Klasikinė reabilitacija vaikams papildoma šiuolaikinėmis priemonėmis ir metodais
2024 m. sausio 18 d.Pasaulis keičiasi ir net gydymo paslaugas teikiančios įstaigos turi su tuo susitaikyti ir lanksčiai keistis drauge. „Palangos gintaro“ sanatorijoje teikiama daug klasikinių procedūrų (kineziterapija, fizioterapija, masažai, vandens procedūros ir t.t.), tačiau jos nuolat papildomos naujomis priemonėmis, metodais ir alternatyvomis.
Kineziterapija – daugiausia alternatyvų turinti gydymo priemonė
Tradicinės kineziterapijos nauda niekam nekelia abejonių, bet dabartiniai vaikai nori įvairovės, šiuolaikinių technologijų, todėl ši paslauga turi net keletą alternatyvių priemonių.
Mažai kam žinomas žodis TERENKŪRAS reiškia gydomąjį kurortinį dozuotą pasivaikščiojimą. Kai kam ši procedūra kelia nuostabą, nes pasivaikščiojimas laikomas gyvenimo kasdienybe, bet jei nuoširdžiai savęs paklaustume, ar šiame skubančiame transporto amžiuje skiriame pakankamai laiko vaikščiojimui gryname ore, turbūt tik nedidelė mažuma galėtų atsakyti teigiamai. Taip pat terenkūras nėra tik pasivaikščiojimas. Jam labai svarbi aplinka, kurioje vaikštoma (gamtinė aplinka, toliau nuo miesto triukšmo ir transporto), kelio danga (reikia vaikščioti skirtingais paviršiais, kuo daugiau gamtiniais takais per žolę, žvirgždą, smėlį ir pan.) ir nevengti skirtingo reljefo, tai yra, įkalnių, nuokalnių ir pan.
Klasikinę kineziterapiją, nesant rimtų judėjimo atramos aparato ar nervų pažeidimų, puikiai paįvairina VIRTUALIOS REALYBĖS AKINIAI. Visi paciento atliekami veiksmai yra ekrane ir turi garsinį bei vaizdinį atsakomąjį ryšį, tad pasikartojančius monotoniškus judesius atlikti yra kur kas lengviau, o kineziterapeutas prižiūri, kad judesiai būtų atliekami taisyklingai ir saugiai. Kineziterapija su virtualios realybės akiniais leidžia vaikams labiau susikaupti, įsijausti į atliekamus veiksmus ir net patirti malonumą procedūrų metu. Ši procedūra skiriama pacientams nuo 10 metų motorinių funkcijų atstatymui, raumenų stiprinimui, taisyklingos laikysenos ugdymui, pusiausvyros ir koordinacijos lavinimui, skausmo mažinimui ir teigiamų emocijų skatinimui.
Kai kuriuos judesius, kuriuos sunku atlikti stovint ant tvirto pagrindo, nesunkiai galima atlikti ore, tad kineziterapiją puikiai galima suderinti ORO JOGOS METU. Oro joga - tai tradicinės jogos pozos su gimnastikos, akrobatikos, pilateso elementais, atliekamos kabant ore. Mankštos metu juda visas kūnas. Veikla vyksta specialiose juostose, kurios leidžia ir pasijusti tarsi kokone, ir pasisupti tarsi supynėse. Skiriama vaikams nuo 8 metų sergantiems depresija, nervų šaknelių ir rezginių ligomis, įvairios lokalizacijos osteochondropatijomis, skoliozėmis. Tinka turint mišrių raidos, emocijų ir elgesio sutrikimų su būtina sąlyga, kad pacientas vykdo komandas.
Mankštinantis ore jaučiamas aktyvus giliųjų raumenų, ypač juosmens, nugaros ir galūnių srityse, darbas. Išskirtinis šių treniruočių bruožas – jos metu atliekami tiek išorinių, tiek giliųjų raumenų stiprinimo pratimai.
Oro jogos treniruotes gali lankyti bet kokio sudėjimo, lankstumo ar svorio žmogus. Labai tinka žmonėms, kurie nėra fiziškai aktyvūs ir ilgą laiką praleidžia monotoniškose padėtyse, skundžiasi sutrumpėjusiais raumenimis, nelanksčiais sąnariais. Pirmosios užduotys daromos pagal fizinį pajėgumą, pamažu fiziškai stiprėjant krūvis didinamas ir pratimai sudėtingėja.
Netinka turintiems širdies stimuliatorių, sergantiems epilepsija, turintiems aukštą kraujo spaudimą arba jaučiantiems stiprią aukščio baimę.
Ergoterapija – ne tik prie stalo
Ergoterapijos priemonių spektras labai platus, bet kai kuriais atvejais reikia ne daiktų, o vietos. Kai vaikui reikalinga mankšta su didelėmis rankų judesių amplitudėmis, naudojama VERTIKALI PIEŠIMO SIENA. Iš pažiūros paprasta siena virsta priemone skirta rankų motorikos gerinimui bei kognityvinių funkcijų lavinimui. Ergoterapeutės parenka atitinkamas paciento amžiui ir galimybėms užduotis, tad procedūroje dalyvauja įvairaus amžiaus vaikai.
Pacientas gana ilgai stovi iškėlęs rankas ir atlieka didelių rankų amplitudžių judesiai, todėl stiprėja jo nugaros ir rankų raumenys, didėja ištvermė. Gerinant abipusės rankų bei akies - rankos koordinaciją, piešiama abiem rankomis, daromi trafaretai, kopijuojama antra piešinio pusė ir pan.
Nestandartinė piešimo vieta ir poza padeda ugdyti dėmesį, taip pat didesnė motyvacija piešti ir rašyti - taip tobulėja riešo judesiai, gerėja piešimo, rašymo, kopijavimo įgūdžiai.
Šis metodas taip pat labai palankiai veikia kognityvinių funkcijų lavėjimą, nes specialistai naudoja sąvokas: aukštyn/žemyn, kairė/dešinė, mažas/didelis, ilgas/trumpas, skiria užduotis su laikrodžiu (reikia nupiešti pasakytas valandas).
Sanatorijoje kasmet diegiamos naujos procedūros
„Palangos gintare“ teikiamų paslaugų paketą pernai puikiai papildė AROMATERAPIJOS procedūros. Pacientai greitai pamėgo šią kvapnią procedūrą, kuri mažina nervinę įtampą, gerina miego kokybę, atpalaiduoja. Procedūros su antimikrobiniais eteriniais aliejais labai naudingos šaltuoju metų sezonu, kai padidėja peršalimų ir virusų rizika. Aromaterapijos procedūroms naudojami sertifikuoti aukščiausios kokybės eteriniai aliejai ir jų mišiniai.
Dar viena nauja procedūra – DAILĖS TERAPIJA. Dailės terapija – paciento fizinei ir psichikos sveikatai stiprinti skirta tarpdalykinė veikla, integruojanti dailės ir medicinos, psichologijos, psichoterapijos, specialiojo ugdymo, socialinio darbo žinias, gebėjimus ir praktikas. Tai viena iš meno terapijos psichoterapinio veikimo krypčių, kur pacientas dailės priemonėmis išreiškia savo vidinį pasaulį. Dailės terapijos metu stiprinamas pasitikėjimas savimi, skatinamas kūrybiškumas, gali padėti geriau suprasti save bei pažvelgti kitaip - prisiminti, kad: „Aš galiu“, „Aš noriu“, „Aš esu“. Dailės terapija nėra skirta norintiems išmokti piešti, nes čia svarbus yra pats kūrybinis procesas.
Procedūrų įvairovė netrukus vėl pasipildys naujienomis
Šiuo metu sanatorijoje aktyviai įrenginėjama SENSORINĖ ERDVĖ, kurioje bus teikiama sensorinės integracijos terapija, kuri yra labai svarbi vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų. Sensorinėje erdvėje vaikai tobulina savo fizinius, socialinius, emocinius, kalbos ir pažinimo įgūdžius, naudodami pagrindinius pojūčius: regą, uoslę, klausą skonį ir kvapą.
Taip pat planuojamos ir VAIKŲ JOGOS procedūros.