Arbatos, kurios padės stiprinti imuninę sistemą peršalimo ir gripo sezono metu
2021 m. lapkričio 8 d.Kartu su šaltuoju metų laiku įprastai atkeliauja peršalimo bei gripo sezonas. Žiemą, organizmui negavus reikalingų vitaminų bei mineralų, imuninė sistema greičiau nusilpsta, dažniau kamuoja gerklės skausmas, sloga ar nemalonus kosulys. Tačiau viso to išvengti galite sustiprinus savo organizmą natūraliomis priemonėms. Viena iš populiariausių pagalbininkų yra arbata. Tačiau kokią rinktis, kad gautumėte daugiausiai naudos?
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Natūralus vaistas – arbata
Nors suskaudus gerklei intuityviai norisi griebtis vaistų, tai neturėtų būti pirmasis jūsų žingsnis. Arbatose gausu įvairių antioksidantų ir maistinių medžiagų, kurios stiprina imunitetą bei padeda malšinti skausmą. Tad puodelis arbatos gali būti vaistas, kurio jums labiausiai trūksta. Atminkite, kad reguliariai vartojama arbata padeda ne tik numalšinti jau atsiradusias ligas, jų požymius (gerklės, galvos skausmą, karščiavimą), bet ir apsisaugoti nuo galimų ligų ir infekcijų ateityje.
Priemonė, kai trūksta energijos
Ne paslaptis, kad žiemą dažnas susiduria su vitamino D trūkumu. Su juo susiję ne tik imuninės sistemos silpnėjimas, bet ir nuotaika. Kitaip tariant, šaltas oras mus paverčia daug tingesniais. Tačiau pirkti vaistinėje brangiai kainuojančius maisto papildus nebūtina – geresnę savijautą ir nuotaiką gali užtikrinti arbatose esančios organizmui naudingos medžiagos.
Pavyzdžiui, juodojoje bei žaliojoje arbatoje yra daug stimuliuojančių medžiagų, tokių kaip kofeino, teobromino, teanino ir teofilino, kurie yra atsakingi už mūsų savijautą bei energiją. Jie padeda stimuliuoti smegenis, centrinę nervų sistemą ir teigiamai veikia nuotaiką. Beje, vienas didžiausių arbatos, kaip stimuliuojančios medžiagos, privalumų yra tai, kad, arbata užtikrina lėtą kofeino įsisavinimą, tad išvengiame trumpalaikio „kofeino antplūdžio“.
Šaltas oras taip pat dažnai siejamas su melancholija, kuri paverčia kasdienius darbus niūriais. Tačiau puodelis geros arbatos yra lengva priemonė nuotaikai pataisyti. Žaliojoje arbatoje esančios aminorūgštys gali padėti paskatinti nuotaiką keliančių hormonų, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, gamybą. Tad nepamirškite bent kartą į savaitę pasimėgauti šios arbatos skoniu.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Kokią arbatą gerti norint sustiprinti imuninę sistemą?
Šaltais rudens-žiemos vakarais delnais apsikabinti karštą puodelį arbatos – vienas iš jaukiausių akimirkų suteikiančių niūriam orui daugiau spalvų ir aromatų. Tačiau tam, kad šiuo karštu gėrimu norėtųsi mėgautis kasdien, svarbu išsirinkti ne tik skanią, bet ir jūsų organizmui naudingą arbatą. Tad aptarkime kelias populiariausias arbatos rūšis ir jų poveikį sveikatai.
Juodoji arbata
Vieni, juodąją arbatą geria kasdien – jiems tai atstoja iš kavos pupelių gaunamą kofeiną. Tačiau kiti labiau linkę šia arbata mėgautis tik šaltais žiemos vakarais. Iš tiesų, juodosios arbatos nauda sveikatai buvo nagrinėjama daugelyje skirtingų tyrimų. Jų metu išsiaiškinta, kad juodoji arbata pasižymi protą gaivinančiu ir nuovargį mažinančiu poveikiu. Paprastai tariant, ji suteikia daugiau energijos, žvalumo bei prisideda prie imuniteto stiprinimo. Be to, reguliariai geriama juodoji arbata gali sureguliuoti kraujo spaudimą. Tad asmenims, sergantiems įvairiomis širdies ar kraujagyslių ligomis, rekomenduojama šią arbatą gerti nuolat.
Žalioji arbata
Atšalus orams, daugelio žmonių mityboje atsiranda kiek riebesnio, aštresnio maisto. O ką jau kalbėti apie didžiąsias metų šventes – Kūčias, Kalėdas, Naujuosius metus, kai organizmas apsunksta nuo maisto kiekio bei įvairovės. Tad nenuostabu, kodėl šiuo laikotarpiu nemaža dalis žmonių susiduria su įvairiomis skrandžio bei virškinimo problemomis. Tačiau atminkite, kad žalioji arbata gali tapti puikiu pagalbininku šioje situacijoje.
Žalioji arbata yra nefermentuota ir „šaltos prigimties“, todėl ji puikiai šalina perteklinį vidinį karštį, padeda gaminti seiles ir malšina troškulį. Be to, gali padėti paspartinti lengvų skrandžio opų gijimą. Tiesa, turite žinoti, kad ši arbatos rūšis netinka žmonėms, turintiems silpnesnį ir jautresnį skrandį – žalioji arbata yra nefermentuota ir gali dirginti virškinimo sistemą.
Ciberžolė
Tai – ypatingas prieskonis, apie kurį vis dažniau kalbama ne tik kaip apie maisto pagardą, bet taip pat kaip priemonę, pasižyminčią priešuždegiminiu poveikiu. Ciberžolė padeda sumažinti skausmą, ramina žarnyną, stiprina imuninę sistemą ir turi daug maistinių medžiagų, įskaitant vitaminą B6, geležį ir kalį, o tai ypač naudinga norint apsaugoti savo organizmą nuo peršalimo, gripo ar kitų ligų.
Saldymedžio šaknų arbata
Teigiama, kad saldymedis turi antibakterinių ir antivirusinių junginių, kurie padeda išvengti sezoninių ligų, peršalimo, gerklės skausmo ar kosulio. Taip pat jis gali padėti išgydyti krūtinės užgulimą, bei normalizuoti kvėpavimą. Gerdami šią arbatą atkreipkite dėmesį, kad ji būtų itin šilta – tik taip pasisavinsite visas jos gerąsias savybes.
Ramunėlių arbata
Vasarą šios gėlės puošia laukus, o žiemą – naudingos kovojant su stresu ir nerimu. Juk ne veltui šie lauko augalai buvo taip pavadinti. Tačiau atminkite, kad ramunėlės naudingos ir sprendžiant rimtesnes skrandžio problemas, tokias kaip opos, pykinimas bei kiti žarnyno negalavimai. Tad jeigu nesijaučiate gerai, negaluojate ar jaučiate skausmus pilvo srityje, išgerkite puodelį karštos ramunėlių arbatos.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Mėtų arbata
Mėtų arbata itin vertinama dėl savo išskirtinio, gaivaus skonio, bei teigiamo poveikio sveikatai. Šią arbatą rekomenduojama gerti susiduriant su pilvo ar galvos skausmais, taip pat pajutus pirmuosius viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus – nosies užgulimą, kosulį, gerklės skausmą. Negana to, tyrimai parodė, kad reguliariai vartojama mėtų arbata gali padidinti koncentraciją ir net padėti atminčiai. Mokiniams ir studentams tai turėtų būti aktualu.
Čiobrelių arbata
Paskutinė, tačiau ne mažiau naudinga arbata – čiobrelių. Ji apibūdinama kaip atsikosėjimą lengvinanti, migdomoji ir bronchus plečianti priemonė, todėl yra naudinga esant ūmioms, lėtinėms kvėpavimo takų problemoms, įskaitant kosulį ir bronchitą. Tačiau čiobreliai padeda ne tik plaučiams, bet ir raminamai veikia gerklę. Tad jeigu sergate laringitu, tonzilitu ar tiesiog siekiant numalšinti prasidedantį gerklės skausmą, gerkite čiobrelių arbatą.
Taigi, arbatos gėrimas turi daug naudos sveikatai – tai gali veikti kaip natūralus vaistas nuo gerklės, galvos ar pilvo skausmo, priemonė gydant kosulį, slogą bei gerinant miego kokybę, nuotaiką. Tiesa, įsigijus vienos rūšies arbatos, visų aukščiau išvardintų naudų galite negauti. Juk ne veltui savo namų virtuvėlėje rekomenduojama turėti net kelių rūšių arbatos.