Gydomasis badavimas – neatrasta sveikatinimosi priemonė

September 20th, 2024

Greičiausiai ne vienas esame girdėję pasakymą, kad žarnynas yra tarsi mūsų antrosios smegenys. Šios smegenys kaupia emocinę informaciją – juk kai mūsų virškinimas veikia prastai, mums ir dienos atrodo pilkos, ir nuotaikos nėra. Gydomasis badavimas – vienas būdų, kaip priversti visą kūną persikrauti, atsinaujinti, sustyguoti. Apie jį kalbamės su organizmo valymo ir badavimo, sveikos mitybos, meditacijos, ciguno ir dao meilės praktike Edita Esenku Šimkute.

Kas tai yra gydomasis badavimas? Kuo skiriasi nuo kitų badavimo rūšių?

Daugelis žino protarpinį badavimą, kada daromas, pavyzdžiui, 18 val. tarpas tarp valgymų – galima atsisakyti vakarienės ir pavėlinti pusryčius. Viena nevalgymo diena dažniausiai vadinama iškrovos diena. O štai kada kalbame apie gydomąjį badavimą, mes turime omenyje daugiau nei dvi dienas. Iš esmės – tai sąmoningas maisto atisakymas sveikatinimosi tikslais. Ir svarbiausias momentas yra ne dienų skaičiuje, ne laikotarpyje, tačiau intencijoje – kodėl mes tai darome. O darome todėl, kad mes norime perkrauti savo organizmą, atnaujinti, atšviežinti. Kada kūnas, virškinimo sistema funkcionuoja taip, kaip ji turėtų funkcionuoti, tada būna, kad ir lėtiniai sutrikimai pasitraukia, žmogus pradeda sveikti be papildomų priemonių.

Taip pat gydomąjį badavimą galima traktuoti ir kaip tiesiog detoksikaciją. Nes jei norime apie šį būdą sveikatintis kalbėti tuomet, kai yra rimtos konkrečios ligos, atsiranda slidus momentas. Gydomasis badavimas priskiriamas alternatyviajai medicinai. Tai dar nėra pripažįstama, kaip priemonė išgyti nuo sveikatos sutrikimų. Todėl reikėtų atsargiau vertinti, suprasti, kad tai yra sveikatinimosi priemonė, tačiau ne visuomet ji gali atstoti gydymą. Taip, rusų alternatyviosios medicinos literatūroje gali pasiskaityti, kad pavyzdžiui, rekomenduojamas 30 dienų badavimas turint vienokią ar kitokią ligą. Tačiau tai yra labai ilgas laiko tarpas, per kurį žmogus gali netgi pabloginti savo sveikatos būklę, jei tai daro be priežiūros. Aš esu už saugų gydomojo badavimo metodą, kada badaujame 5, 7, daugiausiai 10 dienų. Kai žmogus neturi rimtų sveikatos sutrikimų, tai jis gali badauti tiesiog savo namuose, be jokios ypatingos priežiūros ir taip savo kūną sveikatinti, spręsti virškinimo, šalinimo problemas, detoksikuoti organizmą, padėti sau atsikratyti candida grybelio. Tad aš esu už ne pernelyg ilgą versiją, bet tokią, kuri yra saugi bet kuriam žmogui, kuri neveda į išsekimą, o į persikrovimą.

Kaip vyksta gydomasis badavimas? Ar badaujant geriamas vanduo?

Kaip kad yra skirtingos mitybos tradicijos, taip ir kalbant apie gydomąjį badavimą yra skirtingų versijų. Yra sausas badavimas – toks, kurio metu yra ir negeriami jokie skysčiai ir tiesiog nevalgoma. Paprastai 2-3-4 dienas sausai badauti galima pakankamai saugiai, tačiau ilgesnis laiko tarpas jau gali būti rizikingas gyvybei. Juk ir mokslas sako, kad žmogus be vandens ištverti gali tik septynias dienas. Aš nepalaikau tokios – ilgalaikio sauso badavimo – versijos. Kiti palaiko badavimo vandeniu versiją, kuomet atsisakoma bet kokio maisto ir skysčių išskyrus vandenį. Badavimo sistema, kurią aš perėmiau ir propaguoju, yra rekomenduojama mokytojo kinų meistro Manteko Čija: nevalgymo metu geriamas vanduo ir gali būti vartojami tam tikri maisto papildai, kurie aprūpina kūną mineralinėmis medžiagomis, tačiau organizmas vis tiek valosi. Jo teigimu sausas badavimas yra pernelyg didelis stresas organizmui ir mes tokiu būdu savo kūną įvedame į šoką. Visgi tai kiekvieno pasirinkimas, lygiai taip, kaip ir mityboje aš niekam nekišu savo versijos ir nieko nesmerkiu, taip ir su badavimu – kiekvienas pasirenka savo schemą. Esu už tai, kad badaujant gerti vandenį, galima ir įdėti tam tikrų priedų į vandenį.

Yra nemažai autorių, kurie teigia, kad proceso nei kiek nesutrikdo, jei tuo metu, kada mes badaujame, geriame vandens su trupučiu medaus ir obuolių acto. Tai padeda lengviau įveikti visą detoksikacijos procesą ir neveda kūno į išsekimą. Aš esu už šitą versiją.

Taip pat badaujant geriu vandenį su bentonito moliu. Bentonito molis nėra maistas, jis išeina iš mūsų kūno taip, kaip atėjo, tačiau sutraukia į save šlakus ir toksines medžiagas bei padeda joms pasišalinti. Badavimas su tokiomis pagalbinėmis priemonėmis mums iš dalies suteikia energijos, tačiau nenutraukia viso proceso. Jei lygintume su sulčiavimo dienomis, kada mes geriame sultis, tai sulčiavimo dienomis jaučiamės gerokai sotesni.

Ar tiesa, kad badaujant reikia valyti žarnyną?

Kaip ir kitais atvejais, esama skirtingų nuomonių. Vieni, tiesiog badauja ir nesureikšmina to, kad tuštinimasis dažniausiai sustoja nustojus valgyti. Mūsų kūnas sulaiko išmatas ir organizmas dar bando kažką iš jų įsisavinti, nes naujo maisto negauna. Tuomet į mūsų kraują sugrįžta toksinės medžiagos, kurios jau turėjo būti pašalintos. Būtent todėl valgyti nustojęs žmogus jaučia intoksikacijos simptomus: skauda galvą, silpna, traukia prie lovos. Šie simptomai dažnai būna susiję su pilnu žarnynu, todėl klizma išsprendžia šią problematiką. Po klizmos susilpnėja alkio jausmas, todėl badavimo metu rekomenduojama kas antrą dieną pasidaryti klizmą. Galima darytis klizmą namuose arba galima klinikoje darytis hidrokolonoterapiją. Tai padeda išvengti intoksikacijos simptomų, mes daug geriau jaučiamės, galva tampa skaidresnė ir tos septynios badavimo dienos kur kas lengvesnės.

Kaip žmogus jaučiasi gydomojo badavimo laikotarpiu?

Badavimo metu savijauta visą laika banguoja: tai mes leidžiamės žemyn ir galvojame, kad reikia pagulinėti, tai už valandos ištinka energijos šuolis ir norisi bėgti namus tvarkyti. Svarbiausia tokiu atveju suvaldyti savo ego, neįsijausti į pernelyg aktyvų veiksmą, nes po kurio laiko gali ateiti kita banga, kai vėl norėsis prigulti, atsikvėpti. Panašiai yra ir su karščio-šalčio bangomis: tai išmuša karštis, tai norisi susirasti ką nors šilčiau apsirengti ar net vilnones kojines apsimauti. Reikia priimti kaip normą, kad kada mes nevalgome mūsų energija banguoja šuoliais. Žarnyno valymas kas antrą dieną badavimo procese priduoda stabilumo ir geresnės savijautos. Bendrai apibūdinus – badavimo metu būsena pakankamai stabili ir mes jaučiamės pakankamai darbingi.

O kas būna sunkiausia gydomojo badavimo metu?

Pirmos dvi dienos visada yra sunkios: vyksta adaptacija, žarnynas nesupranta, kas vyksta. Daugelis jaučia minėtus intoksikacijos simptomus. Trečią dieną kūnas jau pereina į nevalgymo režimą. Jis supranta, kad tai nėra sudėtinga, kad galiu ir toliau nevalgyti. Ir tai ne tik asmeninė mano patirtis. Organizuoju savaitgalines badavimo stovyklas. Į jas moterys susirenka visą dieną nevalgiusios penktadienį vakare, tada kartu praleidžiame šeštadienį, sekmadienį. Pirmosiomis dienomis gali būti, kad žmogus silpniau jaučiasi, nes tai detoksikacijos pradžia. O štai sekmadienį jau būna daug moterų, kurios sako: „aš noriu toliau tęsti – gal galime mes čia pasilikti ir dar pabadauti dieną-kitą? Nes aš nebenoriu valgyti, nebenoriu grįžti prie maisto“. Mūsų ir protas, ir kūnas pereina į nevalgymo režimą – tampa nebesunku nevalgyti.

Kai labiau pradedame jausti savo kūną, ateina suvokimas, kiek dienų badauti ir kada grįžti prie maisto, t.y. vienu atveju gali būti, jog penkios dienos bus užtektinai, o kitu atveju organizmas tik po septynių badavimo dienų duos aišku signalą, kad reikia grįžti prie maisto.

Kaip vyksta tas grįžimas?

Skirtingi autoriai nurodo skirtingus būdus, kaip išeiti iš badavimo. Bet kuriuo atveju, tai vyksta pamažu. Aš renkuosi grįžti prie maisto su skiestomis sultimis, pasidaryti sulčiavimo dieną (sultys skiestos perpus su vandeniu). Dar kitą dieną po truputį pradėti valgyti: vaisiai, morkų ir kopūstų salotos, gali būti ir troškiniai su smidrais, nes smidrai (šparagai) labai gerai valo inkstus – taip mes galime sau pagelbėti apvalyti ir šiuos organus. Po sulčiavimo dienos tris dienas dar valgau vaisius ir daržoves, kol pradedu susigrąžinti kruopas, gyvulinės kilmės produktus. Reikia duoti kūnui adaptuotis prie mitybos, aprūpinti prebiotiniu ir probiotiniu maistu.

O ar badavimo dienas galima daryti tiesiog dirbant, ar visgi tam reikia skirti visą atskirą, pavyzdžiui, atostogų savaitę?

Sakyčiau, kad tai priklauso nuo darbo specifikos. Jei tai yra darbas kada visą darbo dieną būnama „ant kojų“, sakykim padavėja, gal net pardavėja ar kažkoks kitoks fizinių jėgų nuolat reikalaujantis darbas, tuomet suprantu, kad žmogus to su gydomuoju badavimu greičiausiai nesuderins. Tačiau jei tai yra ofisinis darbas nuo 8 iki 17 val., tai puikiai galime suderinti su tuo, kad nevalgome savaitę. Kada mūsų kūnas ir protas yra užimtas –yra daug lengviau, nei kai mes esame namuose ir žinome, kas kokioje spintelėje padėta ir laukia mūsų kol suvalgysim. Namuose bandant nevalgyti būna toks jausmas, kad nežinia ko čia griebtis ir ką čia daryti, jei žmogus neužsiima saviugdos praktikomis. Tuo tarpu einant į darbą mūsų protas yra užimtas, mes net nebegalvojame apie maistą. Aš pageidaujantiem sudarau badavimo planą skirtą įgyvendinti namuose.

Aš pati gydomąjį badavimą propaguoju apie dešimtmetį. Pirmuosius trejus-ketverius metus aš badaudavau po 5, 7 ar 9 dienas ir eidavau į darbą. Mano darbas buvo ofisinis, prie kompiuterio, tad protas pakankamai gerai dirbo, o fizinio krūvio beveik nebuvo. O jei ir užeidavo kokia silpnumo banga, tai viskas tvarkoj – juk vis tiek sėdžiu. Būdavo atsigeriu vandens ir atsigaunu, sulaukdavau, kol ta banga praeina. Aišku ir protas normaliame režime gal būna kiek aktyvesnis – badaujant esame kiek lėtesnių apsukų, bet tikrai galime viską atlikti ir klaidų neprivelti.

Kaip dažnai rekomenduojama atlikti gydomąjį badavimą? Juk ne kas mėnesį?

Aš gydomąjį badavimą darau kartą ar du per metus. Jeigu mes norime, mes visada galime pasirinkti ir kas mėnesį pasidaryti vienos dienos iškrovą. Kelis kartus į savaitę mes galime taikyti protarpinį badavimą, kada 18 ar net 20 valandų nevalgome. Tai tikrai puikūs variantai. Visgi jei kalbame apie 5-7 dienų gydomąjį badavimą, kurį mes deriname su žarnyno valymu, tai, sakyčiau, reikėtų atlikti ne dažniau nei kartą ar du per metus.

Tiesa, jei yra kažkokios konkrečios problemos, kurias žmogus nori išspręsti, tai gali keičiantis sezonams gydomojo badavimo kursą daryti ir 4 kartus per metus. Bet normaliai, kad mūsų kūnas ir gerosios bakterijos spėtų atsistatyti, kad nejaustume spaudimo sau ir jaustumėmės komfortabiliai, du kartu per metus, keičiantis sezonams, tarkim rudenį ir pavasarį yra tikrai pakankama. Jei žmogus jaučia, kad jam ir karto per metus yra gana, tai, sakyčiau, pavasarį, yra puikus laikas detoksikacijai (po žiemos, po visų prisivalgymų, ko reikia ir ko nereikia) viso kūno restartui, lengvam krestelėjimui, pažadinimui.

Ar gydomasis badavimas kūne naikina ir parazitus?

Pats gydomasis badavimas nėra antiparazitinis, todėl būna puiku, jei gydomasis badavimas yra derinamas su antiparazitine programa. Dažniausiai tokiu atveju yra geriami žoliniai maisto papildai, įvairių gamintojų mišiniai, kurie būna su pelynu, juoduoju graikiniu riešutmedžiu. Čia jau patys žmonės pasirenka, ką naudoti. Jei mes valgome, pavyzdžiui, neplautas uogas, vaisius ar nepakankamai nuplautas daržoves, arba turime naminių gyvūnų, galime labai greitai tų parazitų įsiveisti savo kūne. Idealu, kai žmogus sugeria, pavyzdžiui, 30-40 dienų antiparazitinę programą (ar kiek nurodoma papildų gamintojo), tuomet daromos 5 ar 7 gydomojo badavimo dienos, jo metu kas antrą dieną darant žarnyno valymą ir, pačioje pabaigoje, atstatome žarnyno gerųjų bakterijų balansą sugerinat probiotikų kursą.

Atkreipiu dėmesį, kad renkanti probiotikus, vertėtų pasidomėti ir rinktis tokius, kurie turėtų ne mažiau nei 20 milijardų gerųjų bakterijų bei ne mažiau nei 6 štamus, t.y. skirtingas gerųjų bakterijų rūšis. Pasak mokslininkų, geriau, kad probiotikai būtų ne kapsuliuotu pavidalu. Kapsuliuotų poveikis ir įsisavinimas nėra pakankamai ištirtas, tad jie mokslo laikomi neveiksmingais.

Atidžiai pasirinkus probiotines kultūras žmogus gali kuo puikiausiai atstatyti savo žarnyno mikroflorą, nes kai kurie yra įsitikinę, kad žarnyno valymo metu, klizma išplauna ne tik grybelį ir visus toksinus, parazitus, bet ir mūsų gerąsias bakterijas. Iš dalies tai tiesa, tačiau gerosios bakterijos pamažu ir pačios atsistato, mes galime savo kūnui padėti suvartodami probiotikų kursą. Jei tai kokybiškos gerosios bakterijos, mes galime labai lengvai ir greitai atsistatyti. Įdomumo dėlei pasakysiu, kad pasaulinėje rinkoje yra probiotikų net su 450 milijardų bei 8 štamais gyvų lakto ir bifidobakterijų – jie vadinasi „Vivomixx“.

O ar verta rinktis gydomąjį badavimą ne tiek sveikatinimosi, bet svorio metimo tikslais?

Dažniausiai yra taip, kad jei moteris yra normalaus svorio, tai gydomojo badavimo metu numesti kilogramai jai gražiai sugrįžta per kokias 2-3 savaites. Nors per savaitę gali nukristi 4-5 kg, gydomasis badavimas tikrai nėra priemonė svorio metimui, nes nemaža dalis šio svorio yra susiję ir su susikaupusiu pilvo turiniu, toksinais, kurie žarnyno valymo metu pasišalina. Todėl vėl pradėjus valgyti tas svoris pamažu sugrįžta.

Tačiau asmeninė mano patirtis rodo, kad per periodiškai kartojamus gydomuosius badavimus sugrįžta vis mažau ir mažiau kilogramų. Pavyzdžiui, numetu 5 kg, o sugrįžta tik 4. Nes gydomojo badavimo dėka aš lengvai įeidavau į protarpinį badavimą – galėdavau lengvai atsisakyti vakarienės, vėliau valgyti pusryčius. Tad manau, kad svorio metimui labiau padeda protarpinis badavimas. Tačiau yra žmonių, kam yra sunku sugalvojus imti ir taikyti tą protarpinį badavimą. Gydomasis ilgiau trunkantis badavimas duoda ne tik restartą visai mūsų žarnyno sistemai, bet žmogui ir valia sutvirtėja, tad jis lengviau gali atsisakyti to „narkotinio“ maisto, tokio kaip: saldumynai, šokoladas, kava, baltas cukrus. Įprastu metu tokio maisto, prie kurio esame pratę, yra sunku atsisakyti – galvą skauda, kad kavos negavo, galvą skauda, kad cukraus negavo. Tuo tarpu po ilgesnio apsivalymo proceso, kada žmogus jau praėjęs sunkesnį etapą jaučiasi gerai, jis suvokia, kad jei vėl grįš prie senų įpročių, bus vėl sunku atsisakyti cukraus. Tad gydomasis badavimas labai palengvina pereiti nuo nesveiko maisto, prie sveikesnės mitybos ir įeiti į protarpinį nevalgymą. Vadinasi, net jei po ilgalaikio badavimo numesti kilogramai grįžta, ilgalaikėje perspektyvoje, jei mes susilaikome nuo cukraus, gliuteno, kitų ne nesveikų maisto produktų, kas mums buvo įprasta, daugelis pradeda natūraliai tvarkytis su svorio problemomis. Gydomasis badavimas yra labai geras būdas, padedantis susivokti, kiek mes galime – tai lengvas supurtymas ir paskata grįžti prie labiau subalansuotos mitybos.

Ar gydomąjį badavimą gali išbandyti visi, ar yra atvejų, kada jis nerekomenduojamas?

Tikrai nerekomenduojamas moterims, kurios laukiasi arba kurios žindo kūdikį. O būna, kad moteris ima ir sugalvoja, kad nors laukiuosi, bet noriu detoksikacijos. Toms, kurios žindo, apskritai negalima jokių antiparazitinių programų, jokių badavimų ir žarnyno valymų, nes visi toksinai pradeda eiti vaikui į pieną arba apskritai pienas gali nutrūkti.

Žmonės, kurie serga vėžiniais susirgimais gydomąjį badavimą turėtų atlikti labai atsargiai, pasitarę su savo prižiūrinčiu gydytoju. Nors kartas nuo karto pasirodo patarimų, kad onkologiją galima gydytis ilgalaikiu badavimu, visgi tai labai priklauso nuo vėžio rūšies, nuo to, koks gydymas taikomas – visada reikėtų tartis su gydančiu gydytoju ir su jo palaikymu dažniau tyrimus darytis ir papildomą priežiūrą turėti. Nes jei sergantis onkologija žmogus sugalvojo, kad štai aš dvi savaites nevalgysiu ir visiškai nepasitarus atmetamas gydytojo paskirtas gydymas – tai neatsakingas elgesys.

O štai jei žmogus yra daugiau ar mažiau sveikas, kuris nėra priverstas nuolat vartoti vaistus, o yra tik kažkokie lengvi sutrikimai, niekas nekliudo klausantis savo kūno išmėginti gydomąjį badavimą. Pavyzdžiui, žinau atvejį, kada virš 60 metų moteris, kuri nuolat turėjo gerti vaistus nuo aukšto kraujospūdžio, po 5 dienų gydomojo badavimo jai nebereikėjo gerti vaistų, nes spaudimas susinormalizavo. Tad gydomasis badavimas gali padėti išspręsti problemas. Tačiau reikia elgtis atsakingai ir turint kažkokių sveikatos sutrikimų prieš einant į gydomąjį badavimą verta pasitarti su savo gydytoju, išsiaiškinti, ar žmogus gali savaitę nevartoti vaistų ir stebėti, sakykim, savo kraujospūdį ir kitus parametrus. Tai svarbu, nes gydomojo badavimo metu negalite vartoti jokių cheminių vaistų, preparatų – jie dirgintų tuščią skrandžio gleivinę, tad galima prisidaryti bėdos. Žinoma, visada galima taikyti protarpinį ar 1-2 dienų nevalgymą. Į gydomąjį badavimą aš žvelgiu su suvokimu, kad jis ne išgydys nuo visų ligų, bet tai yra sveikatinimo priemonė.

Parengė Laura Auksutytė

New articles

  • Skaidulų galia: kaip šios medžiagos saugo jūsų sveikatą ir kodėl jų trūkumas gali sukelti rimtas sveikatos problemas?

    Dėl greito gyvenimo tempo, nesubalansuotos mitybos ir perdirbto maisto mes dažnai negauname svarbiausių medžiagų, o viena iš jų – skaidulos, būtinos tinkamam organizmo funkcionavimui. Dauguma žmonių net nesusimąsto, kad jų kasdienėje mityboje trūksta skaidulų, o šis trūkumas tyliai kenkia sveikatai, lėtai didindamas įvairių ligų riziką. Tad kokie požymiai išduoda, kad mūsų organizmas...
  • Kodėl neverta atidėlioti dantų atkūrimo?

    Kiekvienas esame pastebėję žmonių, kurie vengia plačiai šypsotis arba tai darydami ranka prisidengia burną. Dažniausiai taip elgiasi praradusieji vieną ar keletą dantų. Kenčia ir tokių žmonių sveikata, ir savivertė. Situacija visiškai pasikeičia atkūrus dantis. Šiuolaikinė odontologija siūlo juos atstatyti implantais. Kodėl reikia atkurti prarastus dantis? Dantų netekimas nėra tik...
  • Medicinos sektoriaus įmonių veiklos skaitmenizacija: ką reikėtų žinoti?

    Medicinos sektorius susiduria su dideliais iššūkiais: augančiais pacientų srautais, griežtais reguliavimais, reikalavimu užtikrinti kokybišką aptarnavimą bei gydymą ir vis besikeičiančia technologine aplinka. Šios aplinkybės skatina medicinos įmones siekti inovatyvių sprendimų ir skaitmenizuoti savo veiklą. Verslo valdymo sistemos (VVS) ir dirbtinis intelektas (DI) tampa pagrindiniais...
  • Burnos irigatorius - kaip natūralus būdas sumažinti apnašų kaupimąsi

    Burnos higiena yra svarbi ne tik norint išlaikyti sveikus ir baltus dantis, bet ir siekiant užkirsti kelią dantenų ligoms bei kitiems sveikatos sutrikimams. Vienas iš pagrindinių burnos priežiūros tikslų – sumažinti apnašų kaupimąsi, nes būtent apnašos yra daugelio problemų šaltinis. Burnos irigatorius tampa vis populiaresne priemone, kuri padeda tai padaryti natūraliu būdu,...
  • Moters orgazmas gali būti lavinamas

    Moteriškumo ir orgazmo temos mūsų visuomenėje tabu, bet tuo pačiu labai įtraukiančios, nes kiekviena moteris nori jaustis moteriška, nori patirti malonumą būdama partnerystėje. Su kuo susijęs moters išsilaisvinimas, orgazmas ir dar daugiau kalbamės su Dao praktike Edita Esenku. Edita Esenku Šimkutė yra Dao praktikų instruktorė, alternatyvios medicinos magistras, „Gydomoji Tao...
  • Gripas ir skiepas nuo gripo: kodėl svarbu apsisaugoti šaltuoju sezonu?

    Gripas yra viena iš dažniausių virusinių infekcijų, kurios siaučia šaltuoju metų laiku. Jis gali būti ne tik nemalonus, bet ir pavojingas, ypač silpnesnį imunitetą turintiems žmonėms. Jei norite efektyviai išvengti gripo komplikacijų, skiepas nuo gripo yra viena efektyviausių profilaktikos priemonių. Šiame straipsnyje detaliai aptarsime, kodėl gripas pavojingas, kokie yra jo simptomai, kodėl...
  • Kaip šaltasis sezonas veikia mūsų organizmo būklę ir kokie papildai gali padėti?

    Šaltasis sezonas dažnai kelia iššūkių mūsų organizmui. Dėl temperatūros pokyčių, šviesos trūkumo ir mažesnio fizinio aktyvumo daugelis žmonių susiduria su nusilpusiu imunitetu, padidėjusiu nuovargiu ir energijos stoka. Tai taip pat lemia didesnę riziką susirgti peršalimo ligomis bei kitomis infekcijomis. Raw Powders ekspertai pabrėžia, kad šaltuoju sezonu ypač svarbu rūpintis savo organizmo...
  • Valdome save, kontroliuojame ligą!

    Lapkričio 14-oji – Pasaulinė Diabeto diena. Cukraligė – išties klastinga lėtinė liga. Kas gali sukelti cukrinį diabetą? Medikai išskiria ne vieną antrojo tipo cukrinį diabetą sukėlusią priežastį, tai – sutrikęs gliukozės toleravimas, nutukimas, nejudrus gyvenimo būdas, netinkama mityba, patiriamas stresas, aukštas kraujo spaudimas, amžėjimas. Cukraligę gali iššaukti ir...
  • Nelikime abejingi pulmonologų įspėjimams!

    Lapkričio 12-ąją minima Pasaulinė plaučių uždegimo diena. Gydytojai akcentuoja, jog pneumoniją (plaučių uždegimą) gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos ar grybeliai. Nors ligos sukėlėjai gali plisti įvairiais būdais, tačiau dažniausiai užsikrečiama nuo sergančiojo, kuris čiaudi ar kosi, lašeliniu būdu – per orą. Sunku patikėti, tačiau kasmet plaučių uždegimu suserga...
  • Valgykim sveikai, gyvenkim ilgai!

    Lapkričio 8-oji - Europos sveikos mitybos diena. Liūdina tai, jog nutukimas Europoje didėja, o turintys antsvorio asmenys ignoruoja faktus, įrodančius, kad papildomi kilogramai tikrai kenkia sveikatai ir gali sukelti įvairias lėtines ligas. Sveiką mitybą apibrėžia tinkamas žmogui būtinų suvartoti maisto medžiagų ( baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų ir kt.) kiekis....
  • Vartojimo paskola sveikatos priežiūros paslaugoms finansuoti: kada verta skolintis?

    Šiandieną sveikatos priežiūros paslaugų kainos gali tapti nemenku finansiniu iššūkiu. Nepaisant medicininių draudimų ar valstybinių kompensacijų, pacientams tenka susidurti su brangiomis operacijomis, ilgalaikėmis terapijomis ar specialios medicininės įrangos poreikiu. Tokiais atvejais vartojimo paskola gali tapti vienu iš galimų būdų finansuoti šias būtinas, tačiau dažnai neplanuotas...
  • CBD kaina: nuo ko ji priklauso ir ar brangesnis CBD aliejus yra geresnis?

    Lietuvos pirkėjai yra iš tų, kurie labai daug dėmesio skiria produktų kainai. Todėl ir CBD kaina, ieškant patikimų produktų, yra svarbi. Visgi, nemažai žmonių nesupranta, kodėl CBD aliejus kaina skiriasi skirtingose parduotuvėse. Todėl svarbu suprasti, nuo ko priklauso aliejaus kaina, kad vartumėte tik kokybiškus ir saugius produktus. Kokios CBD aliejaus kainos vyrauja šiuo...
  • Kaip rasti motyvaciją fiziniam aktyvumui?

    Sveikatos priežiūros specialistai nuolat kalba apie fizinį aktyvumą, jo svarbą siekiant išvengti lėtinių neinfekcinių ligų. Stengiamasi pagrįsti ir įrodyti fizinio aktyvumo naudą, kad išvengtume širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų. Tačiau dažnai paaiškėja, kad žmonės neturi motyvacijos būti fiziškai aktyvūs. Kur vis dėlto rasti tos motyvacijos? Apie tai kalbamės su Marija Povilaite,...
  • Netoleruoji laktozės? Naujiena Lietuvoje – laktazės maisto papildai. Paprastas sprendimas sudėtingai problemai

    Laktozės netoleravimas aktuali, tačiau dažnai nuvertinama problema. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, daugybė žmonių susiduria su šiuo iššūkiu, tačiau apie tai vis dar trūksta informacijos, o pagalba yra ne visada lengvai prieinama. Dėl to daugybė žmonių priversti atsisakyti savo mėgstamų pieno produktų ir keisti savo mitybos įpročius. Kaip laktozės netoleravimas...
  • Dvi pagrindinės priežastys kodėl jaučiame pėdos skausmą

    Kaip atskirti kas, plantarinis fascitas (pėdos skliauto fascijos uždegimas) ar achilo tendinitas (achilo sausgyslės uždegimas) sukelia pėdos skausmą? Tiek plantarinis fascitas, tiek achilo tendinitas yra dvi pagrindinės pėdos skausmo priežastys. Nustatant skausmo priežastį svarbu lokalizuoti skausmo vietą. Jei skausmas juntamas po kulnu (po kulnakauliu) dažniausiai tokio skausmo...
  • Kompleksinis urologinis ištyrimas: ligų nustatymui ir efektyviam gydymui

    Urologinėmis ligomis bent kartą gyvenime yra sirgęs beveik kiekvienas. Jei taip atsitiko, svarbiausia nedelsti, nes šių ligų gydymo rezultatus pagerina ankstyva ir tiksli diagnostika. Ją užtikrina kompleksinis urologinis ištyrimas, apimantis tiek betarpišką gydytojo bendravimą su pacientais, tiek ir laboratorinius bei instrumentinius tyrimus. Vienas iš tyrimų, leidžiančių dar nuodugniau...
  • TeltoHeart – išmanioji širdies stebėjimo apyrankė

    TeltoHeart – tai daugiafunkcinė medicininė apyrankė, sukurta Lietuvos aukštųjų technologijų įmonių grupės Teltonika kartu su Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais ir Santaros klinikų specialistais. Šis įrenginys skirtas žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimų, tokių kaip prieširdžių virpėjimas, leidžiant nuolat stebėti širdies veiklą ir aptikti širdies ritmo...
  • Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams

    Lengvumas kojose ir pagalba sąnariams: Ar žinojai, kad TianDe – prekės ženklas, kuris siūlo produktus, turinčius unikalių savybių, kurie paremti tradicine kinų medicina ir natūraliais ingredientais. Šiandien noriu papasakoti apie tris produktus, kurie gali tau labai pagelbėti sprendžiant problemas dėl įvairių kūno skausmų, nemalonių būsenų ar netikėtų traumų atvejų. Tai...
  • Atsakymas apie sveiką ir ilgą gyvenimą – arčiau, nei manoma

    Ar galime turėti tokį individualų rodiklį, kuris leistų įvertinti ne tik sveikatos būklę, bet ir senėjimo greitį, riziką susirgti lėtinėmis ligomis? Naujausi mokslo pasiekimai rodo, kad tereikia atlikti kraujo tyrimą – nustatyti vieno baltymo koncentraciją. Tai žada pakeisti mūsų sveikatos priežiūrą. Sveikas ilgaamžiškumas nebėra išrinktųjų duotybė. Pažangiose šalyse žmogaus senėjimo...
  • Lapkričio mėnuo – „Movember“ mėnuo!

    Na, šiais laikais stiprioji lytis išties didžiuojasi ūsais ir barzda. Mados šauksmas tiesiog atliepia vyrijos norą želdinti veido plaukus! Be saviraiškos bei puikiai atsiskleidžiančio įvaizdžio stilingai suformuoti ūsai ar vešli barzda padeda užmaskuoti netobulumus ir išryškinti privalumus, taip?.. O kuo ypatingas Movember mėnuo? Kasmetinės vyrų sveikatai skirtos akcijos...
  • Nelikime abejingi, mažinkime insulto rizikas!

    Statistika skelbia ypač liūdinančius faktus. Europoje širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra pagrindinė tiek moterų, tiek ir vyrų mirties priežastis. Lietuva, deja, yra viena iš išsiskiriančių didele gyventojų rizika sirgti ar net mirti nuo insulto valstybių! Šiandien – ypač svarbi diena. Spalio 29-ąją pasaulyje minima kovos su insultu diena. Šios dienos tikslas – didinti...
  • Jodo trūkumas - veiksnys sunerimti

    Net ir nedidelis jodo stygius lemia nuovargį, nervingumą, jautrumą, kas atitinkamai mažina darbingumą, o jo kiekio organizme svyravimai sudaro sąlygas gūžio (strumos) formavimuisi. Jodo deficito simptomai gali reikštis mieguistumu, blogėjančia atmintimi, svorio didėjimu, vidurių užkietėjimu, prasta odos būkle, sumažėjusiu vaisingumu ir kt.. Jodo nepakankamumas nėštumo metu gali sukelti...
  • Spalis – informavimo apie menopauzę mėnuo

    Rubrika – Moters sveikata (keliant straipsnį šią eilutę ištrinti) Jau penkioliktus metus spalio mėnesį stengiamsi kuo efektyviau paskleisti žinias apie menopauzę, siekiama, kad tikslinė komunikacija vyktų sklandžiai, tikimasi, jog vykstantys įvairūs renginiai padės pagerinti moterų sveikatą ir gyvenimo gerovę. Spalio 18-oji – Pasaulinė menopauzės diena. ...
  • Švarios rankos – stipresnė sveikata!

    Spalio 15-oji – Pasaulinė rankų plovimo diena. Šiemet sukanka šešiolika metų nuo pirmosios rankas kviečiančios mazgoti šventės datos. Šios dienos tikslas – paskatinti visus rūpintis sveikata pradedant nuo, atrodo, mažų, tačiau išties veiksmingų žingsnelių – juk rankų higiena užkerta kelią daugeliui ligų! Kaip paminėti Pasaulinę rankų plovimo dieną? Aišku, kad mojant...
  • Suvaldykime infekcijų plitimą!

    Šį spalio pirmadienį prasidėjusi Tarptautinė infekcijų prevencijos savaitė siekia paskleisti žinią apie būtinybę rūpintis sveikata, apie prevencinių priemonių taikymo reikalingumą, apie bendruomenių bendradarbiavimo svarbą bei apie tai, kad elgiantis pilietiškai ir atsakingai infekcijas įmanoma suvaldyti bei jas kontroliuoti. Tokios kalendorinės savaitės užuomazgos vystėsi XX a....
  • Užkirskime kelią širdies ir kraujagyslių ligoms!

    Tarptautinės trombozės ir hemostazės draugijos (ISTH, angl. International Society on Thrombosis and Haemostasis) iniciatyva, spalio 13-oji paskelbta Pasauline trombozės diena. Šiemet sukanka dešimt metų nuo pirmosios Trombozės dienos minėjimo datos. Šiandien pasaulyje vyksta aktyvi informuotumo apie šią ligą sklaida, organizuojamos įvairios konferencijos, švietėjiškos misijos,...
  • Puoselėkite sveikatą, laiku atvykite pas šeimos gydytoją!

    Visame pasaulyje milijonai žmonių kenčia nuo artrito. Nuolatinis sąnarių skausmas keičia daugelio likimus. Sąnarių uždegiminė liga, pasireiškianti vieno ar kelių sąnarių patinimu bei skausmu, gali paveikti bet kurio amžiaus asmenis. Dažniausiai artritas diagnozuojamas jau peržengusiems 60-ies metų ribą žmonėms. Osteoartritas ir reumatoidinis artritas – labiausiai paplitę artrito...
  • Venkime kraštutinumų – lieknėkime sveikai!

    Liūdna, bet turinčių antsvorio žmonių kasmet daugėja... Daugelis jų išties yra tingūs, nekreipiantys dėmesio į mitybos svarbą, nemėgstantys aktyvaus gyvenimo būdo. Komforto sąlygos „padeda” judėti vis mažiau; kylame liftu, bet nelipame laiptais, atvažiuojame į reikiamą vietą automobiliu, bet neatvykstame pėsčiomis, smaližiaujame daugiau nei reikėtų ir, aišku, jei tik pasitaiko...
  • Menopauzė ir šlapimo nelaikymas

    Maždaug nuo 45 – erių moterys gali pradėti jausti vienokius ar kitokius nemalonius simptomus, menstruacijų ciklas vėl išsibalansuoja lyg paauglystėje – tai mėnesinės gausios, tai jų beveik nėra. Medikai šį periodą vadina perimenopauze. Menopauze jis virsta, kai mėnesinių iš viso nelieka. Vienoms stipriau, kitoms silpniau, vienoms porą metų, kitoms ir gerą dešimtmetį gali užtrukti...
  • Kaklo skausmai: kada laikas kreiptis į reabilitacijos specialistus?

    Kaklo skausmas – tai problema, su kuria bent kartą gyvenime susiduria daugelis žmonių. Dažnai šis skausmas priskiriamas pervargimui, ilgalaikiam darbui prie kompiuterio ar net prastai laikysenai. Tačiau, kai kaklo diskomfortas tampa nuolatiniu palydovu, o paprastos priemonės, kaip poilsis ar masažai, nepadeda, verta susimąstyti apie rimtesnį gydymą. Kada verta kreiptis į specialistus,...
  • Skrandžio rūgštingumas. Per žemas ar per aukštas? Kas blogiau?

    Skrandžio rūgštingumas: aukšto ir žemo rūgštingumo skirtumai ir poveikis organizmui Skrandžio rūgštingumas yra svarbus virškinimo procesų veiksnys, kuris padeda virškinti maistą ir apsaugo nuo infekcijų. Skrandyje esanti druskos rūgštis (HCl) sukuria tinkamą terpę aktyvuotis virškinimo fermentams. Tačiau šis rūgštingumo lygis gali būti per didelis arba per mažas, o tai sukelia įvairius...
  • Tyrimas parodė, kad žmogaus epigenetinis amžius gali skirtis nuo paros laiko

    Tyrimas parodė, kad žmogaus epigenetinis amžius gali skirtis nuo paros laiko: profesoriaus teigimu, tai prisidės vertinant „atjauninimo“ programų efektyvumą Kodėl ligos dažniausiai užklumpa vyresniame amžiuje? Kodėl ligas sukeliantys rizikos genai gali visiškai neparodyti jokių patologinių požymių ilgus dešimtmečius? Šiuos ir panašius klausimus nagrinėja Vilniaus universiteto...
  • Tai ne tik estetinis diskomfortas: gydytoja paaiškino, kodėl šių odos darinių šalinimas būtinas

    Gyd. dermatologė Agnė Bartkevičiūtė rengiasi darinių šalinimo lazeriu procedūrai Su klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologe Agne Bartkevičiūte kalbamės apie žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sukeliamų odos darinių papilomų ir kondilomų paplitimą, jų poveikį kasdieniam gyvenimui bei šalinimo lazeriu ypatumus. Gydytoja pasidalino savo patirtimi ir atsakė į dažniausiai...
  • Revoliucinė DOT / RF terapija: kaip atjauninti odą per vieną procedūrą

    Gyd. dermatologė Agnė Bartkevičiūtė atlieka lazerinę odos atnaujinimo procedūrą DOT / RF Frakcinis odos atnaujinimas tampa viena populiariausių grožio procedūrų ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Šiandien klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė pasakoja apie inovatyvią DOT / RF lazerio terapiją ir jos privalumus. Informacija aktuali tiek...
  • Efektyviausi darinių šalinimo metodai

    Kiekvienas turime daugiau ar mažiau odos darinių (apgamų, papilomų, seborėjinių keratozių ar kt.) Dažnai jie sukelia nerimą ne tik dėl sveikatos, bet ir diskomfortą dėl išvaizdos, ypač jei jie yra atviroje ir kitiems nepastebimoje kūno vietoje, pavyzdžiui, veido, kaklo ar rankų srityje. Šiame straipsnyje Amber Esthetic klinikos dermatologė Lina Mikalauskienė aptarė darinių šalinimo...
  • Seksualinė energija: kaip ją spinduliuoti?

    Seksualumas - kas tai? Ar tai tik gilios iškirptės, trumpi sijonai, gražūs apatiniai, šilkiniai nėriniai ir panašiai? Ar vis tik kažkas giliau? Seksualumas poroje yra svarbus tiek santykių pradžioje, tiek santykiams besivystant - tai gyvas „organizmas“. Juk mes nuolat kintam, kartu keičiasi ir mūsų seksualumas ir mes susiduriame su virtine įvairiausių klausimų.  Apie tai ir...
  • Pagalbinis apvaisinimas vyresnio amžiaus moterims: rizikos, galimybės ir iššūkiai

    Pagalbinis apvaisinimas (visuomenėje dar vadinamas dirbtiniu apvaisinimu) vyresnio amžiaus moterims kelia daug klausimų dėl medicininių, etinių ir socialinių aspektų. Amžius yra svarbus veiksnys, kai kalbame apie vaisingumą, nes moters vaisingumas natūraliai mažėja su metais, o tai gali sukelti tam tikrų iššūkių, kai bandoma pastoti taikant pagalbinius apvaisinimo būdus. Rizikos Su...
  • Rūpinkitės savo kūnu – pradėkite pokyčius su „Netobulai tobulos“ iššūkiu

    Šiuolaikinis gyvenimo ritmas dažnai atima iš mūsų tai, kas svarbiausia – laiką rūpintis savimi. Nuolatinis skubėjimas, stresinės situacijos ir netinkami kasdieniai įpročiai ilgainiui atsiliepia mūsų sveikatai ir gerai savijautai. Tačiau rūpinimasis savo kūnu nėra prabanga – tai būtinybė, kurios negalime pamiršti. Kūnas – tai mūsų pagrindinis įrankis, leidžiantis gyventi...
  • Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena

    Parodykime pagarbą senjorams ir šiandien jiems skirkime išties pakankamai laiko! Kiekvieną spalio 1-ąją pasaulyje švenčiama Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Ilgėjant gyvenimo trukmei, aktualu galvoti apie vyresnio amžiaus žmonių vietą bendruomenėje, svarbu įvertinti senjorų indėlį ne tik artimam šeimos ratui, bet ir visuomenei. Nuo 1990-ųjų minima šventė iškelia įvairius,...
  • Kaip išlaikyti sveiką nugarą, dirbant prie kompiuterio?

    Vis daugiau mūsų dirba prie kompiuterio biure ar net iš namų ar kavinės mieste, tiesiog nuotoliniu būdu. Gerai, kad mažėja rizika traumuotis, išvengiame kontakto su kenksmingomis medžiagomis, turime laisvę koncentruotis į pagrindinį darbą. Tačiau atsiranda kita problema – kaip išsaugoti nugaros sveikatą, kai tiek daug valandų praleidžiame prie kompiuterio. Ilgas sėdėjimas kelia įtampą...
  • Akių vokų operacija: ką reikia žinoti?

    Akys – mūsų sielos veidrodis. Tikriausiai daugelis esate girdėję šią frazę, kuri visiškai teisinga. Akys išduoda ir mūsų nuotaiką, ir gyvenimo būdą, o taip pat ir amžių. Ne paslaptis, jog metams bėgant itin plona ir jautri akių vokų oda linkusi „pasidabinti“ raukšlelėmis, prarasti elastingumą, todėl ji tarsi sukrenta, atsiranda odos maišeliai viršutinių ar apatinių vokų...
  • Venų varikozė: lazerinio gydymo pranašumai

    Išsiplėtusios kojų venos – dažna liga, kuri kiek labiau būdinga moterims nei vyrams ir kurią būtina kuo anksčiau gydyti, kadangi kitu atveju ji progresuoja ir kelia pavojų. Kaip žinoti, kad laikas susirūpinti kojų venomis? Neretai pas specialistus pacientus atgena tai, kad išsiplėtusios kojų venos atrodo neestetiškai. Tačiau tai – toli gražu ne vien estetinė problema....
  • Įspėja: prastai prižiūrėdami dantis rizikuojame susirgti Alzheimeriu

    Nustatyta, kad egzistuoja ryšys tarp prastėjančios atminties, dėmesio koncentracijos ir turimų dantų skaičiaus. Mokslininkai teigia, kad svarbu išsaugoti arba atkurti visus dantis, išskyrus protinius, tačiau ypatingą reikšmę turi būtent krūminiai dantys. Tyrė grupė mokslininkų Moksliniame žurnale „Springer“ paskelbtas Ispanijos ir JAV mokslininkų tyrimas, atskleidžiantis,...
  • Kaip badauti, kad nesijausti alkanam?

     Pokalbis su sertifikuota Dao praktikų instruktore, papildomosios ir alternatyviosios medicinos magistre bei vedle į sveikatinantį - sąmoningą badavimą Edita Esenku Šimkute apie tai, kas yra sąmoningas badavimas? Kada ir kam jį reikia taikyti? Į ką svarbu atkreipti dėmesį šiuo būdu valant organizmą? Kokia buvo jūsų kelio pradžia? Sąmoningas badavimas į mano gyvenimą atėjo kartu su Dao...
  • Ką pasirinkti dantų tiesinimui: kapas ar breketus?

    Dantų tiesinimas yra svarbus žingsnis siekiant ne tik estetiškai patrauklios šypsenos, bet ir geros burnos sveikatos. Taisyklinga dantų padėtis padeda išvengti kramtymo ir sąkandžio problemų bei užkerta kelią įvairioms burnos ligoms. Kai kalbame apie dantų tiesinimo galimybes, dažniausiai siūlomi du pagrindiniai variantai – kapos arba breketai. Vis dėlto, atėjus laikui pasirinkti, gali...
  • Moters sveikata su Edita Esenku Šimkute

    Sveikatos mokslų magistrei, Dao praktikų sertifikuotai instruktorei Edita Esenku Šimkutei senovinės rytietiškos moterų praktikos padėjo pasveikti ir atrasti gyvenimo džiaugsmą. Žinias ji gilino Tailande pas žymų Dao meistrą Manteką Čiją, dabar atgauti fizinę ir dvasinę sveikatą padeda kitoms moterims. „Reikia pradėti nuo savęs: kai pradedame gerai jaustis, tada ir visi žmonės aplink mus...
  • Stuburo slankstelio listezė

    Stuburo slankstelio listezė Stuburo slankstelio listezė – tai vieno ar kelių slankstelių pasislinkimas vienas kito atžvilgiu. Dažnai stuburo slankstelio pasislinkimas susijęs su tarpslankstelinio disko išvarža, aplinkinių raiščių ir raumenų problemomis, funkciniais sutrikimais. Listezę galima skirstyti pagal priežastį, pobūdį ir lokalizaciją. Listezė gali būti: Stabili...
  • Kaip mūsų gyvenimo būdas veikia vaisingumą?

    Šiandien išties dažnai kalbame apie vaisingumą, kuris yra kompleksinis žmogaus organizmo procesas, kurį lemia įvairūs veiksniai, įskaitant amžių, genetinį paveldimumą bei sveikatos būklę. Gyvenimo būdas, įskaitant mitybą, streso valdymą ir fizinį aktyvumą, taip pat daro reikšmingą įtaką mūsų kūnui, todėl tik tinkamai rūpinantis savo sveikata, galima pagerinti ne tik bendrą savijautą, bet ir...
  • Pasaulinė širdies diena

    Širdies gerovė – bendros sveikatos gerovė Kasmet rugsėjo 29-ąją minima Pasaulinė širdies diena. Šiandien širdies ir kraujagyslių ligoms (ŠKL) skirti informuotumo renginiai jau ne vienerius metus vyksta ir mūsų šalyje – organizuojamos įvairios su šiandienos tema susijusios veiklos, viešos diskusijos, sveikatos tikrinimai, parodos, koncertai, konferencijos ir kt. ...
  • Pasaulinė kontracepcijos diena

    Sužinokime patys, paskatinkime kontracepcija domėtis ir kitus! Rugsėjo 26-oji – Pasaulinė kontracepcijos diena. Šiandien išties aktyviau nei kitomis dienomis kalbama apie saugų seksą bei priimamus šeimos planavimo sprendimus. Apie intymią sveikatą kalbėti tikrai nėra gėda, o brandu bei ypač sveikintina. Taigi, ką žinome apie kontraceptikus? Kuri priemonė yra...