Kodėl vitaminas B12 yra svarbus mūsų organizmui?
23 марта 2020 г.Daugelis žmonių yra girdėję apie šį vitaminą, tačiau tikrai ne visi susimąsto, kodėl jis mums reikalingas, iš kur jis gaunamas, ar be jo galėtume išgyventi? Pasaulio sveikatos organizacija teigia, jog daugiau nei 15 % gyventojų šiuo metu diagnozuotas vitamino B12 trūkumas, o apie 40 % – arti ribos, kai jo ims trūkti.
Vitaminas B12 – tai B grupės vandenyje tirpus vitaminas, turintis vieną sudėtingiausių struktūrų. Medicinoje dažnai naudojamas kobalamino terminas, reiškiantis vitaminą B12, o šio vitamino apykaitai svarbūs vitaminai C, B2 ir B6.
Vitamino B12 funkcijos:
- padeda pašalinti homocisteiną iš organizmo (homocisteinas – tai aminorūgštis, kuri prisideda prie insulto ir miokardo infarkto atsiradimo, todėl ją būtina neutralizuoti);
- mažina riebalų ir cholesterolio kiekį organizme;
- pagerina deguonies prieinamumą ląstelėms hipoksijos metu ( Hipoksija, tai reiškinys, kai organams ir audiniams stinga deguonies arba audiniai nesugeba panaudoti juose esančio deguonies);
- dalyvauja pažeistų audinių regeneravime bei nukleino rūgščių sintezėje (DNR);
- skatina aktyvių vitaminų formų susidarymą;
- reguliuoja imuninę sistemą;
- dalyvauja mielino sintezėje (mielinas – nervinių pluoštų apvalkalas, todėl B12 labai svarbus smegenų funkcijai);
- vitaminas B12 leidžia išlaisvinti energiją, padėdamas žmogaus organizmui įsisavinti folio rūgštį;
- dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių formavime, susidaryme;
Svarbiausios šio vitamino funkcijos yra dalyvavimas mielino sintezėje bei raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) formavime. Jis apsaugo mūsų organizmą nuo nervų sistemos ligų, smegenų funkcijos sutrikimų bei nuo mažakraujystės (anemijos) – patologinės būklės, kuriai būdingas per mažas eritrocitų ir / ar hemoglobino kiekis kraujyje, dėl ko pablogėja deguonies transportas į audinius, ir kyla audinių hipoksija.
Vitamino B12 trūkumo požymiai:
- nuovargis,
- energijos stoka,
- nuotaikų kaita, nervingumas,
- depresija,
- plonėjantys, slenkantys plaukai,
- blyški, pageltusi pilkšva odos spalva,
- raumenų silpnumas ir skausmas,
- pusiausvyros sutrikimai,
- galvos svaigimas,
- sutrikęs regėjimas,
- burnos opos.
Vitamino B12 šaltinis bei rekomenduojama dienos norma
Rekomenduojama B12 dienos norma – 2,4 mikrogramo. Šis vitaminas yra tirpus vandenyje, todėl bet koks vitamino B12 perteklius išsiskiria su šlapimu. Mūsų organizmas vitaminą B12 gali kaupti iki ketverių metų, tad vėliau nevartojant maisto produktų, kuriuose gausu šio vitamino, galime sulaukti neigiamų organizmo reakcijų.
Vitaminas B12 natūraliai randamas gyvūninės kilmės produktuose:
- jautienoje,
- kiaulienoje,
- paukštienoje,
- ėrienoje,
- žuvyje, ypač daug jos turi menkės bei tunas,
- pieno produktuose, pvz., piene, sūryje ir jogurte,
- kiaušiniuose,
Paprastai šio vitamino augaliniame maiste nerandama, tad vegetarams reikėtų šį vitaminą gauti vartojant maisto papildus, kad išvengtų rimtų sveikatos sutrikimų.
Atliktų tyrimų Airijoje rezultatai mums rodo žmonių grupes, kuriems trūksta šio vitamino:
Dublino Trinity koledže, Airijoje, atliktas tyrimas parodė, kad nemažam skaičiui suaugusiųjų, vyresnių nei 50 metų, gresia vitamino B12 trūkumas. Tyrėjai nustatė, kad vienam iš aštuonių Airijos suaugusiųjų trūksta vitamino B12. O skirtumai priklauso nuo sveikatos, gyvenimo būdo bei metų laiko. Šio tyrimo išvados mums pateikė įdomių faktų:
- mažas vitamino B12 trūkumas arba jo trūkumas buvo būdingesnis rūkaliams (14 proc.), žmonėms, kurie gyveno vieni (14,3 proc.), ir žmonėms iš žemesnių socialinių bei ekonominių sluoksnių (13 proc.),
- tiek vitamino B12, tiek folio rūgšties papildai buvo vartojami nedažai: moterys juos vartojo dažniau nei vyrai, tad jų kraujo tyrimai rodė didesnį šių vitaminų kiekį kraujyje.
Kai kurioms grupėms priklausantys asmenys gali gauti nepakankamai vitamino B12 arba turi problemų su jo įsisavinimu:
- Daugelis vyresnio amžiaus suaugusiųjų, kurių skrandyje nėra tiek druskos rūgšties, kad absorbuotų maiste natūraliai esantį vitaminą B12. Vyresni nei 50 metų žmonės turėtų gauti daugiausiai vitamino B12 maisto papildų, nes daugeliu atvejų jų organizmas gali iš jų absorbuoti vitaminą B12.
- Žmonės, kenčiantys nuo kenksmingos anemijos, kurių kūnai nesudaro vidinio faktoriaus, reikalingo vitaminui B12 absorbuoti.
- Žmonės, kuriems buvo atliktos virškinamojo trakto operacijos, tokios kaip svorio metimo operacijos, arba virškinimo sturikimai, tokie kaip Krono liga. Šios sąlygos gali sumažinti vitamino B12 kiekį, kurį organizmas gali absorbuoti.
- Kai kurie žmonės, kurie valgo mažai gyvūninių maisto produktų arba jų visai nevalgo, pavyzdžiui, vegetarai ir veganai.. Tik gyvuliniai maisto produktai turi vitamino B12 natūraliai. Kai nėščios moterys ir moterys, maitinančios savo kūdikius, yra griežtos vegetarės ar veganės, jų kūdikiai taip pat gali negauti pakankamai vitamino B12.
Amerikos Tufts universiteto, žmogaus mitybos tyrimų centro specialistai kaip pavyzdį pateikia vieno pagyvenusio vyro istoriją. Staiga jis neteko sveiko proto, turėjo psichikos sutrikimų. Artimieji manė, jog tai vyksta dėl jo senyvo amžiaus. Tačiau po daugelio tyrimų, daktarai nustatė, jog šio žmogaus skrandyje yra neveiksmingas vidinis faktorius, ir jis serga atrofiniu gastritu. Kad ir kiek žmogus valgė įvairaus maisto, kuriame buvo gausu vitamino B12, tačiau dėl vidinio faktoriaus patologijos, jo organizmas šio vitamino neįsisavino. Įvairios maisto papildų tabletės ar kapsulės jam taip pat nepadarė jokio poveikio. Tačiau kai šiam žmogui tiesiai į kraują buvo suleistas vitaminas B12, po maždaug savaitės laiko vyras atgavo sveiką protą ir išnyko visi dėl senatvės įtariami psichikos sutrikimai.
Purškiamas vitaminas B12 atstoja injekcinius vitaminus B12 tirpalus, nes jo lašeliai iš burnos gleivinės patenka tiesiai į kraują!
FORTIVITUM vitaminas B12 + folio rūgštis veikia iš karto ir yra puikaus skonio. Jo poveikis pasireiškia jau po pirmųjų vartojimo dienų. Dėl tikslios kiekvieno papurškimo dozės tiksliai galite kontroliuoti, kiek jums reikia šios grupės vitaminų. Tai yra gera alternatyva tabletėms! Vitaminą reikia purkšti į vidinę žando pusę, taip jis pateks tiesiai į kraują. Tad net jei ir nežinote, ar jūsų vidinis faktorius aktyvus, šis purškiklis 100 procentų prasiskverbs į kraują ir pripildys jūsų organizmą reikiamu vitamino B12 bei B9 kiekiu! Jis tinkamas ir veganams, vegetarams, nėščiosioms, vaikams bei netoleruojantiems gliuteno!
Šaltiniai:
- http://semmelweis.hu/biokemia/files/2014/09/HU_kon_B12_01_VITAMINB12.pdf
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB12-Consumer/
- https://www.nhs.uk/conditions/vitamin-b12-or-folate-deficiency-anaemia/
- https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-b12/art-20363663
- https://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/FNBvol29N2supjun08.pdf
Norite gauti naujausios technologijos vitaminą B12? Iškilo kokių nors klausimų? Apsilankykite mūsų internetinėje svetainėje: https://www.fortivitum.lt/ arba susisiekite su mumis:
El-paštas: info@fortivitum.lt
Tel. Nr: +37067650344