Virškinimo ligos – gyvenimo būdo pasekmė
30 czerwiec 2015Spartus gyvenimo tempas ir nereguliari mityba daugeliui atsiliepia įvairiomis virškinimo sistemos ligomis. Sergančiųjų jomis daugėja tiek mūsų šalyje, tiek visame pasaulyje. Šiltuoju metų laiku linkę paūmėti virškinimo sistemos sutrikimai vargina ir jaunus, ir vyresnio amžiaus žmones. Šįkart straipsnyje rasite informaciją apie šių sutrikimų priežastis, bakteriją Helicobacter pylori ir naudingus patarimus.
Sutrikimus provokuoja stresas ir įtampa
Įvairūs virškinimo negalavimai – vieni dažniausių sutrikimų, galinčių pasibaigti net tokia liūdna diagnoze kaip vėžys. Medikams nerimą kelia ir tai, kad suserga vis jaunesni žmonės.
Nuolatinis stresas, nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka, nuovargis, darbo ir poilsio režimo nebuvimas, žalingi įpročiai – pagrindinės priežastys, dėl kurių vystosi nemaža dalis virškinimo sistemos sutrikimų. Paplitęs posakis „Vieniems nervai „eina“ per širdį, kitiems – per skrandį“ išties teisingas. Tie žmonės, kuriems susinervinus ima trikti skrandžio veikla, dažniausiai suserga rimtomis virškinamojo trakto ligomis. O susirgus jiems sunkiau įveikti ligą, nes ir toliau gyvena nekeisdami gyvenimo būdo, aplinkos.
Sutrikus virškinamojo trakto veiklai pasireiškia įvairūs simptomai. Žmogus gali skųstis:
- pilvo pūtimu,
- nevirškinimo jausmu,
- raugėjimu,
- pykinimu ar vėmimu,
- skausmu,
- viduriavimu arba vidurių užkietėjimu,
- rėmens graužimu ir kitais negalavimais.
Dėl sutrikusio virškinimo stokojama energijos, silpsta imuninė sistema, prarandamas darbingumas. Pasikartojantys virškinimo sutrikimai gali apsunkinti kasdienybę, o negydomi – išsivystyti į dar sunkesnes ligas.
Dauguma žmonių į gydytojus nesikreipia, kol virškinimo sutrikimai nėra ryškūs, skausmas nedidelis ir vargina retokai. Pagalbos imama ieškoti tada, kai simptomai kartojasi, reiškiasi ilgesnį laiką ir trukdo normaliam gyvenimui. Dažniausiai pacientai apsilanko gydymo įstaigoje tada, kai jau nebegali taikstytis su varginančiais nemaloniais pojūčiais.
Sergančiųjų virškinamojo trakto ligomis daugėja
Skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė, gastroezofaginio refliukso liga, dirgliosios žarnos sindromas, funkcinė dispepsija – tai tik dalis netrumpo virškinimo sistemos ligų sąrašo. Daugiausiai žmonių serga dirgliosios žarnos sindromu ir gastroezofaginio refliukso liga. Sergančiųjų pastarąja padaugėjo ir tarp jaunimo, ir tarp vyresnio amžiaus žmonių. Ji bene ryškiausia nesveikos gyvensenos, stresų pasekmė.
Gastroezofaginis refliuksas – tai padidinto rūgštingumo liga. Klasikiniai jos simptomai: rėmuo, skausmas krūtinėje po duobute, raugėjimas, pykinimas. Taip pat gali pasireikšti netipiniai požymiai: balso pakimimas, kosčiojimas. Sergant gastroezofaginio refliukso liga rūgštis nuolat pakyla iš skrandžio į stemplę. Tai paprastai nutinka tuomet, kai sutrinka stemplės apačioje esančio raumens, kuris kontroliuoja maisto judėjimą į skrandį, veikla. Rūgštis stemplėje ardo audinį ir per ilgą laiką gali sukelti rimtų pakitimų – erozijų.
Dirgliosios žarnos sindromu vadinama funkcinė žarnyno liga, pasireiškianti pilvo skausmu, diskomfortu, sutrikusiu tuštinimusi (viduriavimu arba vidurių užkietėjimu). Ši liga vis labiau plinta, ypač tarp 25–50 m. žmonių, kurių nuolatiniai gyvenimo palydovai – stresas ir įtampa.
Abi šios ligos išties vargina, o ypač dirgliosios žarnos sindromas. Sergant šiuo sindromu suprastėja gyvenimo kokybė, ribojamos aktyvios veiklos galimybės, varžoma žmogaus dienotvarkė. Sergantis dirgliosios žarnos sindromu žmogus, išėjęs į miestą, bus priverstas eiti nuo tualeto iki tualeto, nes sergantįjį kamuos viduriavimas. Gali būti ir atvirkščiai – praėjus visai savaitei žmogus negalės pasituštinti.
Pavojinga bakterija – Helicobacter pylori
Skrandžio, dvylikapirštės žarnos uždegimą, opaligę, dispepsiją, vėžį gali išprovokuoti skrandyje apsigyvenusios bakterijos Helicobacter pylori. Nustatyta, kad daugiau nei 50 % gyventojų yra šios bakterijos nešiotojai, bet didžioji jų dalis jaučiasi gerai ir net nežino, kad yra užsikrėtę.
Bakterija Helicobacter pylori galima užsikrėsti per rankas, maistą. Paprastai užsikrečiama vaikystėje, juk maži vaikai viską liečia rankomis, ima, ragauja. Taip su nešvarumais bakterija patenka į burną ir įsikuria skrandyje. Šis mikroorganizmas lengvai plinta per seiles, yra paprastai pernešamas. Jei vieno iš šeimos narių organizme randama bakterija Helicobacter pylori, šia infekcija gali būti užsikrėtę ir kiti šeimos nariai.
Rekomenduotina reguliariai tikrintis sveikatą
Nemaža dalis žmonių vartoja kraują skystinančius vaistus, taip pat medikamentus nuo uždegimo ar skausmo, kurie gali sukelti viso virškinamojo trakto pažeidimus: nuo skrandžio iki storosios žarnos. Ypač jei užsiimama savigyda. Nemaža dalis pacientų, nepasitarę su gydytojais, ima vartoti vaistus nuo galvos, sąnarių, nugaros skausmo, kitų negalavimų, nenutuokdami, kad jie gali kenkti kitiems organams, organizmo sistemoms.
Jokiu būdu negalima gydytis savarankiškai. Išties netrūksta pacientų, kuriems tenka vartoti daug skirtingų vaistų, paskirtų šeimos gydytojo ar kito specialisto. Gydytojo paskirti medikamentai taip pat gali turėti poveikį skrandžiui, kepenims, žarnynui. Vis dėlto specialistai stebi pacientus, juos kontroliuoja, kad vaistai būtų geriami nustatytomis dozėmis ir tam tikrą laiką, taip apsaugant virškinamąjį traktą nuo sužalojimo.
Šiuolaikinės diagnostikos priemonės leidžia gana tiksliai diagnozuoti virškinimo sistemos negalavimų priežastis ir sėkmingai išgydyti daugelį ligų. Bėda ta, kad dalis žmonių neskiria pakankamai dėmesio savo sveikatai ir mėgina gydytis patys neišsiaiškinę tikslios ligos diagnozės. Geriausiu atveju tokiu būdu tik laikinai nuslopinami simptomai, tačiau nepanaikinama sutrikimo priežastis.
Bakterijų Helicobacter pylori antikūnų kraujyje nustatymo testas. Pagrindinis tyrimo metodas – endoskopija, kurios metu galima paimti gleivinės gabaliuką bakterijos Helicobacter pylori nustatymui. Imuninė sistema, aptikusi skrandyje bakterijąHelicobacter pylori, ima gaminti antikūnus, kurie kovoja su bakterija. Taigi galima atlikti kraujo testą, kuris skirtas minėtiems antikūnams aptikti. Naujos kartos prancūzų VEDALAB gamintojo sukurtą bakterijos Helicobacter pylori aptikimo testą „PYLORI-Screen“ galėsite atlikti tiesiog namuose.
Teigiamas testo rezultatas reiškia, kad kraujyje aptikta antikūnų, nukreiptų prieš bakterijąHelicobacter pylori.
Testą „PYLORI-Screen“ reikėtų atlikti tuomet, kai jaučiate pasikartojantį skrandžio ar žarnyno skausmą (skrandžio maudimą, rūgšties refliuksą). Testą galima atlikti bet kuriuo paros metu. Paėmę kraujo lašą iš piršto, po 10–15 min. žinosite atsakymą.
Šio testo gamintoja prancūzų bendrovė VEDALAB – lyderis sveikatos diagnostikos srityje. Jos produkcija, įgijusi medikų ir sveikatos priežiūros specialistų pasitikėjimą daugelyje šalių, yra naudojama jau daugiau kaip 10 metų. Testą galima įsigyti „Euromedikos“ el. parduotuvėje bei visose „Gintarinėse“, „Norfos“, „Camelia“, BVG (Baltijos vaistinių grupė) ir „Levandų“ vaistinėse.
Daugiau informacijos rasite paspaudę „PYLORI-Screen“ »
Vieni svarbiausių virškinamojo trakto ligų rizikos veiksnių: nesaikinga ir nevisavertė mityba; nereguliarus maitinimasis paskubomis; sausas maistas; ilgos pertraukos tarp pusryčių, pietų ir vakarienės arba valgymas tik 2 kartus per dieną; piktnaudžiavimas bulvių traškučiais, saldžiais gėrimais, pusfabrikačiais. Neigiamą įtaką virškinimo sistemai turi maisto produktuose gausiai naudojami konservantai, kiti cheminiai maisto priedai. Virškinimą neigiamai veikia ir besaikis alkoholio vartojimas, rūkymas.
Geriausia virškinimo sistemos ligų profilaktika – sveika gyvensena. Reikia keisti požiūrį į mitybą, patiriamą stresą. Tai sudėtinga, bet įmanoma. Dažnai tokiems pokyčiams pasiryžta žmonės, jau užklupti virškinamojo trakto ligų.
Naudingi patarimai, padėsiantys išvengti virškinimo sutrikimų
- Valgykite ir pusryčius, ir pietus, ir vakarienę;
- valgykite reguliariai, nedidelėmis porcijomis;
- rinkitės subalansuotą maistą; būtina gauti pakankamą kiekį skysčių ir maistingųjų medžiagų, riebalų, baltymų, angliavandenių;
- atsisakykite pusfabrikačių;
- rinkitės virtą ir ant garų ruoštą maistą;
- venkite aštrių, rūkytų, keptų riebaluose patiekalų, mielinės tešlos kepinių, riebaus maisto;
- laikykitės darbo ir poilsio režimo, venkite ilgalaikio streso ir pervargimo.
Įdomūs faktai, susiję su virškinimo problemomis
- Pirmą kartą skrandžio žaizdą II a. aprašė filosofas, imperatoriaus Marko Aurelijaus gydytojas Klaudijus Galenas.
- Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige vyrai serga trigubai dažniau nei moterys, o didmiesčių gyventojai – dvigubai dažniau nei gyvenantieji mažesniuose miesteliuose.
- Vakarų šalyse bakterija Helicobacter pyloriyra užsikrėtę apie 50 % suaugusiųjų, besivystančiose šalyse – 80–90 %.
- Dirgliosios žarnos simptomų patiria apie 12 % Europos gyventojų, du trečdaliai jų – moterys.
Dažniausiai užduodami klausimai
Kas yra H. pylori bakterija?
Žmogui kenksminga bakterija Helicobacter pylori gyvena skrandyje ir dvylikapirštėje žarnoje. Ji yra laikoma opų susidarymo priežastimi šiuose organuose ir vėžio rizikos faktoriumi.
Kodėl svarbu atlikti H. pylori tyrimą?
Šios bakterijos infekcija diagnozuojama pagal specifinių antikūnų nustatymą. Atliktas kraujo tyrimas leis įvertinti situacijos rimtumą ir padės parinkti tolimesnes priemones skrandžio ir dvylikapirštės žarnos ligų gydymui.
Kaip veikia „PYLORI-Screen“ testas?
Dėl skrandžio epitelyje esančių bakterijų Helicobacter pylori imuninė sistema ima gaminti specifinius antikūnus. Šie cirkuliuojantys antikūnai sugeba atpažinti bakterijas ir prie jų prilipti. „PYLORI-Screen“ testas padeda kraujyje aptikti būtent šiuos specifinius antikūnus, kurie rodo, kad organizme yra bakterijų.
Kada reikėtų atlikti šį testą?
„PYLORI-Screen“ testą reikėtų atlikti tuomet, kai pakartotinai imate jausti skrandžio ar žarnyno skausmą (skrandžio maudimą, rūgšties refliuksą). Testą galima atlikti bet kuriuo paros metu.
Koks yra „PYLORI-Screen“ testo tikslumas?
„PYLORI-Screen“ testas yra labai tikslus. Jį šios srities specialistai naudoja daugiau kaip 10 metų. Vertinimo ataskaitos atskleidžia, kad mažiausiai 90 % atvejų testo rezultatai sutampa su referentiniais metodais atliktų testų rezultatais.
Būkite sveiki!