Moters sveikata su Edita Esenku Šimkute
September 17th, 2024Sveikatos mokslų magistrei, Dao praktikų sertifikuotai instruktorei Edita Esenku Šimkutei senovinės rytietiškos moterų praktikos padėjo pasveikti ir atrasti gyvenimo džiaugsmą. Žinias ji gilino Tailande pas žymų Dao meistrą Manteką Čiją, dabar atgauti fizinę ir dvasinę sveikatą padeda kitoms moterims. „Reikia pradėti nuo savęs: kai pradedame gerai jaustis, tada ir visi žmonės aplink mus jaučiasi gerai,“ įsitikinusi ji.
Klaipėdos universitete Edita studijavo papildomą ir alternatyviąją mediciną, bet jos kelias į sveiką gyvenseną ir domėjimasis rytietiškomis holistinėmis sveikatinimo praktikomis prasidėjo prieš dešimt metų, dar iki studijų.
„Studijas baigiau norėdama turėti oficialų išsilavinimą – patvirtinimą tuo, kuo užsiimu: Dao praktikos, qigong (tariasi „či gong“) praktikos, mankštos stuburui, dubens sričiai. Su jomis mane supažindino mano vyras Vytas, kuris jau seniau praktikavo daosizmą. Tai ne religija – tai senovės kinų filosofinė kryptis, kelias į harmoniją su savimi ir gamta.
Neturėjau rimtų sveikatos sutrikimų, bet turėjau moterišką problemą malonumų srityje: negalėjau patirti orgazmo. Yra nemažai moterų, kurios nepatiria orgazmo, todėl maniau, kad tai normalu. Kad ir kaip mano mano vyras besistengė, niekas nesikeitė. Supratau, kad tai mano pačios problema. Ši tema daugeliui moterų iki šiol yra tabu, joms trūksta žinių. Jei moteris turi daug nuoskaudų, nusivylimų ir įvairiausių tabu, ji negali atsipalaiduoti ir jausti malonumo. Savo kailiu patyriau, kad nėra jokios stebuklingos technikos, kuri šią problemą išspręstų. Neužtenka tik treniruoti dubens raumenis – būtina ir paleisti emocijas, vadinamuosius stabdžius, esančius mūsų galvoje. Moteris turi jaustis saugi, atsipalaidavusi. Ne veltui pasaulyje tiek daug seksologų knygų šia tema - ji aktuali, plati ir būtina kiekvienai moteriai. Kai įsigilinau į šią temą, supratau, kad dešimt metų gyvenau depresyviame būvyje, turėjau daug liūdesio, pykčio. Užtrukau ne vieną mėnesį medituodama, kol tas neigiamas emocijas paleidau. Sėdžiu, medituoju, šypsausi savo organams, lyg ir niekas nevyksta, ir staiga nei iš šio, nei iš to pasipila ašaros. Po to pradėjau jausti palengvėjimą ne tik sieloje, bet ir kūne. Atpalaiduoti kūną man labai padėjo ir qigong dubens mankštos. Tuo įsitikinau ne teoriškai, ne iš knygų ar paskaitų, o per praktinį patyrimą.“
Edita nuvyko gyvai mokytis pas Tailande gyvenantį mokytoją – Dao meistrą kiną Manteką Čiją.
„Dabar kiekvieną žiemą su vyru pas jį skrendame mokytis, tobulintis ir ten praleidžiame mėnesį ir daugiau. Tai nėra atostogos prie jūros, kaip daugelis įsivaizduoja. Didžiąją laiko dalį užima Dao praktikos pas Manteką Čiją: meditacijos, qigong mankštos skirtos generuoti daugiau energijos ir turėti gerą bendrą sveikatą, taip pat Dao meilės praktikos dubens sveikatai. Retkarčiais pakeliaujame po šalį.“
Pasveikti padėjo gydomasis badavimas
Edita metus užsiiminėjo qigong praktikomis ir meditacijomis, kurios jai labai padėjo pagerinti emocinę ir fizinę sveikatą, bet ... po erkės įkandimo netikėtai susirgo Laimo liga, teko 20 dienų vartoti antibiotikus.
„Pasveikau, bet visiškai išsibalansavo žarnyno mikroflora. Blogai jaučiausi tiek fiziškai, tiek emociškai, nes pilvą pūsdavo nuo bet kokio maisto, netgi nuo ryte išgerto vandens, sutriko virškinimas, šalinimas. Negelbėjo rauginto maisto valgymas, nei tradiciniai vaistinėse pardavinėjami probiotikai. Išbandžiau įvairias gerąsias bakterijas, bet ir jos nepadėjo. Tada atsigręžiau į mokytojo Manteko Čija rekomendacijas apie sąmoningą badavimą, žarnyno valymą, kuriuos buvau nustūmusi į šalį, nes maniau, kad man jų nereikia. Supratau, kad turiu pasigilinti ir į šią temą ir išbandyti savo kailiu. Po badavimo ir žarnyno valymo bei pačių stipriausių probiotikų VIVOMIXX, kurie turi 450 milijardų gerųjų bakterijų, mano sveikata pagerėjo, susireguliavo žarnyno veikla. Per tuos dešimt metų tik kelis kartus sirgau peršalimo ligomis. Matyt, taip ir turėjo būti, nes padėjusi sau, dabar aš galiu padėti kitiems lengviau susiorentuoti, suprasti, kad nėra nieko blogo pabadauti vieną, dvi ar penkias dienas. Taip mes galime perkrauti, restartuoti savo organizmą. Kai badaudami valomės žarnyną klizmomis, sumažiname intoksikaciją. Juk nustoję valgyti, nustojam ir tuštintis, tada užsistovi žarnyno turinys ir nuodija organizmą. Įsitikinau, kad pilvas, žarnynas iš tiesų yra mūsų antrosios smegenys. Detoksikuodami žarnyną valomės ne tik fizinį kūną, bet emocijas.
Meditacija nukreipta į savo kūną
Edita su vyru gyvena sodyboje Šiaulių rajone, užsiima gamtine žemdirbyste, rengia sveikatingumo stovyklas bei kursus, o laisvalaikį skiria meditacijai, qigong ir Dao tantrinėms praktikoms, kurios orientuotos į sveikatą, į gyvybinės energijos kaupimą ir generavimą.
„Dao meditacijos nukreiptos į savo vidų. Kitų rūšių meditacijos dažnai būna nukreiptos į išorę, į daiktus, į kitą asmenį ar į dievybę, tačiau tokiu atveju jūsų energiją gauna tas objektas, į kurį medituojate. Daoistai sako, kad šventykla yra mūsų kūnas. Tad medituodami šypsomės savo širdžiai, plaučiams, kepenims, tuomet jie gauna dar daugiau energijos, vidinio balanso. Juk kiekvienas mūsų organas susijęs su negatyviomis bei pozityviomis emocijomis. Pavyzdžiui, liūdesys gyvena plaučiuose, pyktis – kepenyse ir tulžies pūslėje, juk ir Lietuvoje piktą žmogų vadina tulžingu. Meditacijai nebūtina ypatinga erdvė, įprastai medituojame namuose. Medituojame ne gulėdami ar sėdėdami sukryžiuotomis kojomis, bet sėdėdami ant kėdės, kad pėdos liestųsi prie žemės. Tokiu būdu įsižeminame, aktyviname inkstų meridianą, kurio pradžia yra mūsų pėdose. Taip galime lengviau paleisti neigiamas emocijas ir generuoti pozityvias: meilę, džiaugsmą, laimę, dėkingumą ir kreipti jas į visus organus. Tad pirmiausia reikia atsisukti į save. Kai pradedame puikiai jaustis, tada ir visi žmonės aplink mus jaučiasi gerai. Juk konfliktai šeimose, kolektyvuose ir kyla iš mūsų vidinio disbalanso, iš neigiamų emocijų.“
Nefrito kiaušinio praktika
Studijuodama Klaipėdos universitete, Edita rašė magistro darbą apie yoni – nefrito kiaušinio praktiką, kurią pati praktikuoja daug metų ir džiaugiasi rezultatais. K. Simonavičiaus universitete Edita dar studijavo seksologiją. Dabar ji kitas moteris moko lavinti dubens dugną su nefrito kiaušiniu, kuris ne tik didina moters libido, bet ir pagerina sveikatą.
”Nefrito kiaušinis – tai kiaušinio formos natūralus mineralas, kurį dar prieš 5000 metų daosizme naudojo moterys treniruoti giliuosius dubens dugno raumenis, panaikinti nejautrą makštyje. Būtent nefrito kiaušinis kardinaliai pakeitė mano intymų gyvenimą, padėjo pajausti orgazmo malonumą. Prieš išbandydama nefrito kiaušinį, aš 4 mėnesius kasdien dariau ginekologų rekomenduojamus Kėgelio pratimus, iki 200 sutraukimų per dieną. Atrodė, kad labai gerai jaučiu savo kūną, bet pasirodė, kad jaučiu tik apatinius dubens dugno raumenis, o gilesnius jausti padėjo tik nefrito kiaušinis.“
Senovėje šiomis tantrinėmis praktikomis užsiimdavo tik išrinktieji, tos žinios buvo slaptos, o šiandien rytų ir vakarų šalyse gali užsiimti kas nori. Bet tam reikia įdirbio, keleto mėnesių kasdienių pastangų po 10-15 min. Pratimai su kiaušiniu daromi atsigulus, juos galima derinti su meditacijomis, kvėpavimo pratimais. Šis kiaušinis nėra intymumui skirtas žaislas, jo nereikia painioti su intymių prekių parduotuvėse parduodamais makšties rutuliukais.
Atliko mokslinį tyrimą
Rašydama magistrinį darbą apie nefrito kiaušinio praktiką, Edita atliko mokslinį tyrimą, kaip šis kiaušinis lengvina skausmingas menstruacijas, sumažina kraujavimo trukmę, palengvina priešmenstruacinio sindromo PMS simptomus, teigiamai veikia šlapimo nelaikymo problemos sprendimą ir suaktyvina libido.
„Tyrime dalyvavo beveik 100 vaisingo amžiaus moterų. Pagal skausmo skalę pradžioje jos pažymėjo, kad patyrė sunkiai pakeliamą, 7 iš 10 balų skausmą, joms teko vartoti nuskausminamuosius vaistus. Po 2 mėnesių praktikos jų skausmo įvertinimas buvo jau 3 balai – lengvas skausmas, joms nebereikėjo vaistų nuo skausmo. Tai buvo akivaizdus, statistiškai ženklus pokytis.
Moteris yra kaip vanduo, ir jos energija kartais užšąla, virsta ledu. Aišku, kol žmonės įsimylėję, problemų nėra, bet santuokoje pagyvenę keletą metų, kai atsiranda vaikai, buities rūpesčiai, toji meilės ugnis išblėsta. Ne viena moteris prasitarė, išbandžius nefrito kiaušinį pagerėjo poros intymus gyvenimas, ji su vyru po 20 metų santuokos patyrė antrą medaus mėnesį. Esu padėjusi ir vyresnio amžiaus moterims, kurioms nefrito kiaušinis padėjo sumažinti menopauzės problemas: karščio bangas, makšties sausumą. Įsitikinau savo klienčių patirtimi, kad treniruotės su šiuo kiaušiniu yra efektyvesnės už Kėgelio pratimus ypač esant prolapsui, dubens organų nusileidimui, šlapimo nelaikymui. Žinau atvejų, kuomet naudodamos nefrito kiaušinį moterys per du mėnesius pasveiko nuo šlapimo nelaikymo, joms nebereikėjo operacijos.
Laikosi protarpinio nevalgymo
Paklausta apie savo dieną, Edita sako: „Jei viską daryčiau, ko mokiausi ir ko mokau kitus, tai užimtų visą dieną, neliktų laiko niekam kitam. Todėl nebrėžiu griežtų ribų, kokiomis praktikomis užsiimsiu šiandien, tiesiog intuityviai varijuoju.“
Tačiau kiekvieną dieną moteris laikosi protarpinio nevalgymo: nuo 10 ryto iki 14 val. valgo sočiai, kiek ir ko norisi, tame tarpe ekologišką jautieną ar paukštieną, bet atsisakė cukraus, karvės pieno produktų, baltų miltų bei gaminių, turinčių baltymo glitimo.
„Glitimo turi kviečiai ir rugiai, nesu jam alergiška, bet jis gali sukelti žarnyno uždegimus. Ir maisto netoleravimo testas parodė, kad glitimas man netinka. O duoną aš kepu iš ryžių, balandų miltų, bet valgau tik itin retai – atpratau nuo duonos. Jei kartą per keletą mėnesių tenka suvalgyti šakočio gabalėlį, dabar to nesureikšminu. Ilgą laiką nevartojau ir bulvių, o dabar auginu mėlynąsias bulves, jos pas mane gerai auga uždengtos šienu. Valgome daug raugintų produktų: agurkų, kopūstų, kimči, tai yra korėjietiški rauginti ridikai bei kopūstai, jie užtikrina gerųjų bakterijų balansą žarnyne. Dao praktikoje nėra vegetarizmo, ir mėsos valgymas netrukdo dvasiniam tobulėjimui. Likusią dienos dalį geriu vaistažolių arbatas, vandenį, bet nieko nevalgau.
Edita nevartoja kavos, juodos nei žalios arbatos. „Kavos atsisakiau po dešimt metų „kavinimosi“, ją pakeičia šiltas vanduo ryte. Geriau nei kava mane pažadina kontrastinis dušas, naudoju ir bambukinę šluotelę, kuria stuksenu visą kūną, mankšta. Labai mėgstu savo augintas žoleles: keturios rūšys mėtų, šalavijų, levandos, ežiuolės, raudonėliai, čiobreliai, kraujažolės. Padarau kelių žolelių mišinius, vartoju ir ekologišką medų.“
Skatina nusimesti liemenėlę
Edita yra pirmoji moteris Lietuvoje, paskatinusi moteris nedėvėti liemenėlės, ir ji pati savo spintoje visiškai neturi liemenėlės.
„Ši idėja man kilo labai natūraliai. Norėjau edukuoti moteris, kad jos gali rinktis: nedėvėti šio veržiančio apatinio drabužio bent jau namuose, per atostogas ar savaitgaliais. Liemenėlės užspaudžia limfotaką ir gyvybinės energijos judėjimą meridianais. Kai moterys ateidavo į mano seminarus, jas skatinau nusiimti liemenėles, kad netrukdytų daryti pratimus, bet joms buvo itin nedrąsu. Nusprendžiau jas padrąsinti, tad socialiniame tinkle Facebook sukūriau grupę, kurioje moteris kviečiau kuo dažniau nusimesti liemenėlę. Maniau, kad prisijungs koks šimtas kitas drąsuolių, jos pasidalins įspūdžiais, bet šiandien turime 10.000 grupėje „30 dienų be liemenėlės“. Tikrai nesitikėjau tokio populiarumo, palaikymo. Jos prisitaikė ir drabužius. Skatinu ir vyresnes, ypač stambesnes moteris, kurių krūtys nusvirę, rinktis kuo laisvesnę, patogesnę, jokiu būdu ne per mažą liemenėlę, kuri neveržia, nespaudžia krūtinės. Tai puiki krūties vėžio profilaktika.“
Kaip įveikti stresą?
Edita teigia, kad meditacija padeda įveikti kasdienį stresą. Ji pataria neįsileisti į save baimių, žiniasklaidos gąsdinimų, sąmokslo teorijų.
„Netiesa, kad meditacijos praktikoms būtinai reikia daug laiko, kurio visiems trūksta. Net ir trumpa praktika yra geriau nei nieko, net ir vos keli pratimai mankštos yra geriau negu nieko. 5 minutės naršant socialiniuose tinkluose išnyksta nejučia, o 5 minučių meditacijai reikia rasti laiko?
Stresą numalšinti labai padeda kvėpavimo pratimai. Jie turi būti gilūs, apimti pilvą, gali būti su kvėpavimo sulaikymu. Juos atlikti galime gamtoje arba išvėdintame kambaryje, svarbiausia, gryname ore.“
“Įvykių kontroliuoti negalime, bet galime kontroliuoti savo mintis. Nereikėtų persisotinti neigiama informacija, nereiktų ja dalintis, veltis į negatyvo auginimą. Tiesiog išmokime džiaugtis kiekviena diena, kiekviena smulkmena. Pažiūrėkime į gamtą per langą, nusišypsokime, kad gyvename tokioje gražioje šalyje, kad esame sveiki ir tiesiog parymokime. Juk mūsų kraštuose sakydavo, kad "rymo", nors šiuolaikine kalba sakytume "medituoja". Proto ramybė prasideda nuo šių smulkmenų. Tada ir užmegzti ryšį su savo vidaus organais tampa labiau įmanoma, ir sveikata geresnė, emocijos stabilesnės.“
Parengė Virginija Genienė