Kaip viena maža danties problema gali sukurti ne vieną didelę problemą?
2022 m. spalio 24 d.Daugelis žmonių žino ir patiria, kad dantų ėduonies ardomas ir negydomas dantis prarandamas ne tuoj pat. Dalis pacientų supranta, kad netekus vieno danties, sparčiau, tarsi domino principu, netenkama ir kitų, o ypač – kaimyninių dantų. Deja, realybė tokia, kad dalis pacientų šio rezultato – bedantės burnos – tarsi kantriai laukia ir... sulaukia su dar rimtesnėmis pasekmėmis.
Nelikus vieno, o ypač – daugiau dantų, gresia žandikaulio kaulo nykimas, sinuso dugno nusileidimas, nutįsusių skruostų, įdubusių lūpų, virškinimo problemos, eilė kitų anatominių veido pokyčių ir t. t... O tuomet prasideda ir juntamos socialinės problemos: sunkiau tarti garsus, tad vengiama bedante burna kalbėti, šypsotis, mažėja karjeros galimybės, prastėja gyvenimo kokybė.
Deja, visa tai vyksta aiškiai suvokiant, kad spręsti dantų praradimo pasekmes yra nepalyginamai sudėtingiau ir brangiau, nei užplombuoti vos pažeistą vieną dantį, kartu užkertant išvardintoms problemoms kelią.
Kaip maža netaisomo pažeisto danties problema gali sukelti dideles sveikatos bei socialines problemas ir kaip visa tai susiję, aiškina beveik 30 (trisdešimt) metų dirbantis Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ vadovas implantuojantis odontologas Mindaugas Gaučys.
Dantų ėduonis, arba kariesas, yra ypač paplitusi tarp įvairaus amžiaus Lietuvos gyventojų dantų liga. Taip paplitusi, kad bet kurios kitos infekcinės ligos atveju jau seniai būtų paskelbta epidemija. Dantų ėduonis masiškai pažeidžia netgi vaikų ir paauglių dantis, o pamatyti turintį visus sveikus dantis suaugusįjį – panaši tikimybė, kaip Lietuvos miškeliuose sutikti mešką. Viena pagrindinių priežasčių – prasta burnos ertmės ir dantų priežiūra, nereguliari arba visai neatliekama profesionali burnos higiena, nevisavertė mityba (angliavandenių, ypač cukraus, perteklius), rūkymas, alkoholis, stresai ir, svarbiausia – savieigai palikti dantų ėduonies bei kiti dantų pažeidimai.
Paviršinio dantų ėduonies ertmė užplombuojama vieno apsilankymo metu
Viena nedidelė danties ėduonies ertmė (skylutė) yra iš tikrųjų nedidelė problemėlė, likviduojama nebrangiai ir greitai, vieno apsilankymo pas odontologą metu.
Paviršinio arba vidutinio gilumo dantų ėduonies ertmėje plomba hermetiškai įtvirtinama plombavimo pistoletu
Bet ar visi apsilanko, kol dar neužklumpa dantų skausmas, nors ir suprasdami negydomų dantų pasekmes? Deja, ir savo pažeistus dantis, ir odontologo pagalbą daliai žmonių primena tik stiprus arba labai stiprus dantų skausmas.
Tai įvyksta, kai dantų ėduonies bakterijos suardo kietuosius danties audinius emalį bei dentiną ir atveria kelią infekcijai į danties ertmėje esančią pulpą (danties nervą), sukeldamos šių minkštųjų audinių uždegimą pulpitą, Nors ir skauda, tačiau atvykti pagalbos pas odontologą vis „nebūna laiko“. Gal paprasčiau kokių nuskausminamųjų vaistų pagerti? Žiūrint trumparegiškai – tam kartui gal ir pavyks numalšinti skausmą, taip prailginus danties infekcijos plitimo trukmę. Tuomet negydoma infekcija danties šaknies kanalais plis gilyn iki pat žandikaulio kaulo. Formuosis pūlinys, ardantis žandikaulio kaulą. Teks gydyti danties šaknies kanalus ir kainuos brangiau, nei laiku užplombuoti paviršinio dantų ėduonies mažytę ertmę (skylutę).
Endodontinis gydymas yra sudėtingesnis ir brangesnis už paviršinio dantų ėduonies ertmės plombavimą
Endodontinis gydymas. Danties šaknies kanalo ilgio nustatymas Apex lokatoriumi
Danties šaknų kanalų, arba endodontinis, gydymas ir uždegimo likvidavimas reiškia tų kanalų išvalymą, dezinfekciją, t. y. infekcijos pažeistų kraujagyslių bei nervų pašalinimą ir visišką mikrobų sunaikinimą. O tada vietoje buvusiojo nervų ir kraujagyslių pluošto, palaikiusiojo danties gyvybingumą, danties šaknų kanalai užpildomi odontologine medžiaga gutaperča. Vadinasi, dantis lieka negyvybingas ir todėl silpnesnis už laiku plombuotą vos pažeistą dantį su sveikomis jo šaknimis.
Po endodontinio gydymo negyvo danties karūnėlės likučiai protezuojami – apvelkami sutvirtinančiu dirbtiniu danties vainikėliu.
Kokybiškai protezuotas negyvas dantis gali tarnauti kaip visavertis nuo keliolikos iki 20 ir daugiau metų.
Nesugydomą dantį būtina nuskausminus išrauti
Jei pacientas ilgai ir kantriai laukia, kol dantų ėduonies bakterijos pažeis ne tik danties šaknų kanalus, bet ir žandikaulio kaulą, suformuodamas tą kaulą ardančius pūlinius ir dantis taps nesugydomas, tokį dantį, kaip skleidžiantį infekcijos židinį, būtina išrauti. O tada danties atkūrimo implantu procedūra yra dar sudėtingesnė ir brangesnė, nei protezavimas negyvo danties.
Ar vieno danties praradimas – menka problema, nes liko dar „užtektinai dantų“? Gal būt, jei prarastas dantis bus atkurtas danties implantu. Danties protezavimas be implanto galimas, nušlifavus kaimyninius dantis, t. y. sveikus pavertus nevisaverčiais, todėl klinika „Angitia“ šio būdo nerekomenduoja, nors atlikti galima.
Laiku neatkūrus prarastojo danties, problemų daugėja ir jos gilėja
Neturėdami atramos, į prarastojo danties vietą linksta kaimyniniai dantys. Maisto kramtymo metu juos spaudžia kitame žandikaulyje priešais esantys dantys. Be to, kaimyniniai dantys perima prarastojo danties kramtymo krūvį ir todėl silpnėja. Tai esminės priežastys, dėl kurių, praradus vieną dantį, kiti kaimyniniai dažnai krenta domino principu, visa tai patyrusiųjų pacientų įvardijamu kaip „vienas dantis pasiima kitus“.
Kaimyniniai dantys, neturėdami šoninės atramos, linksta į prarastojo vietą; viršutinis dantis, neturėdamas atramos, atsipalaiduoja. Tokių dantų „dienos suskaičiuotos“.
Štai jau ir kelių dantų nėra, tad ir problemų daugėja. Jei praradote kelis dantis vienoje burnos pusėje, maistą pradėsite labiau kramtyti kita puse, kurios dantys šio perimto krūvio ilgai neatlaikys.
Jei praradote priekinius dantis – nebeliko šypsenos, neaiškiai tariami garsai, nelabai norisi ir bendrauti. O atsikąsti kietesnio maisto ir nebesvajojate. Ko laukti toliau? Naujų problemų.
Nėra dantų – nėra ir kramtymo krūvio žandikauliui. Nyksta žandikaulio kaulas. Maistas burnoje paminkytas, pakramsnotas, bet tinkamai nesukramtytas. Perspektyvoje - arba nevisavertė mityba, smulkiai maltas maistas, košelės, kas su laiku gali pakirsti sveikatą, arba virškinimo sistemos sutrikimai dėl nesukramtyto maisto.
Infekcija
Beje, ėduonies pažeisto negydomo danties pirminė „maža problemėlė“ taip pat niekur nedingo, ji tik sustiprėjo ir labai išaugo. Iš negydomo danties infekcijos židinio plinta įvairūs patogenai (virusai, mikrobai, grybeliai) ir per virškinimo sistemą, ir kraujagyslėmis. Cukraligė, širdies ligos, insultas – tai jų pačių „pasirinkimas“, kurioje iš silpnesnių žmogaus organų apsistoti ir dar labiau paaštrinti esamas arba sukelti naujas tų organų sistemos ligas. Problemų išvargintas žmogus norėtų su jomis kovoti, bet kaskart vis mažiau energijos beturi.
Palankų metą, kai buvo maža danties skylutė, nebrangiai užplombuojama vieno apsilankymo metu, negrįžtamai nusinešė laikas – kaip ir neišsaugotus nuolatinius dantis, skirtus visam žmogaus gyvenimui. Tačiau pasirūpinti savo sveikata ir gyvenimo kokybe „geriau vėliau, negu niekad“. Šiuolaikinės technologijos ir Kauno odontologijos klinikos „Angitia“ beveik 30-ies metų darbo patirtis sėkmingai sprendžia visas dantų problemas bet kuriame jų etape.