Burnos higiena dantų ėduoniui taria griežtą NE
2022 m. vasario 7 d.Profesionalios burnos higienos procedūra odontologo kabinete svarbi ne tik dėl baltų, švarių dantų ir žavios šypsenos grožio. Reguliari burnos higiena patikimai apsaugo nuo sukietėjusių dantų apnašų (dantų akmenų) sukeliamo dantenų uždegimo gingivito, kuris laiku negydomas progresuoja į pavojingą periodonto uždegimą periodontitą. Laiku nepradėtas gydyti, dažniausiai beskausmis, periodontitas gali baigtis dantų praradimu ir sukelti eilę kitų sveikatos problemų, - konstatuoja pranešime žiniasklaidai klinikos „Angitia“ burnos higienistė Gabija Babrauskaitė.
Prastos burnos higienos žala – ne tik dantims
Pabrėžtina, kad dantų akmenų sukeltas periodontitas gali būti beskausmis ir progresuoti keletą metų, pačiam žmogui net nežinant, kokia pavojinga dantims liga lėtai atsėlina, ir kokia galima žala sveikatai dar laukia.
Nevalomi dantų akmenys „palenda“ po dantenomis, aplink dantis formuojasi dantų kišenės, dantys negrįžtamai atsipalaiduoja ir iškrenta arba nesugydomus belieka išrauti. Be to, dantų akmenys „palindę“ po dantenomis, gali slinkti iki žandikaulio kaulo ir jį pažeisti. Tuomet jau reikalinga sudėtingesnė dantų akmenų nugrandymo nuo žandikaulio kaulo operacija.
Ligas sukeliantys mikrobai iš dantų infekcijos židinių kraujotakos sistema cirkuliuoja po visą organizmą ir gali pavojingai paaštrinti esamas ligas bei sukelti naujas. Pvz., patogeninės bakterijos kvėpavimo takais gali patekti į plaučius ir sukelti plaučių uždegimą, o virškinimo sistema patekusios į skrandį gali sutrikdyti virškinimą ir sukelti kitas problemas. Nuo žmogaus organizme tūnančios dantų infekcijos neapsaugotas nė vienas organas, tarp jų – ir žmogaus smegenys, ir širdis. Patogenai, plintantys kraujotakos sistema, įsikuria kiekvieno žmogaus silpniausiuose organuose ir savo veikla juos susilpnina dar labiau.
Tokia yra dantų nepriežiūros ir nereguliarios burnos higienos sąsaja su periodontitu, kaip nereguliarios burnos higienos pasekme, o kartu su amžiumi prarandamais ne tik dantimis, bet ir sveikata.
Profesionali burnos higiena Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“
Besikaupiančius dantų akmenis gali nuvalyti tik burnos higienistas specialia įranga. Kad akmenys pavojingai nesikauptų, burnos higienos dažnumas kiekvienam pacientui skiriamas individualus pagal jo dantų priežiūros įpročius ir dantų „polinkį“ kaupti apnašas.
Burnos higienistė Gabija Babrauskaitė pasirengusi atlikti burnos higieną
Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ taikome geriausių higienistų pripažintą, modernią „Air Flow" metodiką, pagrįstą susikaupusių dantų apnašų valymu stipria oro, vandens ir sodos miltelių srove. Greitai išvalome pigmentines dėmes bei apnašas net sunkiai prieinamose vietose.
Profesionali burnos higienistė Gabija Babrauskaitė atidžiai ir kruopščiai nuvalo kiekvieną dantį iš visų pusių, taip pat ir kramtomąjį krūminių dantų paviršių bei dantų akmenis iš po dantenų. Taip apsaugoma nuo periodonto uždegimo, galinčio „pasiglemžti“ visus dantis. (Paminėtina, kad dantų akmenų valymui iš po dantenų reikalinga speciali įranga, kurios gali neturėti mažesnių gyvenviečių ambulatorijų odontologijos kabinetai. Todėl prieš atliekant burnos higieną siūlome įsitikinti, ar bus nuvalyti dantų akmenys iš po dantenų).
Nuvalius dantų apnašas ir akmenis, dantys „nuplaunami“ specialios įrangos stipria sodos srove. Būdami švarūs, po burnos higienos dantys natūraliai pabąla per kelias skalės padalas. Svarbu po burnos higienos nurodytą laiką nevalgyti dantis dažančio maisto (pvz., burokėlių, mėlynių uogų) ir negerti dažančių gėrimų bei arbatų.
Pabaigus burnos higienos procedūrą, dantys kruopščiai poliruojami, kad prie jų paviršiaus kuo ilgiau nekibtų apnašos
Klaidinga manyti, kad, esą, pradėjus atlikinėti burnos higieną, ši procedūra „padažnės“. Taip nutiktų, jeigu po burnos higienos būtų visai nepoliruojami arba netinkamai poliruojami dantys. Todėl galimai paliktuose mikroskopiniuose įbrėžimuose sparčiau kauptųsi apnašos. Atsakingai konstatuojame, kad Kauno odontologijos klinikoje „Angitia“ po burnos higienos dantys profesionaliai poliruojami minkštais diskeliais, todėl prie lygaus dantų paviršiaus tampa sunkiau prikibti apnašoms. Ir atvirkščiai: dantų apnašos kimba sparčiau prie jau padengusiųjų dantis minkštųjų, o dar sparčiau – prie kietųjų apnašų sluoksnio.
Burnos higienos procedūra yra visiškai neskausminga, neilgai trunkanti, tačiau veiksminga ir palanki burnos ertmės sveikatai ilgalaikėje perspektyvoje. Švarūs dantys tampa ne tik baltesni ir dailesni, bet ir potencialiai sveikesni.
Burnos higienos dažnumas kiekvienam pacientui yra individualus ir jį nustato burnos higienistė pagal dantų būklę, praėjus numatytam laikui po burnos higienos procedūros. Minkštųjų ir kietosios dantų apnašų (dantų akmenų) formavimosi sparta priklauso nuo dantų priežiūros, nuo sudygusių dantų taisyklingumo (tarp kreivų dantų kaupiasi daugiau apnašų) ir įgimto polinkio.
Reguliari burnos higiena nepalieka šanso gilesniam dantų ėduoniui
Įsidėmėtina, kad primiršus burnos higieną, dantų ėduonies pažeistus dantys patys neretai pastebi tik tuomet, kai prireikia ilgesnio ir sudėtingesnio gydymo.
1 – vos prasidėjęs dantų ėduonis; 2 - dantų ėduonies plitimas – atviras kelias infekcijai į pulpą; 3 – infekcijos sukeltas pulpitas ir pūlinys žandikaulio kaule
Atlikus reguliarią, neuždelstą burnos higienos procedūrą ir tinkamai prisižiūrint dantis, galite bent pusę metų būti ramūs ir dėl švarios baltų dantų spalvos, ir dėl dantų ėduonies bakterijų veiklos rimtesnių pasekmių. Burnos higienos metu burnos higienistė atlieka ir profilaktinę dantų apžiūrą, tad pastebi vos prasidedančio dantų ėduonies vos pažeistas dantų paviršiaus vietas. Todėl paviršinis dantų ėduonis „Angitia“ klinikoje sustabdomas dar labai ankstyvame etape vieno apsilankymo pas plombuojantį odontologą metu.
Dantys prieš burnos higieną su dantų ėduonies skylėmis, pilnomis kietųjų apnašų
Deja, lankantis pas burnos higienistą rečiau, nei paskirtu dažnumu, galima aptikti ir gilesnius dantų ėduonis pažeidimus. Šiuo atveju galioja posakis „geriau vėliau, negu niekad“, ir dantų ėduonis sustabdomas bet kuriame etape, kol dantys dar neprarasti, ir juos įmanoma sugydyti.
Nuvalius apnašas, atsivėrė dantų ėduonies suardyto emalio skylės ir smulkesni pažeidimai
Verta prisiminti, kad dažniausiai 6-ių mėn. intervaluose tarp reguliarios burnos higienos galimai vos prasidėjęs dantų ėduonis didesnės žalos dantims padaryti nesuspės. O atvykus paskirtu laiku pas burnos higienistą, smulkūs dantų paviršiaus pažeidimai bus pastebėti, o dantų gydytojo artimiausiu metu sustabdyti. Todėl reguliariai atliekant burnos higieną rimtesniems dantų ėduonies pažeidimams pritrūksta laiko tiesiogine šių žodžių prasme.
Nustatytu individualiu dažnumu arba kas pusę metų reguliariai atliekama profesionali burnos higiena, galima sakyti, yra sveikų dantų išsaugojimo pagrindas ir tiesiausias kelias sveikos šypsenos ir puikios sveikatos link.