Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

24 октября 2022 г.
Gydytojos pataria, kas galima ir kas nerekomenduojama nėštumo metu

Nėštumas – ypatinga moters būsena, kurios metu jos kūne vyksta daugybė pokyčių. Ką reikia žinoti, norint užtikrinti puikią savijautą ir sklandžią nėštumo eigą, pataria medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje gydytoja akušerė ginekologė Sigita Neverauskienė ir šeimos gydytoja Vida Uzelienė.

Kokia reikšmę nėštumo metu turi mityba

Gydytojų teigimu, mityba nėštumo metu yra labai svarbi. Ji turėtų būti visavertė ir subalansuota. Mitybos pagrindą turėtų sudaryti duona, grūdiniai produktai, vaisiai ir daržovės, nes jų sudėtyje daug skaidulinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Žaliose daržovėse gausu ir folio rūgšties, kuri labai svarbi normaliai nėštumo eigai bei vaisiaus vystymuisi. Taip pat svarbu vartoti baltymų turinčio maisto – mėsos (tai – geležies šaltinis), žuvies (joje gausu omega 3 riebiųjų rūgščių), pieno produktų (jie – kalcio šaltinis). Maistas turėtų būti be saldiklių, sintetinių dažiklių ir priedų.

„Nėštumo metu negalima laikytis dietų ir riboti suvartojamo maisto kiekio. Jei vaisius gaus per mažai maisto medžiagų, sutriks jo raida. Gimę mažo svorio naujagimiai būna silpnesni, o užaugę dažniau serga širdies ir psichikos ligomis, cukriniu diabetu. Tačiau „valgyti už du“ taip pat nereikėtų, nes tuomet kyla rizika priaugti per daug svorio, o dėl to didėja nėštumo ir gimdymo komplikacijų rizika. Pirmame nėštumo trimestre rekomenduojama suvartoti apie 2900 kcal per dieną, antrame trimestre – papildomai dar 340 kcal per dieną, o trečiuoju nėštumo laikotarpiu – šiek tiek daugiau nei antruoju – papildomai apie 450 kcal per dieną.

Per parą rekomenduojama išgerti apie 2300 ml grynų skysčių (geriausia – paprasto geriamo vandens), o jei skaičiuoti kartu su maistu gaunamus skysčius – apie 3000 ml. Apskaičiuojant reikalingą suvartoti skysčių kiekį, taip pat galima vadovautis taisykle – 10 ml grynų skysčių 1 ūgio centimetrui“, – pataria S. Neverauskienė.

Siekiant apsisaugoti nuo salmoneliozės, toksoplazmozės, listeriozės, nėštumo metu patariama vengti termiškai neapdorotų mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalų, neplautų vaisių ir daržovių. Taip pat nerekomenduojama valgyti jūros gėrybių, vytintos mėsos, saliamio, pelėsinio sūrio, nepasterizuoto pieno produktų, majonezo. Jūrų žuvys savo organizme kaupia sunkiuosius metalus, todėl jas rekomenduojama valgyti tik kartą per savaitę. Siūloma vengti kepenų pašteto ir kitų kepenėlių patiekalų, nes juose labai daug vitamino A, o per didelis jo kiekis gali būti kenksmingas vaisiui.

Akušerės ginekologės teigimu, specialistai vis dar diskutuoja apie tai, koks kofeino kiekis yra saugus nėščiajai ir vaisiui. Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) ekspertai, Jungtinės Karalystės ir JAV akušeriai ginekologai laikosi nuomonės, kad nėščiosioms leistina dienos kofeino norma neturėtų siekti 200 mg. Tokį kofeino kiekį galima gauti iš 1–2 puodelių kavos (priklausomai nuo kavos stiprumo). Geriausia apsiriboti vienu kavos puodeliu per dieną. Svarbu žinoti, kad kofeino taip pat yra juodojoje ir žaliojoje arbatoje, šokolade. Kofeinas gali padidinti persileidimo riziką ir didesnis jo kiekis gali būti kenksmingas. Be to, didelis kofeino kiekis neleidžia organizmui tinkamai pasisavinti geležies.

Kokie vitaminai būtini nėščiosioms

Pasak S. Neverauskienės, vienas iš svarbiausių elementų nėštumo metu – folio rūgštis, kuri yra reikšminga įvairioms organizmo funkcijoms. Pradėti ją vartoti rekomenduojama jau planuojant pastoti, o pastojus – tęsti bent 12 pirmųjų nėštumo savaičių. PSO rekomenduoja per parą vartoti 400 μg folio rūgšties ir netgi tęsti jos vartojimą visą nėštumą. Įrodyta, kad folio rūgšties vartojimas svarbus vaisiaus nervų sistemos vystymosi anomalijų profilaktikai. Didesnės folio rūgšties dozės (1000-5000 μg per parą) skiriamos, jeigu moteris nešiojo vaisių su sklaidos trūkumais, serga cukriniu diabetu, vartoja vaistus nuo epilepsijos, turi didelį kūno masės indeksą, vienas iš tėvų gimė su nervinio vamzdelio defektu.

Taip pat nėščiosioms rekomenduojama gauti 1000 mg kalcio per parą. Jei vartojama mažai pieno produktų, kalcio skiriama gerti papildomai.

Vitamino D skiriama nėščiosioms, kurios retai būna gryname ore, saulėje, dažniau būna namuose, vartoja mažai šio vitamino turinčių maisto produktų: riebios žuvies, kiaušinių, grūdinių produktų. Mūsų šalyje saulėtų dienų nėra labai daug, todėl net ir būnant gryname ore, tikimybė gauti pakankamai vitamino D per odą išlieka maža. Nėščiosioms ir žindančioms moterims skiriama 1000–2000 TV vitamino D per dieną.

Geležies preparatų skiriama esant mažakraujystei. Kadangi nėštumo metu yra didelis geležies poreikis, mažakraujystė pasireiškia itin dažnai. Nėštumą prižiūrinčiam specialistui nusprendus, maisto papildai su geležimi gali būti skiriami ir profilaktiškai.

Polivitaminų skiriama nėščiosioms, kurių mityba yra nepakankama, kurioms yra didesnė priešlaikinio gimdymo rizika ar kurių vaisiaus augimas yra sulėtėjęs. Tačiau, anot akušerės ginekologės, visoms nėščiosioms rutininis polivitaminų skyrimas nėra rekomenduojamas.

Magnis skiriamas esant mėšlungiui. Jei yra persileidimo ar gresiančio priešlaikinio gimdymo požymių, vartoti magnio preparatų nepatariama.

Vidutinės arba didelės vitaminų A, C ir E dozės nenaudingos arba net žalingos nėščiosioms, todėl patartina vengti papildų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 700 μg vitamino A.

Nėščiosioms rekomenduojama vitamino C paros dozė yra 100 mg. Vitaminas C padeda geriau pasisavinti geležį. „Gydant nėščiųjų mažakraujystę, rekomenduojama papildomai vartoti vitamino C turinčių maisto produktų (pvz. brokolių, braškių, pomidorų, citrusinių vaisių), bet ne vitamino C tablečių. Vartojant dideles vitamino C dozes atsiranda inkstų akmenų formavimosi rizika“, – įspėja S. Neverauskienė.

Vaistų vartojimas nėštumo metu

Gan dažnai nėščiąsias kankina galvos ir nugaros skausmai, o vaistai nuo skausmo yra vieni iš dažniausiai vartojamų vaistų nėštumo metu. Įvairių apklausų duomenimis, daugiau nei 60 proc. moterų juos vartoja savarankiškai. Tačiau tam tikri analgetikai, laisvai parduodami vaistinėje (ibuprofenas, aspirinas, naproksenas, diklofenakas ir kt.) gali ženkliai padidinti nepageidaujamų vaisiaus ir nėštumo pasekmių riziką. Kita vertus, blogai valdomas skausmas besilaukiančiai moteriai gali sukelti tokių neigiamų pasekmių, kaip depresija ir hipertenzija.

Pasak V. Uzelienės, vis dar trūksta aiškių gairių, kaip gydytojui įvertinti analgetikų poveikio motinai ir negimusiam kūdikiui riziką ir naudą, ir įrodymais pagrįstų rekomendacijų, kaip saugiai valdyti skausmą nėštumo metu.Tačiau būtina žinoti, kad kai kuriuos vaistus nuo skausmo (ir ypač jų kombinacijas) nėštumo metu galima vartoti tik gydytojui paskyrus. 1985–2015 m. buvo atliekamas tyrimas, kurio metu tirta daugiau nei 150 000 nėštumo atvejų. Tyrėjai įvertino moterų, vartojusių paracetamolį, aspiriną, ibuprofeną, diklofenaką ir naprokseną, medicinines pastabas. Jų išvados parodė, kad vartojusios bent vieną iš penkių skausmą malšinančių vaistų moterys dažniau patyrė komplikacijų, sukeliančių riziką, kad jų kūdikis turės mažą gimimo svorį, apsigimimą arba gims per anksti.

Taigi, nėščia moteris turėtų vengti bet kokių vaistų, o jei atsiranda būtinybė, juos vartoti tik paskyrus gydytojui. Gydytojas, įvertinęs situaciją, paskirs geriausiai tinkantį medikamentą.

Taip pat svarbu atminti, kad jei nėštumo metu yra būtina tęsti gydymą dėl kai kurių gretutinių ligų (padidinto kraujospūdžio, infekcinių ligų, cukrinio diabeto ir kt.) ar su nėštumu atsiradusios būklės ar ligos, tai reikia daryti tik gydytojo priežiūroje ir tik gydytojui paskyrus.

Kodėl būtina atsisakyti žalingų įpročių

„Žalingų įpročių būtina atsisakyti ne tik nėštumo metu, bet jau jį planuojant“, – pabrėžia S. Neverauskienė. Įrodyta, kad alkoholis gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, priešlaikinį placentos atsidalinimą. Jį vartojant kyla grėsmė, kad vaisius turės alkoholio sindromą (centrinės nervų sistemos pažeidimas, veido deformacijos, mažas svoris), klausos, regėjimo, širdies ir kraujagyslių, šlapimo, lyties organų vystymosi defektų, o jau paaugusiam vaikui galimi protinės ir neurologinės raidos sutrikimai, bendravimo, mokymosi problemos. Saugi alkoholio dozė vaisiui nežinoma, todėl būtina visiškai atsisakyti jo vartojimo.

„Rūkymas, narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimas taip pat gali sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos pirmeigą ar priešlaikinį jos atsidalinimą, vaisiui – apsigimimus ar net žūtį, naujagimiui – protinės, neurologinės ir fizinės raidos atsilikimą, staigią mirtį, vaikams – intelekto sumažėjimą, mąstymo sutrikimą, atminties susilpnėjimą“, – įspėja akušerė ginekologė.

Jai antrina ir V. Uzelienė, sakydama, kad su nėštumu šie žalingi įpročiai nesuderinami. Ji priduria, kad nėščiosioms taip pat svarbu nepersidirbti, nes būsimos mamos nuovargis tiesiogiai veikia vaisiaus emocijas, taip pat pakankamai ir kokybiškai išsimiegoti.

Fizinė veikla nėštumo metu

Pasak V. Uzelienės, besilaukiančios moterys turėtų būti atsargesnės užsiimdamos fizine veikla, o kai kurių veiklų nėštumo metu reikėtų iš viso atsisakyti.

„Nesportuokite per daug įtemptai, kad nesutriktų kvėpavimas. Mankštintis reikėtų tokiu tempu, kad galėtumėte laisvai kalbėtis. Prieš mankštos seansus reikia apšilti, o po to atvėsti. Po 16 nėštumo savaičių rekomenduojama nutraukti bet kokius pratimus, kurie apima gulėjimą ant nugaros, nes įsčiose, esant tokiai padėčiai, spaudžiama viena iš didelių venų. Venkite mankštintis karštomis drėgnomis sąlygomis, nes labiau tikėtina, kad kai esate nėščia, mankštos metu Jums bus per karšta, o tai gali būti pavojinga Jūsų kūdikiui. Fizinio krūvio metu gerkite pakankamai vandens, nesimankštinkite ilgiau nei 45 minutes“, – pataria šeimos gydytoja.

S. Neverauskienė sako, kad saikingas fizinis aktyvumas padeda išvengti nugaros skausmų ir pasiruošti gimdymui. Labai naudingi dubens dugno raumenis stiprinantys Kėgelio pratimai, gerinantys šlapimo sulaikymą nėštumo metu ir po gimdymo, o taip pat bendrą sveikatos būklę. Tinka ir vaikščiojimas, joga, plaukiojimas, lengvi tempimo pratimai, neintensyvi aerobika. Ji taip pat pabrėžia, kad mankštinantis reikia nepamiršti vartoti skysčių ir vengti perkaitimo. Pasak akušerės ginekologės, nors nėštumo metu mankštintis galima, prieš tai individualias fizinio aktyvumo galimybes reikėtų aptarti su nėštumą prižiūrinčiu specialistu. Net jeigu moteris iki nėštumo aktyviai sportavo, pastojus reikėtų sumažinti krūvį. Negalima užsiimti sporto šakomis, galinčiomis sukelti kritimo pavojų, pvz., jojimu, slidinėjimu, čiuožimu, dviračių sportu, gimnastika, taip pat tokiu sportu, kur yra smūgio į pilvą rizika (kontaktiniu sportu).

Ar nėštumo metu saugu keliauti

Pasak akušerės ginekologės, mokslinių įrodymų, kad sveikai nėščiajai, neturinčiai jokių nėštumo komplikacijų, kelionės didintų persileidimo ar priešlaikinio gimdymo riziką, nėra. Saugiausia keliauti antrame nėštumo trimestre, tačiau prieš kelionę būtina apsilankyti pas nėštumą stebintį specialistą, kuris įvertins nėščiosios būklę ir galimų komplikacijų riziką. Kartais tokio vizito metu paaiškėja, kad keliauti negalima. Jeigu vykstate į kelionę, jos metu būtina turėti nėščiosios kortelę, visus vartojamus medikamentus.

Daugiausia kalbama apie nėščiųjų keliones lėktuvu. Radiacijos dozės, gaunamos skrydžio metu ar einant pro oro uosto patikros skenerius, yra labai mažos ir neturi didesnės įtakos žmogaus (vaisiaus) sveikatai. Pakenkti gali tik dažni ilgi skrydžiai. Jei skrydis trunka ilgiau nei 4 valandas, nežymiai didėja giliųjų kojų venų trombozės rizika. Ją sumažinti galima tokio skrydžio metu dėvint kompresines kojines, geriant daugiau vandens ir reguliariai (kas 30 minučių) pasivaikštant po kabiną ar bent sėdint pamankštinant kojas. Nėščiajai rekomenduojama sėdėti prie tako esančioje vietoje. Prieš kelionę reikia pasidomėti oro linijų bendrovės taisyklėmis, taikomomis nėščiosioms. Keliaujant automobiliu, taip pat reikia laikytis giliųjų kojų venų trombozės riziką mažinančių rekomendacijų.

V. Uzelienė pritaria, kad jei leidžia moters sveikata, keliauti galima, ypač jeigu kelionės susijusios su poilsiu, geromis emocijomis, komfortišku transportu ir oro sąlygomis. Tačiau jei kelionės metu numatoma aukšta aplinkos temperatūra, gali tekti daug vaikščioti, patirti įtampą, stresą, užsiimti rizikingomis veiklomis, pasak šeimos gydytojos, leistis į ją tikrai nepatartina.

Ar nėščioji gali kaitintis saulėje, lankytis pirtyje ar plaukioti baseine

„Saikingas buvimas saulėje yra naudingas, suteikia pozityvumo, atpalaiduoja. Saulės šviesa gali padėti vaisiaus kaulų vystymuisi nėštumo metu, sustiprinti imuninę sistemą. Tačiau svarbu, nesimėgauti saule per ilgai, ypač tuomet, kai ji yra kaitriausia. Nėštumo metu hormonų kiekis keičiasi, todėl oda tampa jautresnė nei bet kada anksčiau. Tiesiogiai saulėje rekomenduojama būti tik iki 11 ir po 17 valandos, kai spindulių aktyvumas mažiausias ir negresia perkaitimas bei dehidratacija. Tačiau net tada pridenkite galvą ir su savimi nepamirškite pasiimti pakankamai vandens“, – pataria šeimos gydytoja V.Uzelienė.

Gydytoja akušerė ginekologė taip pat įspėja, kad nėštumo metu labai svarbu neperkaisti. Perkaitimas – pavojinga būklė, kai sutrinka kūno temperatūros reguliacija, organizme susikaupia šilumos perteklius, kurio kūnas jau nesugeba pašalinti. Kūno temperatūra pakyla iki 38–41 laipsnių, oda parausta, skauda ir svaigsta galva, troškina, vargina dažnas širdies plakimas, atsiranda vangumas, netenkama sąmonės. Perkaitimas gali sukelti vaisiaus apsigimimų (dėl pakilusios kūno temperatūros), o pirmais nėštumo mėnesiais – persileidimą.

Nėščiajai negalima lankytis pirtyse ir soliariumuose. Aukšta temperatūra neigiamai veikia vaisiaus kraujotaką, karštis yra viena iš sutrikusio vaisiaus vystymosi priežasčių.

Bet, pasak specialistės, galima plaukioti baseine – šis užsiėmimas labai naudingas nėščiajai. Jo metu lavinamas raumenynas, grūdinamasi, palaikomi socialiniai ryšiai su kitomis besilaukiančiomis. Tačiau plaukimo užsiėmimai turėtų būti ne ilgesni nei 45 minutės. „Kaip ir užsiimant bet kokia fizine veikla, taip ir plaukiojant baseine, svarbu nepervargti ir stebėti savo būklę. Pykinimas, perkaitimo simptomai, pasirodžiusios išskyros ar kraujas iš makšties, pilvo skausmai – tai simptomai, rodantys, kad reikia tuoj pat nutraukti plaukiojimą“, – atkreipia dėmesį S. Neverauskienė.

Kodėl nėštumo metu sutrinka miegas ir kaip jį pagerinti

Sutrikęs miegas yra vienas dažniausių nėščiųjų nusiskundimų. Ypač paskutiniaisiais mėnesiais kokybiškai išsimiegoti tampa vis sunkiau. Miegą trikdo dažnas šlapinimasis, pykinimas, vėmimas, nugaros skausmai, krūtų jautrumas, padidėjusio pilvo diskomfortas, kojų mėšlungis, rėmuo, dėl pakitusios medžiagų apykaitos, hormonų ir padidėjusio svorio išpilantis prakaitas.

Norint pagerinti miego kokybę, reikėtų stengtis gultis ir keltis tokiu pat laiku, prieš miegą pasivaikščioti lauke, paklausyti ramios muzikos, pamedituoti, paskaityti knygą ar žurnalą. Nepatartina žiūrėti blogas emocijas keliančių televizijos laidų ar filmų. Keletą valandų iki miego nerekomenduojama valgyti ar gerti daug skysčių. Reikėtų pasirūpinti, kad miegamajame būtų vėsu, oras gaivus, miegant patartina dėvėti natūralaus pluošto, gerai prakaitą sugeriančius ir orą praleidžiančius naktinius drabužius, vengti sintetinių audinių. „Verta išbandyti nėščiųjų pagalvę – ji padės rasti patogesnę padėtį miegojimui. Jei vis dėlto užmigti nepavyksta, pasikonsultuokite su gydytoju. Nerekomenduojama gerti vaistų, nebent juos paskirtų gydytojas“, – pataria S. Neverauskienė.

V. Uzelienė sako, kad labai dažnai nemigos priežastys gali būti susijusios su stresu. „Galite jausti nerimą dėl gimdymo arba nerimauti dėl to, kaip suderinsite darbą su motinyste. Šios mintys palaiko budrumą ir gali būti sunku nuo jų atitraukti dėmesį. Tačiau nerimauti nėra produktyvu. Vietoj to, kad nuolat apie kažką galvotumėte, pamėginkite visus savo rūpesčius užrašyti ant popieriaus lapo. Tai suteiks galimybę apsvarstyti galimus sprendimus ir padės nuraminti mintis, kad galėtumėte kokybiškai pailsėti. Dienos metu jus jaudinančiomis temomis pakalbėkite su artimaisiais, paprašykite jų patarimo“, – pataria šeimos gydytoja.

Kaip užtikrinti ramybę ir gerą emocinę savijautą

Pasak V. Uzelienės, nėštumas yra pereinamasis etapas moters gyvenime, o bet kokio perėjimo metu žmogaus emocijos gali svyruoti. Fiziniai moters kūno pokyčiai nėštumo metu sulaukia daug dėmesio, tuo tarpu emociniams jo skiriama kur kas mažiau. Nėštumas – nuostabus laikas, tačiau jis kelia ir didelį stresą, dėl kurio emocijos gali tapti lengvai kintančios. Todėl be fizinės sveikatos, labai svarbi būsimos motinos emocinė gerovė ir psichinė sveikata.

„Nėra visiškai aišku, kodėl atsiranda emociniai svyravimai, bet žinoma, kad moters kūne vyksta nemažai pokyčių ir jie visi yra susieti su jos emocijomis. Viena iš priežasčių gali būti hormonų lygio pokyčiai. Kai kurios moterys yra jautrios estrogenų pokyčiams, o kitos yra paveiktos didėjančio progesterono ar streso hormonų kiekio“, – aiškina šeimos gydytoja.

Pastebėta, kad nėštumo metu būdingas užmaršumas, verksmingumas, nuotaikų kaita. Antruoju ir trečiuoju trimestrais, kai nėštumas tampa labiau matomas ir moteris priauga daugiau svorio, ji gali jaustis nepatenkinta savo kūnu ir pasikeitusia išvaizda, o tai gali turėti įtakos jos savivertei. Kai kurios nėščios moterys stebisi savo greitai besikeičiančiu kūnu ir jaučiasi gražios bei spindinčios, o kitos nerimauja dėl svorio padidėjimo ir figūros atgavimo po gimdymo. Tyrimai rodo, kad moterys susiduria su sociokultūriniu spaudimu dėl lieknumo ir kūno nepasitenkinimu net ir nėštumo metu, o tai labai kenkia moterų, ypač jaunesnių, psichinei sveikatai.

Nėštumo metu tiek nerimo, tiek baimės sistemos moters smegenyse sustiprėja. Nėštumo pabaigoje moteris gali bijoti skausmo gimdymo metu arba jaudintis, kad kažkas gali nutikti ne taip. Yra daug dalykų, kurių moteris negali kontroliuoti nėštumo metu ir šis netikrumas gali pakurstyti baimę keliančias mintis. 2019 m. žurnale „Obstetrics &Gynecology“ paskelbtas tyrimas parodė, kad nuo 2000 iki 2015 m. moterų, hospitalizuotų nėštumo metu, depresijos dažnis padidėjo septynis kartus.

Įdomu tai, kad tyrimų duomenimis, motinos nerimas nėštumo metu gali paveikti jos kūdikį. 2013 m. atliktas tyrimo duomenimis, moterų, kurių nerimo lygis nėštumo metu buvo didelis, kūdikiams iki šešių mėnesių amžiaus susilpnėjo imuninis atsakas į vakcinas, palyginti su kūdikiais, kurių mamos buvo labiau atsipalaidavusios.

Emociniai pokyčiai, savivertės pasikeitimas siejami su smegenų struktūros pasikeitimu. 2016 m. žurnale „Nature“ paskelbtas tyrimas parodė, kad nėštumas keičia moterų smegenų struktūrą ir kad šie pokyčiai trunka dar mažiausiai dvejus metus po gimdymo – mokslininkai galėjo pasakyti, kad moteris buvo nėščia ar neseniai pagimdė pagal jos smegenų magnetinio rezonanso tyrimą (MRT).

Pasak V. Uzelienės, nors nėščia moteris turėtų patirti pilnatvę ir palaimingą kūdikio laukimą, nėštumo metu ji visgi turi susitaikyti su daugybe apribojimų, gyvenimo būdo pokyčių savo gyvenime. Jie gali apimti mitybos pokyčius, darbo vietos pritaikymą, fizinę veiklą, sportą ir kt. Todėl labai svarbu prisiminti, kad kiekvienas žmogus turi savo atsipalaidavimo būdus. Muzikos klausymasis, meditacija, joga, vaikščiojimas gryname ore, maloni įtraukianti veikla, bendravimas su draugais, artimaisiais, kūrybiniai užsiėmimai, pvz. tapyba, fotografija, muzikavimas – tai tik dalis veiklų, suteikiančių malonias emocijas ir gerą savijautą.

Šeimos gydytoja dalinasi keliomis taisyklėmis, galinčiomis pagerinti besilaukiančios moters emocinę būklę:

  • Laikas poilsiui turėtų tapti neatsiejama kasdienės rutinos dalis.
  • Poilsis ir kokybiškas miegas yra būtini.
  • Kiekvieną dieną bent 30 minučių (jos gali būti suskirstytos į 2–3 sesijas) turėtų būti skiriama vienam ar keliems atsipalaidavimo būdams.
  • Dauguma atsipalaidavimo būdų yra paprasti ir gali būti atliekami namuose, be papildomų išlaidų.
  • Atsipalaidavimo būdus vertėtų įtraukti į kasdienę rutiną net ir nejaučiant streso – tai gali pagerinti bendrą moters sveikatą ir savijautą.

„Jeigu kyla abejonių dėl fizinės ar emocinės sveikatos, nežinote kaip elgtis vienu ar kitu atveju, visada kreipkitės į gydytoją, kuris padės išspręsti iškilusius klausimus ir pateiks naudingų rekomendacijų. Mėgaukitės šiuo išskirtiniu laikotarpiu, atraskite laiko savo mėgiamai veiklai, džiaukitės laukimu, kad prisimintumėte jį, kaip vieną laimingiausių savo gyvenime“, – baigdamos pokalbį pataria gydytojos V. Uzelienė ir S. Neverauskienė.

Новые статьи

  • Profesionalios burnos higienos procedūra

    Profesionalios burnos higienos procedūra atliekama specialiu ultragarsiniu skaleriu, kuriuo aukšto dažnio virpesių pagalba efektyviai nuvalomi visų dantų paviršiai, pašalinamas minkštasis ir kietasis dantų apnašas, taip pat nuvalomos dantų apnašos ir sunaikinamos bakterijos dantenų kišenėse. Esant poreikiui, papildomai naudojami specialūs rankiniai instrumentai, kurie vadinami kiuretėmis ir...
  • Švytinti oda – Jūsų vidinė harmonija

    Šaltasis metų sezonas – tinkamiausias laikas atgaivinti bei pridrėkinti veido odą. Dažnai rudens ir žiemos metu mūsų oda tampa papilkėjusi su išryškėjusiomis pigmentinėmis dėmėmis, praradusi stangrumą bei elastingumą, ir dėl sumažėjusio skysčių vartojimo – dehidratuota bei šerpetota. Nenusivilkite, jeigu pastebėjote šias odos problemas, Amber Esthetic lazerinės ir estetinės...
  • Meilės diena ir šypsenos galia: kaip odontologija prisideda prie gražių santykių

    Neatidėliokite rūpesčio savo šypsena – ji gali tapti jūsų geriausiu ginklu meilės fronte! 💘 Ar pastebėjote, kaip vienas nuoširdus šypsnys gali praskaidrinti dieną, sušildyti širdį ar net tapti naujos meilės pradžia? 💕 Šiandien, per Meilės dieną, prisiminkime, kad graži ir sveika šypsena ne tik puošia, bet ir kuria artumą, pasitikėjimą bei harmoniją santykiuose. 🦷✨ Šypsena –...
  • Berberinas – natūrali receptinio vaisto „Ozempic“ alternatyva

    Holivudo žvaigždžių svorio metimo būdai turbūt jau tapę vieša paslaptimi – socialiniai tinklai ir žiniasklaida vis dažniau kalba apie tai, kaip įžymybės per labai trumpą laiką ir "itin efektyviai" numeta dešimtis kilogramų. Šalia tokių naujienų visuomet šmėžuoja dabar jau itin garsaus receptinio vaisto "Ozempic" pavadinimas, kurio Google paieškos yra tiesiog...
  • Šeimos medicina – kas tai?

    Šeima yra mūsų gyvenimo pagrindas, teikiantis palaikymą, meilę ir saugumą. Tačiau siekiant, kad kiekvienas šeimos narys jaustųsi gerai, sveikata turi būti pirmoje vietoje. Štai kodėl pasirinkti patikimą šeimos kliniką yra toks svarbus sprendimas. Šeimos klinika turi ne tik būti pirmas ir patikimiausias kontaktas iškilus bet kokiam su sveikata susijusiam klausimui, bet ir užtikrinti, kad...
  • Krūtų didinimas implantais: kokie klausimai prieš operaciją dažniausiai kyla pacientėms?

    Daugelis moterų, svarstančių apie krūtų didinimą implantais, susiduria su įvairiais klausimais ir nerimu. Tai visiškai suprantama – juk operacija nėra paprastas sprendimas, o pokyčiai po jos gali turėti ilgalaikę įtaką tiek moters išvaizdai, tiek savijautai. Norisi ne tik estetiško, ilgalaikio rezultato, bet ir saugios procedūros, todėl prieš priimant galutinį sprendimą būtina...
  • Kas išduoda skaidulų trūkumą?

    Norime padėti atpažinti signalus, kuriuos siunčia tavo kūnas: skaityk ir sužinok, kas gali išduoti tirpių ir netirpių skaidulų trūkumą bei kaip su juo kovoti. Kas išduoda tirpių skaidulų trūkumą? Dažnai jaučiamas alkis. Tirpios skaidulos sulėtina virškinimą, todėl sotumo jausmas išlieka ilgiau. Jei greitai išalksti ir nori užkandžiauti net ir iškart po valgio – tai gali...
  • Unikalusis intymumo aliejus Myshemen

    Unikalusis intymumo aliejus MYSHEMEN Ne tik todėl, kad artėja Šv. Valentino diena, ne tik todėl, kad galbūt dairysitės ką padovanoti savo mylimajam ar mylimajai, bet ir todėl, kad tiesiog išgirstumėte, tiesiog sužinotumėte apie tikrą “gėrį” - vadinamą malonumo aliejumi. „MyShemen“ malonumo aliejus yra intymios priežiūros produktas, sukurtas siekiant pagerinti...
  • Akių vokų operacijos: kam jos skirtos?

    Akių vokų operacijos, arba kitaip blefaroplastika, yra viena populiariausių estetinių chirurgijos procedūrų pasaulyje. Jos tikslas – pagerinti akių srities estetinę bei atkurti jaunatvišką išvaizdą, dažnu atveju ir pagerinti regėjimą. Ši procedūra ypač aktuali žmonėms, kurie jaučia, kad akių vokų sritis prarado stangrumą, yra apsunkusi ar sukelia diskomfortą. Kodėl akių vokų...
  • Nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų mityba: specialistė atskleidė, kokias klaidas dažniausiai daro moterys

    Nėštumas – ypatingas etapas moters gyvenime, kupinas pokyčių ir naujų iššūkių. Vienas svarbiausių aspektų šiuo laikotarpiu – tinkama mityba, kuri tiesiogiai veikia tiek būsimos mamos, tiek kūdikio sveikatą. Tinkamai pasirinkti maisto produktai gali padėti įveikti nėštumo metu pasireiškiančius simptomus, o po gimdymo – greičiau atgauti jėgas ir pasirūpinti kūdikio gerove. Tad...
  • Rankų skausmas dirbant kompiuteriu

    Dirbant kompiuteriu daugelis žmonių ilgainiui pradeda jausti nemalonų rankų, riešų ar dilbių skausmą. Šis diskomfortas gali kilti dėl pasikartojančių judesių, netinkamos darbo ergonomikos ar ilgo darbo be pertraukų. Kodėl atsiranda rankų skausmas? Rankų skausmas dirbant kompiuteriu dažniausiai kyla dėl ilgalaikio fizinio streso ir netaisyklingos darbo aplinkos. Viena iš pagrindinių...
  • Mažylio vizitas pas odontologą nebūtinai turi būti kupinas streso ir nerimo: kaip jam pasiruošti?

    Vaikams apsilankymas pas odontologą gali kelti milžinišką stresą, nerimą ar baimę. Negatyvius jausmus mažieji gali jausti tiek prieš pirmąjį, tiek prieš vėlesnius vizitus. Kartais šie jausmai kyla dėl nežinojimo, kas gali laukti odontologo kabinete, o kartais – dėl prastų patirčių ankstesnių vizitų metu. Nenoras keliauti pas odontologą vėliau gali lemti ir prastą vaikų dantų sveikatą,...
  • Net 6 skirtingos magnio formos ­– kurią pasirinkti jums? 

    Magnis: gyvybės mineralas Magnis yra vienas svarbiausių mineralų mūsų organizmui. Jis dalyvauja daugiau nei 300 biocheminių reakcijų, palaiko nervų, raumenų ir širdies funkcijas, bei padeda įveikti stresą. Tačiau ne visi magnio papildai yra vienodi – skirtingos magnio rūšys gali turėti skirtingą poveikį organizmui. Magnio rūšys ir jų poveikis Magnio citratas Nauda:...
  • Dantų implantacija: kaip atgauti šypseną ir gyvenimo kokybę

    Praradote vieną ar kelis dantis ir svarstote, kaip tai gali paveikti jūsų gyvenimo kokybę? Dantų netekimas ne tik turi įtakos estetinei išvaizdai, bet ir sukelia funkcinių problemų: blogėja kramtymo kokybė, didėja sveikų dantų apkrova, o kartais sumažėja ir pasitikėjimas savimi. Šiuolaikinė odontologija turi ilgaamžį sprendimą – dantų implantaciją. Pasak Vilniuje įsikūrusios...
  • Kai grožį kuria chirurgo skalpelis

    Grožio chirurgija – atsakinga sritis, glaudžiai susijusi su fizine ir emocine sveikata, todėl sprendimus mūsų plastikos chirurgas skatina priimti tik gerai viską apgalvojus. Vilnius turi bene daugiausiai plastikos chirurgijos klinikų, o viena dažniausiai atliekamų operacijų yra krūtų korekcija. Nepaisant to, kiekviena operacija pacientui yra skiriama ar rekomenduojama individualiai,...
  • Odontologijos evoliucija: nuo skausmo iki šypsenos

    Per pastaruosius dešimtmečius odontologija žengė milžinišką žingsnį į priekį. Šiandien tai nebėra vien skausmingų procedūrų sritis – tai mokslas ir menas, leidžiantis ne tik išsaugoti sveikus dantis, bet ir sukurti estetišką šypseną, kuri suteikia pasitikėjimo savimi. Pažvelkime į esminius pokyčius, kurie lėmė šią transformaciją. Tikslumas ir komfortas pasitelkiant...
  • Cholesterolis – kas tai ir kaip to išvengti?

    Vargina padidėjęs cholesterolis? Vienas riebesnis patiekalas gal ir nepakenks, tačiau nesilaikant sveikos mitybos įpročių su laiku gali atsirasti didesnės problemos – padidėjęs cholesterolio kiekis. Todėl dalinamės, kaip fruttberry gali padėti to išvengti. Kam organizmui reikalingas cholesterolis? Cholesterolis yra svarbi statybinė medžiaga žmogaus organizme, dalyvaujanti...
  • Ar jūsų šypsena atspindi jūsų vidinę būseną?

    Šypsena – tai daugiau nei veido išraiška. Tai jūsų emocijų, sveikatos ir pasitikėjimo savimi atspindys. Kiekvienas šypsenos judesys pasako daugiau, nei mes sąmoningai suvokiame, todėl sveika ir estetiška šypsena yra ne tik grožio, bet ir geros savijautos bei vidinės harmonijos ženklas. Tačiau ką daryti, jei šypsotis nedrąsu? Šypsenos galia: kaip ji...
  • Ar tikrai viską žinojai apie vitaminą C?

    Ko gero, nesuklysiu pasakydama, kad vitaminas C – tai ta veiklioji medžiaga, kuri ne tik vartojama imuninei sistemai stiprinti, sergant ar sveikstant po ligų, bet šis vitaminas yra ir itin populiarus kosmetikos gaminiuose. Jis pasižymi daugiafunkciu poveikiu odai: skatina kolageno sintezę (gamybą), todėl turi jauninamąjį poveikį; skaistina odą; mažina pigmentines...
  • Mikrochirurgė: 5 svarbiausi dalykai, apie ką pagalvoti ruošiantis regos korekcijai lazeriu

    Lazerinė regos korekcija – yra didžiausią laisvę suteikiantis akių korekcijos metodas, leidžiantis visiškai atsisakyti akinių ar kontaktinių lęšių, tačiau kaip ir bet kuri medicininė procedūra, ji reikalauja kruopštaus pasiruošimo. Anot Akių klinikos „Lirema“ mikrochirurgės Vaivos Beltės, pacientui prieš atvykstant į konsultaciją reikėtų apgalvoti penkis svarbiausius...
  • Vaikštynės suaugusiems - kaip išsirinkti tinkamą?

    Vaikštynės suaugusiems užima svarbią vietą mobilumo ir nepriklausomumo užtikrinime. Jose naudojami įvairūs modeliai, pradedant tradicinėmis vaikštynėmis ir baigiant moderniais vaikštynių su atrama sprendimais. Tai ypač aktualu asmenims, patyrusiems traumas arba turintiems fizinių apribojimų, nes šios priemonės padeda atgauti savarankiškumą ir pagerinti gyvenimo kokybę. Neįgaliųjų vaikštynės...
  • Astaksantinas: natūralus superantioksidantas jūsų sveikatai

    Astaksantinas yra natūralus karotenoidas, kuris suteikia lašišoms, flamingams ir kriliams jų ryškiai raudoną arba oranžinę spalvą. Jis žinomas kaip vienas galingiausių antioksidantų, galintis reikšmingai pagerinti žmogaus organizmo sveikatą. Šis junginys vis labiau populiarėja kaip maisto papildas dėl savo daugybės naudingų savybių. Stipriausias antioksidantas gamtoje Astaksantinas...
  • Daugiažidiniai lęšiai: technologija, leidžianti matyti įvairiais atstumais

    Šiuolaikinė akių chirurgija sparčiai žengia pirmyn, siūlydama pacientams galimybių pagerinti su regėjimu susijusią gyvenimo kokybę. Viena iš aktualių ir labiausiai pasiteisinusių inovacijų akių chirurgijoje – daugiažidiniai lęšiai. Kam šie lęšiai labiausiai tinka ir kokias problemas sprendžia? Anot Akių klinikos „Lirema“ mikrochirurgės Loretos Kuzmienės, daugiažidiniai...
  • Tirpios ir netirpios – kas tai ir kuom jos naudingos?

    Ar tavo mityboje yra pakankamai skaidulų? Dauguma suvartoja vos pusę reikalingo jų kiekio. Ir labai daug prarandame: skaidulos yra mitybos superherojus, besirūpinantis įvairiomis organizmo funkcijomis. Skaityk toliau ir sužinosi, kokią naudą turi tirpios ir netirpios skaidulos ir kodėl svarbu palaikyti jų balansą. Skaidulos – tai angliavandeniai, kurių virškinimo fermentai neskaido,...
  • Avižų nauda, mikrobiota ir sveikata: Ką sako naujausi tyrimai?

    Žarnyno mikrobiotą sudaro mikroorganizmų rinkinys, kuris kolonizuoja žarnyną ir fermentuoja skaidulas, be kitų maistinių medžiagų, gaunamų iš mitybos. Sveika žarnyno mikrobiota, kurią daugiausia kolonizuoja naudingi mikroorganizmai, teigiamai veikia virškinimą ir atlieka ligų prevencijos vaidmenį. Tačiau žarnyno mikrobiotos reguliavimo sutrikimas gali prisidėti prie įvairių ligų. Mityba...
  • Patarimai, kaip išvengti tuštinimosi problemų?

    Mūsų organizmas nuolat siunčia mums signalus apie mūsų sveikatą. Netgi tada, kai kalba eina apie tuštinimąsi. Taigi, pakalbėjime gal ir nejaukia, bet labai svarbia tema: WC reikalai. Kaip atpažinti virškinimo problemas ir kas gali padėti jas spręsti – atsakymais dalinamės žemiau. Išmatose yra suvirškintas maistas, baltymai, bakterijos, druskos ir kitos medžiagos, kurias gamina ir...
  • Visa tiesa apie cholesterolį: ko imtis, kad jis netaptų mūsų sveikatos priešu?

    Ar žinojote, kad cholesterolis yra tarsi tylusis mūsų kūno draugas – jis reikalingas gerai savijautai, tačiau sukelia mums rūpesčių, kai jo pasidaro per daug? Daugeliui šis žodis asocijuojasi su rizika ir sveikatos problemomis, tačiau, iš tiesų, cholesterolis yra būtinas kiekvienai mūsų kūno ląstelei. Tai lyg moneta su dviem pusėmis – viena jų padeda gaminti mums gyvybiškai...
  • Veiksmingi būdai užkirsti kelią plaukų slinkimui

    Plaukų slinkimas – tai problema, su kuria susiduria daugelis. Nors tai natūralus procesas, per didelis plaukų praradimas gali kelti nerimą ir paveikti pasitikėjimą savimi. Pavargote nuo plaukų retėjimo ir nuolatinio jų slinkimo? Nesijaudinkite, mes pasistengsime jums padėti! Šiame straipsnyje aptarsime, kas gali sukelti plaukų slinkimą, kokios priežiūros priemonės yra veiksmingos ir kaip...
  • Modernios odontologijos paslaugos Vilniuje: visas gydymas vienoje klinikoje

    Vilniaus odontologijos klinika „City-Dent“ yra viena moderniausių ir profesionaliausių klinikų sostinėje, teikianti įvairias odontologines paslaugas. Klinika įsikūrusi patogioje vietoje Vilniaus miesto centre, naujamiestyje adresu T. Ševčenkos g 12, todėl yra lengvai pasiekiama tiek automobiliu, tiek viešuoju transportu. „City-Dent“ klinikoje dirba aukštos...
  • Žinios iš Pietų Korėjos: paslaptingasis PDNR

    Kai Kim Kardashian pritaria grožio procedūrai – pasaulis klauso. Neseniai ji atkreipė dėmesį į lašišų sėklos (en: Salmon-Sperm) produktą – prabangią odos priežiūros priemonę, kurios metu odai atjauninti naudojamas iš lašišos gautas PDRN. Siekiu jums perduoti naujausią ir aktualiausią informaciją. Todėl pristatau vieną naujausių ažiotažų estetinės medicinos srityje: PDRN odą...
  • Sveikatos ir ilgaamžiškumo šaltinis

    Glutationas – unikalus trijų aminorūgščių, glutamino, cisteino ir glicino, derinys, neretai tituluojamas svarbiausiu organizmo gynėju. Jo misija – sutramdyti laisvuosius radikalus ir užtikrinti kūno harmoniją. „Daugiausia glutationo randama kepenyse, inkstuose ir plaučiuose – organuose, atsakinguose už toksinių medžiagų apdorojimą ir pašalinimą iš organizmo. Jis...
  • Kaip išgyventi šventes, kai netoleruoji laktozės?

    Kaip išgyventi šventes, kai netoleruoji laktozės? Kalėdų metas – tai ne tik šeimos susibūrimo ir dovanų metas, bet ir gausių vaišių laikotarpis. Tačiau žmonėms, kurie netoleruoja laktozės, šventės gali tapti dideliu iššūkiu. Daug tradicinių Kalėdų patiekalų, tokių kaip sūriai, desertai ar pieniški padažai, yra pagaminti naudojant laktozės turinčius produktus. Štai keli patarimai, kaip...
  • Kojos skausmas

    Netikėtas kojų skausmas gali sugluminti kiekvieną. Visgi, nereikia nerimauti, jeigu kojos skausmas yra nedidelis ir jis nepasikartoja dažnai. Nerimauti reikia pradėti tuomet, kai naminės gydymo priemonės nepadeda ir skausmas stiprėja. Priežasčių, kodėl skauda koją gali būti daug. Kai kurios gali rodyti rimtą ligą, kitos gali būti ne tokios rimtos. Bet kuriuo atveju svarbu sunerimti tuomet, kai...
  • LYL F26 spray: mikronizuotos geležies nauda sveikatai

    Kas yra LYL F26 SPRAY®️? LYL F26 SPRAY®️ yra pažangus mikronizuotos geležies papildas, skirtas palaikyti optimalų organizmo geležies lygį. Mikronizuota forma užtikrina geresnį geležies įsisavinimą ir minimalizuoja šalutinį poveikį, kuris dažnai pasireiškia naudojant įprastus geležies papildus. LYL F26 SPRAY®️ ypač tinka žmonėms, kurie siekia patogaus ir efektyvaus sprendimo...
  • Šypsena – geriausia dovana

    Švenčių Dovanos ir Tikrosios Vertybės Artėjančios žiemos šventės – tai laikas, kai miestų gatvės pasipuošia šventinėmis lemputėmis, o parduotuvių vitrinos vilioja pačiomis įvairiausiomis dovanų idėjomis. Vartojimo kultūra pasiekia aukštumą: skubame, lekiame, ieškome tobulos dovanos artimiesiems, draugams ar kolegoms. Tačiau ar tikrai materialūs daiktai yra svarbiausi? Ar tą malonumą,...
  • Įtampos moters dubenyje slopina orgazmą

    Moters dubuo susijęs ne tik su reprodukcine veikla, būtent pilve ir dubenyje, anot pašnekovės, moteris kaupia daugiausia emocinių įtampų, kurios ne tik trikdo savijautą, bet ir slopiną orgazmą. Edita Esenku Šimkutė - meistro Manteko Čija mokinė, instruktorė, baigusi papildomosios alternatyviosios medicinos magistrantūrą ir daugiausia specializuojasi Dao jogos srityje, Dao seksologijoje ir...
  • Lazerinės technologijos - audinius tausojančiam ir efektyvesniam dantų šaknų kanalų gydymui

    VivaDens Odontologijos ir Estetikos Centro įkūrėja gydytoja odontologė Ingrida Ivancė dar iki 2000-ųjų matė poreikį Lietuvoje atnešti estetiką į odontologiją. Tobulindamasi užsienyje, ji tapo pirmąja nacionalinio, po to ir tarptautinio estetinės odontologijos konkursų laureate, taip pat yra vienintelė akredituota AACD (American Academy of Cosmetic Dentistry) estetinės odontologijos specialistė...
  • Hialurono ir botulino injekcijos. Ką apie jas reikia žinoti?

    Apie hialurono rūgšties ir botulino toksino injekcijas puoselėjant grožį girdėjo kiekvienas, tik ne visi žino, kas tai iš tiesų yra ir kaip veikia. Apie tai kalbamės su „Gijos Klinikų“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju Arnu Martinėliu. . . Hialurono rūgšties pavadinimą girdėjo daugelis, tik ne visi žino, kas tai iš tiesų yra. Papasakokite apie šį...
  • Kada ir kaip naudoti aliejus plaukų priežiūrai: profesionalų patarimai

    Tinkamai parinktos plaukų priežiūros priemonės ir tinkamas jų formavimas, gali ne tik atkurti plaukų sveikatą, bet ir sustiprinti jų natūralų grožį. Kalbai pasisukus apie plaukų priežiūrą, itin dažnai girdime apie plaukų aliejus ir jų naudą. Tokie aliejai plačiai naudojami norint sustiprinti, pamaitinti, pridrėkinti plaukus. Plaukų augimą skatinantys aliejai, apsauginiai aliejai, aliejai...
  • Dantis tiesina gausiausia profesionalų komanda

    Daug žmonių nori tiesių dantų, tačiau net neįsivaizduoja, nuo ko ir kurioje klinikoje pradėti. Lyderiaujančiame odontologijos klinikų tinkle „Šypsenos akademija“ kiekvienam pacientui parenkamas optimalus gydymas tam, kad būtų pasiekti geriausi rezultatai. Kartais tam prireikia ir gydytojų konsiliumo. Tik sveikoje burnoje Dantų tiesinimas „Šypsenos akademijoje“...
  • Geriausias proteinas vyrams ir moterims 2024–2025 m

    Baltymų papildai jau seniai tapo populiaria sportininkų ir sveikos gyvensenos entuziastų dalimi. Jie padeda stiprinti raumenis, greitinti atsigavimą po treniruočių ir užtikrina subalansuotą mitybą. Šiame straipsnyje aptarsime tris geriausius baltyminių papildų pasirinkimus vyrams ir moterims, kurie yra ir bus aktualūs 2024–2025 metais. Jeigu ieškote aukštos kokybės papildų, kurie...
  • Laktozės netoleravimas. Kuo pienas toks vertingas vyresniame amžiuje? Ką svarbu žinoti?

    Svarbu žinoti, kad laktazės aktyvumo mažėjimas su amžiumi yra visiškai normalus fiziologinis procesas, dėl ko vyresnio amžiaus žmonės paprastai blogiau toleruoja pieną ir pieno produktus nei jauni žmonės. Dažnai neteisingai galvojama, kad reikia atsisakyti pieno ir pieno produktų. Atvirkščiai, sveikatai palankaus maitinimosi tikslas – į racioną įtraukti kuo įvairesnių produktų, o...
  • Kalėdinis laikotarpis: nepasiduokime stresui, nes kyla pavojus atsirasti lėtinėms neinfekcinėms ligoms

    Artėja kalėdinis laikotarpis, kai mes dirbsime dar daugiau. Atiduosime daugiau energijos ir pastangų įvykdyti vadovų užduotis, o paskui bėgsime į prekybos centrus pirkti kalėdinių dovanų. Visa tai darydami patirsime stresą, pervargsime ir galiausiai blogai jausimės. Šis bėgimas gali atsiliepti mūsų širdies veiklai ar atsirasti kitų lėtinių neinfekcinių ligų. Kaip to išvengti, kalbamės su...
  • Pėdų skausmas – dažna problema!

    Pėdų nuovargis po ilgo stovėjimo, intensyvios mankštos, gal net lengvas patempimas – dažnam pažįstamos situacijos. Kartais pėdų diskomfortas gali įspėti ir apie rimtesnes traumas ar lėtines ligas. Ką svarbu žinoti apie pėdų sveikatą, atskleidžia „Gijos Klinikų“ ortopedė-traumatologė dr. Vėtra Markevičiūtė. Dažnas skundžiasi pėdų skausmu, diskomfortu. Kokios dažniausios...
  • Sveika pėda – visaverčio judėjimo pagrindas

    Rūpindamiesi savo sveikata dažnai nepelnytai pamirštame vieną svarbiausių kūno dalių – pėdas, viso kūno pamatą. Kiekvienas žingsnis yra sudėtingas kaulų, sąnarių ir kitų audinių darbas, kurį pėdos ne visada išlaiko. Skausmas – pirmasis jų siunčiamas pagalbos signalas. Jį ignoruojant galima sulaukti rimtų sveikatos problemų. Gintautui Pociui, „Gijos Klinikų“ ortopedui...
  • Maistas, turtingas gerosiomis bakterijomis: kaip natūraliai sustiprinti imunitetą?

    Imuniteto stiprinimas yra svarbus norint apsisaugoti nuo peršalimo ligų, infekcijų ir bendro organizmo silpnumo. Vienas veiksmingiausių būdų sustiprinti imunitetą – rūpintis žarnyno sveikata, nes žarnyno mikroflora glaudžiai susijusi su imunine sistema. Gerosios bakterijos, dar vadinamos probiotikais, yra ypatingai svarbios virškinimo sistemos balansui ir stipriam imunitetui. Reguliariai...
  • Įaugęs nagas - "kodėl" ir "ką daryti"

    Šį kartą pakalbėkime apie įaugusius nagus. Dauguma jau yra susidurę su šia problema ir žino, kad tai liečia kojų pirštų nagus. Bet kartais, tiesa labai retai, jie gali įaugti ir ant rankų pirštų. Tai gali atsitikti traumavus rankos nagą arba dėl autoimuninės ligos, kuri laikui bėgant gali "susukti" nagą ir, dažniausiai, ne vieną. Šis reiškinys mūsų praktikoje yra tikrai gana retas,...
  • Dirgliosios žarnos sindromas: kas tai?

    Dirgliosios žarnos sindromas: kas tai? Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) yra lėtinė virškinimo sistemos liga, kuri paveikia storąją žarną. Pastaruoju metu (DŽS) viena dažniausiai diagnozuojamų funkcinių žarnyno sutrikimų, pasireiškianti pilvo skausmais, pūtimu, dujų kaupimusi bei viduriavimu ar vidurių užkietėjimu. Nors ši liga nėra pavojinga gyvybei, ji gali gerokai apsunkinti kasdienį...
  • Piknaudžiavimas saule – pagrindinė odos vėžio priežastis

    Atėjus pavasariui džiaugiamės šiltais orais, galimybe pabūti gamtoje. Vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore, mėgaujamės saule. Gaila, kad saulės vonios gali būti labai sunkios ligos priežastis. Tikriausiai visi esame girdėję apie tai, jog dėl saulės poveikio apgamai gali virsti odos vėžiu. Didelę šios srities patirtį turi GK klinikos gydytojas Karapet Babajan. Kas yra apgamas ir kodėl...
  • Anksti sučiuptas, klastingasis vėžys įveikiamas

    Kalbėti apie šią ligą, ko gero, geriausia skaičiais: Lietuvoje kasmet nuo jos miršta apie 100 žmonių. Tarp jaunų moterų – tai antras pagal dažnumą mirtinas vėžys po krūties vėžio. Melanoma – pavojingiausias odos vėžys, o per pastaruosius du dešimtmečius jos atvejų padaugėjo dvigubai. Rizikos veiksnių – ne vienas „Melanoma sudaro iki 5 proc. visų piktybinio odos...