Pilvukas auga, o iššūkiai – kartu
2025. gada 15. aprīlis
Vienoms nėštukėms nieko neskauda, nevargina tinimai, svoris auga idealiai – jos net vaikšto su aukštakulniais! Tuo metu kitoms reikia daugiau poilsio, jos jaučia skausmus, skundžiasi kūno tinimu. Tai vargu ar susiję su amžiumi (aprašėme daug istorijų, kaip vėlyvos nėštukės puikiai laukėsi, o jaunos nekilo iš lovos). Bet kur tada paslaptis? Pokalbiui pakvietėme „Gijos Klinikų“ akušerę-ginekologę Giedrę Kapūstienę.
Gydytoja, ką atsakytumėte į repliką, kad nėštumas – vienas vargas?
Nėštumas – gamtos duotybė. Kartu – tai ir gyvenimo pokytis, kurio metu keičiasi moters socialinis vaidmuo, neramina atsiradę nauji ryškesni pojūčiai, kūno keitimasis. Sveikas moters organizmas puikiai tvarkosi su visais nėštumo išbandymais. Moterys turėtų visada prisiminti, kad tai tik laikina būsena, ir kiekvieną dieną džiaugtis tos būsenos buvimu.
Nėštumo metu normalu jausti tiek malonius, tiek nepatogius jutimus. Judėjimas, grynas oras, tinkama mityba bei šalia esanti palaikymo komanda padės lengviau išgyventi įvairius sunkumus.
Ar pamačiusi moterį nėštumo pradžioje galite nuspėti, koks bus nėštumas, – sunkusis ar lengvasis?
Pirmoji žinutė – moteris nesulaukė mėnesinių, nėštumo testas teigiamas – sukelia daug emocijų. Vienoms tai ilgai lauktas įvykis, o kitoms – netikėtumas, staigus gyvenimo virsmas, planų griuvimas. Kiekviena diena tarsi jaukina mintį, kad gyvenimas keičiasi, kad ateinanti nauja gyvybė įprasmina mūsų buvimą šioje žemėje.
Tad nėštumo pradžioje esanti psichologinė bei fiziologinė būsena tikrai ne visada atspindės nėštumo eigos sunkumą.
Nėščioji, serganti lėtinėmis ligomis, bus konsultuojama gydytojų specialistų, skiriamas atitinkamas gydymas.
Kokios reikšmės savijautai turi priaugtas svoris?
Kaip ir seniau, taip ir dabar stebėti svorio prieaugį rekomenduotina. Bent kas 2–3 savaites. Priaugus per daug svorio, yra didesnė tikimybė cezario pjūvio operacijai, didėja diabeto, aukšto kraujospūdžio, priešlaikinio gimdymo ir gimdymo traumų rizika.
Didėjant pilvui ir krūtinei, tempiasi oda ir dėl to gali atsirasti strijų.
Pogimdyminiu laikotarpiu tinkamai maitinantis bei atliekant mankštas papildomi kilogramai greitai ištirps.
Laukiantis nestebina nugaros, kojų, kirkšnių skausmai. Kokių skausmų nerekomenduojate kęsti, o eiti ieškoti pagalbos?
Dalis skausmų ir dieglių nėštumo metu yra susiję su padidėjusiu gimdos bei pilvo svoriu. Nėštumo metu, esant stuburo patologijai bei didesniam svorio prieaugiui, dažnai atsiranda nugaros skausmų. Gaktinės sąvaržos skausmas, arba simfizitas, pasireiškia skausmu stovint, gulint, sėdint ar bandant atsistoti, eisena tampa sunki (vadinamoji „anties“ eisena).
Dubens kaulų skausmo nėštumo metu sportuojančioms moterims pasitaiko labai retai. Susidūrus su šiuo skausmu niekada nėra per vėlu pradėti gydymą: skiriami kalcio preparatai, kineziterapiniai pratimai.
Skausmai, atsirandantys nėštumo metu, paprastai būna tarpusavyje susiję. Galvos, nugaros ar kojų skausmai dažnai atsiranda dėl tuo nėštumo laikotarpiu vykstančių fiziologinių, hormoninių pokyčių.
Vis dėlto, atsiradus nemaloniems jutimams, reikėtų pasitarti su sveikatos specialistu. Ne visada galvos skausmą nuraminsite šaltu kompresu. Nėštumo metu svarbus arterinio kraujospūdžio, šlapimo tyrimo įvertinimas ir atitinkamo gydymo skyrimas.
Esant nugaros, strėnų skausmams gali pasitaikyti ir inkstų bei šlapimo takų patologija.
Kitais atvejais, esant kojų ar nugaros skausmams, pagelbės nėščiosios diržas ar pilvo juosta, kompresinės kojinės, mankštos, vandens procedūros, limfodrenažas.
Kita nemaloni būsena – tinimai. Kada juos laikote norma, o kada nebe?
Nežymūs tinimai yra nėštumui būdinga būsena. Normalu, jei dėl nėštumo metu vykstančių pokyčių šiek tiek patinsta kojų ir rankų pirštai, čiurnos, blauzdos. Tinimai, kaip ir kiti nėštumo metu vykstantys kūno pokyčiai, yra susiję su hormonais ir augančiu vaisiumi. Augant vaisiui ir didėjant gimdai, spaudžiamos kojų venos, apsunkinamas kraujo grįžimas į širdį, kraujotaka kojose sulėtėja, kaupiasi skysčiai.
Reikėtų vengti ilgo sėdėjimo, kojas (kai įmanoma) laikyti pakeltas, su specialistu aptarti kompresinių kojinių nešiojimą. Puikiai tiktų nėščiųjų mankštos bei pasiplaukiojimai baseine.
Stiprūs, staiga atsiradę tinimai veide, kojose, rankose, galvos skausmai, mirgėjimas akyse, pakilęs arterinis kraujo spaudimas, nemalonūs jutimai skrandžio plote siejami su preeklampsija – pavojinga nėščiųjų būkle. Pajutus bent vieną iš šių simptomų ir įtariant preeklampsiją, būtina nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
Ar tokios pat rekomendacijos galioja laukiantis žiemą ir laukiantis vasarą?
Sezoniškumas turi tam tikros įtakos besilaukiant. Keičiantis metų laikams, keičiasi apranga, avalynė, mityba, judėjimas. Vasaros metu svarbu gauti užtektinai skysčių – 1,5–2 l. Rekomenduojama apsauga nuo tiesioginės saulės bei perkaitimo. Tai puikus metas, kai naudingų vitaminų ir mineralinių medžiagų gaunama iš maisto produktų, šviežių vaisių ir daržovių. Šiuo laiku su saule organizmas gauna ir taip reikalingo vitamino D.
Šaltuoju metų laiku moteris turėtų avėti patogią avalynę bei dėvėti natūralaus pluošto drabužius. Papildomai rekomenduotini vitaminai su mikroelementais.
Kada laukiantis rekomenduojamos pagalbinės priemonės: nėščiosios diržas, kompresinės kojinės, ortopediniai vidpadžiai?
Nėščiųjų diržas, korsetas prilaiko pilvo sienos raumenis, sumažina nugaros skausmą, tempimą pilvo apačioje, palaiko taisyklingą laikyseną, sumažina šlapimo pūslės spaudimą, mažina strijų atsiradimo tikimybę.
Patariama nėščiųjų diržą pradėti dėvėti nuo 20 nėštumo savaitės, ypač jei nėštumas nebe pirmas ir pilvukas didesnis negu įprastai. Diržą-korsetą rekomenduojama dėvėti aktyvios veiklos metu – sportuojant, einant pasivaikščioti, dirbant. Per dieną diržą dėvėti reikėtų apie 3–4 valandas.
Kojų edema (tinimas) ir venų varikozė – tai būklės, kurias sukelia padidėjęs skysčių kiekis organizme. Apie 35 proc. moterų nėštumo metu susiduria su venų varikozės problema: tinstančios kojos, venų išsiplėtimas, strijos, nuolat jaučiamas nuovargis. Kompresinės kojinės, pėdkelnės nėščiosioms, ortopediniai vidpadžiai padeda sumažinti šias problemas.
Šaltinis: žurnalas „Nėštukė“.