
Vėjaraupiai;
Koronavirusinė liga, 2019 m. (COVID-19).
Bakterinės infekcijos
Daugelis bakterinių infekcijų gali sukelti gerklės skausmą. Labiausiai paplitęs yra Streptococcus pyogenes (A grupės streptokokas), sukeliantis gerklės skausmą.
Kitos priežastys
Kitos gerklės skausmo priežastys yra šios:
Alergijos. Alergija naminių gyvūnėlių pleiskanoms, pelėsiams, dulkėms ir žiedadulkėms gali sukelti gerklės skausmą. Problemą gali apsunkinti nosies varvėjimas, kuris gali sudirginti ir uždegti gerklę.
Sausumas. Dėl sauso patalpų oro gerklė gali būti šiurkšti ir subraižyta. Kvėpavimas per burną – dažnai dėl lėtinio nosies užgulimo – taip pat gali sukelti gerklės sausumą ir skausmą.
Dirginančios medžiagos. Lauko oro ir patalpų tarša, pvz., tabako dūmai ar cheminės medžiagos, gali sukelti lėtinį gerklės skausmą. Tabako kramtymas, alkoholio vartojimas ir aštraus maisto vartojimas taip pat gali sudirginti gerklę.
Raumens patempimas. Galite įtempti gerklės raumenis šaukdami, garsiai kalbėdami arba ilgai kalbėdami be poilsio.
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL). GERL yra virškinimo sistemos sutrikimas, kai skrandžio rūgštys grįžta į stemplę.
Kiti požymiai ar simptomai gali būti rėmuo, užkimimas, skrandžio turinio regurgitacija ir gumbelio pojūtis gerklėje.
ŽIV infekcija. Gerklės skausmas ir kiti į gripą panašūs simptomai kartais atsiranda anksti užsikrėtus ŽIV.
Be to, ŽIV užsikrėtusiam žmogui gali pasireikšti lėtinis arba pasikartojantis gerklės skausmas dėl grybelinės infekcijos, vadinamos burnos pienlige, arba dėl virusinės infekcijos, vadinamos citomegalovirusu (CMV), kuri gali būti rimta žmonėms, kurių imuninė sistema susilpnėjusi.
Navikai. Vėžiniai gerklės, liežuvio ar balso aparato (gerklų) navikai gali sukelti gerklės skausmą. Kiti požymiai ar simptomai gali būti užkimimas, rijimo pasunkėjimas, triukšmingas kvėpavimas, gumbas kakle ir kraujas seilėse ar skrepliuose.
Rizikos veiksniai
Nors bet kas gali susirgti gerklės skausmu, kai kurie veiksniai daro jus jautresnius, įskaitant:
Amžius. Vaikams ir paaugliams dažniausiai pasireiškia gerklės skausmas. Vaikai nuo 3 iki 15 metų taip pat dažniau serga STREP – dažniausia bakterine infekcija, susijusia su gerklės skausmu.
Tabako dūmų poveikis. Rūkymas ir pasyvus rūkymas gali sudirginti gerklę. Tabako gaminių vartojimas taip pat padidina burnos, gerklės ir balso aparato vėžio riziką.
Alergijos. Sezoninės alergijos arba nuolatinės alerginės reakcijos į dulkes, pelėsius ar naminių gyvūnėlių pleiskanas padidina gerklės skausmo tikimybę.
Cheminių dirgiklių poveikis. Deginant iškastinį kurą ir įprastas buitines chemines medžiagas ore esančios dalelės gali sudirginti gerklę.
Lėtinės ar dažnos sinusų infekcijos. Drenažas iš nosies gali sudirginti gerklę arba išplisti infekciją.
Uždaros patalpos. Virusinės ir bakterinės infekcijos lengvai plinta visur, kur žmonės susirenka – vaikų priežiūros centruose, klasėse, biuruose ar lėktuvuose.
Susilpnėjęs imunitetas. Jei jūsų atsparumas žemas, esate imlesnis infekcijoms. Dažniausios sumažėjusio imuniteto priežastys yra ŽIV, diabetas, gydymas steroidais ar chemoterapiniais vaistais, stresas, nuovargis ir prasta mityba.
Prevencija
Geriausias būdas išvengti gerklės skausmo – vengti juos sukeliančių mikrobų ir laikytis geros higienos. Vadovaukitės šiais patarimais ir išmokykite savo vaiką daryti tą patį:
Kruopščiai ir dažnai plaukite rankas bent 20 sekundžių, ypač pasinaudoję tualetu, prieš ir po valgio, čiaudint ar kosint.
Venkite liesti savo veidą. Venkite liesti akis, nosį ar burną.
Venkite dalytis maistu, stiklinėmis ar indais.
Kosėti arba čiaudėti į servetėlę ir išmeskite, o tada nusiplaukite rankas. Kai reikia, čiaudykite į alkūnę.
Naudokite alkoholio pagrindo rankų dezinfekavimo priemones kaip alternatyvą rankų plovimui, kai nėra muilo ir vandens.
Venkite burna liesti viešųjų telefonų ir negerti iš fontanų.
Reguliariai valykite ir dezinfekuokite telefonus, durų rankenas, šviesos jungiklius, nuotolinio valdymo pultus ir kompiuterių klaviatūras. Keliaudami išvalykite telefonus, šviesos jungiklius ir nuotolinio valdymo pultus viešbučio kambaryje.
Venkite artimo kontakto su sergančiais ar simptomų turinčiais žmonėmis.
Diagnozė
Jūsų arba jūsų vaiko gydytojas gali peržiūrėti simptomus ir ligos istoriją. Jis arba ji gali atlikti fizinį egzaminą, kuris apima:
Naudodami apšviestą instrumentą, pažiūrėkite į gerklę ir greičiausiai ausis bei nosies kanalus;
Švelniai apčiuopkite kaklą, kad patikrintumėte, ar nėra patinusių liaukų (limfmazgių);
Stetoskopu klausykite savo ar vaiko kvėpavimo.
Gerklės tepinėlis
Daugeliu atvejų gydytojai naudoja paprastą testą, kad nustatytų streptokokines bakterijas, kurios sukelia gerklės uždegimą. Gydytojas steriliu tamponu patrina gerklės nugarą, kad paimtų išskyrų mėginį, ir siunčia mėginį į laboratoriją ištirti. Daugelyje klinikų yra įrengta laboratorija, kurioje per kelias minutes galima gauti greito antigeno tyrimo testo rezultatą. Tačiau kartais į laboratoriją siunčiamas antrasis, dažnai patikimesnis tyrimas, vadinamas gerklės pasėliu, kurio rezultatai pateikiami per 24–48 valandas.
Greiti antigenų tyrimai nėra tokie jautrūs, nors jie gali greitai aptikti streptokokų bakterijas. Dėl šios priežasties gydytojas gali nusiųsti gerklės kultūrą į laboratoriją, kad ištirtų, ar nėra gerklės, jei antigeno testas bus neigiamas.
Kai kuriais atvejais gydytojai gali naudoti molekulinį testą, kad nustatytų streptokokines bakterijas. Atliekant šį testą, gydytojas steriliu tamponu perbraukia per gerklės nugarą, kad paimtų išskyrų mėginį. Mėginys tiriamas laboratorijoje. Jūsų ar jūsų vaiko gydytojas gali gauti tikslius rezultatus per kelias minutes.
Gydymas
Virusinės infekcijos sukeltas gerklės skausmas paprastai trunka nuo penkių iki septynių dienų ir jam paprastai nereikia gydymo. Antibiotikai nepadeda gydyti virusinės infekcijos.
Norėdami sumažinti skausmą ir karščiavimą, daugelis žmonių kreipiasi į acetaminofeną ar kitus lengvus skausmą malšinančius vaistus.
Apsvarstykite galimybę duoti vaikui nereceptinių vaistų nuo skausmo, skirtų kūdikiams ar vaikams, pvz., acetaminofeną arba ibuprofeną, kad palengvintumėte simptomus.
Niekada neduokite aspirino vaikams ar paaugliams, nes jis buvo susijęs su Reye sindromu – reta, bet potencialiai pavojinga gyvybei būkle, sukeliančia kepenų ir smegenų patinimą.
Gydant bakterines infekcijas
Jeigu Jūsų ar Jūsų vaiko gerklės skausmą sukėlė bakterinė infekcija, gydytojas arba pediatras paskirs antibiotikų.
Jūs arba jūsų vaikas privalote vartoti visą antibiotikų kursą, kaip nurodyta, net jei simptomai išnyko. Jei nesivartosite visų vaistų, kaip nurodyta, infekcija gali pablogėti arba išplisti į kitas kūno dalis.
Nebaigus viso antibiotikų kurso STREP gerklės gydymui, gali padidėti vaiko reumatinės karštinės ar rimto inkstų uždegimo rizika.
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, ką daryti, jei pamiršote išgerti dozę.
Kiti gydymo būdai
Jei gerklės skausmas yra kitos nei virusinės ar bakterinės infekcijos simptomas, atsižvelgiant į diagnozę, greičiausiai bus svarstomi kiti gydymo būdai.
Gyvenimo būdas ir priemonės namuose
Nepriklausomai nuo jūsų gerklės skausmo priežasties, šios priežiūros namuose strategijos gali padėti jums palengvinti jūsų ar jūsų vaiko simptomus:
Poilsis. Gaukite daug miego. Pailsinkite ir balsą.
Gerti skysčius. Skysčiai palaiko gerklę drėgną ir apsaugo nuo dehidratacijos. Venkite kofeino ir alkoholio, kurie gali jus dehidratuoti.
Pabandykite guodžiantį maistą ir gėrimus. Šilti skysčiai – sultinys, arbata be kofeino arba šiltas vanduo su medumi – ir šalti skanėstai, tokie kaip ledukai, gali numalšinti gerklės skausmą. Neduokite medaus vaikams iki 1 metų.
Skalauti sūriu vandeniu. Sūrio vandens skalavimas su 1/4–1/2 arbatinio šaukštelio (1250–2500 miligramų) valgomosios druskos ir 120–240 mililitrų šilto vandens gali padėti nuraminti gerklės skausmą. Vyresni nei 6 metų vaikai ir suaugusieji gali skalauti tirpalą ir tada išspjauti.
Sudrėkinkite orą. Naudokite vėsaus oro drėkintuvą, kad pašalintumėte sausą orą, kuris gali dar labiau sudirginti gerklės skausmą. Būtinai reguliariai valykite drėkintuvą, kad jame nesidaugintų pelėsiai ar bakterijos. Arba keletą minučių pasėdėkite garuojančiame vonios kambaryje.
Apsvarstykite pastiles ar kietus saldainius. Bet kuris iš jų gali numalšinti gerklės skausmą, bet neduokite jų 4 metų ir jaunesniems vaikams dėl užspringimo rizikos.
Venkite dirgiklių. Saugokite savo namus nuo cigarečių dūmų ir valymo priemonių, kurios gali sudirginti gerklę.
Likite namuose, kol nebesirgsite. Tai gali padėti apsaugoti kitus nuo peršalimo ar kitų virusų.
Alternatyvioji medicina
Nors gerklės skausmui malšinti dažniausiai naudojami keli alternatyvūs gydymo būdai, įrodymų apie tai, kas veikia, yra nedaug. Jei jums ar jūsų vaikui reikia antibiotikų nuo bakterinės infekcijos, nepasikliaukite vien alternatyviais gydymo būdais.
Prieš naudodami bet kokias vaistažoles, pasitarkite su gydytoju, nes jie gali sąveikauti su receptiniais vaistais ir gali būti nesaugūs vaikams, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei žmonėms, turintiems tam tikrų sveikatos sutrikimų.
Žolelių ar alternatyvūs produktai nuo gerklės skausmo dažnai pakuojami kaip arbatos, purškalai ar pastilės.
Pasiruošimas jūsų susitikimui su gydytoju
Jei Jums ar Jūsų vaikui skauda gerklę, susitarkite su savo šeimos gydytoju arba vaiko pediatru. Kai kuriais atvejais galite kreiptis į ausų, nosies ir gerklės ligų specialistą arba alergologą (alergologą).
Štai keletas informacijos, kuri padės jums pasiruošti susitikimui.
Sudarykite sąrašą:
Jūsų ar jūsų vaiko simptomai ir kiek laiko;
Pagrindinė asmeninė informacija, pvz., nesenas kontaktas su sergančiu asmeniu;
Visi vaistai, vitaminai ar kiti papildai, kuriuos vartojate ar jūsų vaikas, įskaitant dozes.
Klausimai, kuriuos reikia užduoti gydytojui
Dėl gerklės skausmo, kai kurie pagrindiniai klausimai, kuriuos reikia užduoti gydytojui, yra šie:
Kas gali sukelti šiuos simptomus?
Ar yra kitų galimų priežasčių?
Kokie testai reikalingi?
Kokį gydymą rekomenduojate?
Kaip greitai, jūsų manymu, simptomai pagerės?
Kiek laiko tai bus užkrečiama? Kada saugu grįžti į mokyklą ar darbą?
Kokie savęs priežiūros žingsniai gali padėti?
Nedvejodami užduokite kitus klausimus.
Ko tikėtis iš savo gydytojo
Jūsų gydytojas greičiausiai užduos klausimų apie jus ar jūsų vaiką. Jūsų gydytojas gali paklausti:
Ar yra kitų simptomų, išskyrus gerklės skausmą?
Ar buvo karščiavimas? Kaip aukštai?
Ar buvo sunku kvėpuoti?
Ar kas nors pablogina gerklės skausmą, pavyzdžiui, rijimas?
Ar atrodo, kad kas nors pagerina simptomus?
Ar dar kas nors namie sirgo?
Ar gerklės skausmas yra pasikartojanti problema?
Ar rūkote? Ar jūs arba jūsų vaikas reguliariai susiduria su pasyvaus rūkymo poveikiu?