Kodėl sunkiai užmiega ir vis prabunda slaugomi pacientai?

2021 m. spalio 29 d.

„Slaugant vyresnio amžiaus žmogų ypač svarbu suprasti, kas daro įtaką miegui. Jeigu slaugomas žmogus sunkiai užmiega, nuolat prabunda naktimis, slauga dėl to gali virsti kančia”, - sako VšĮ Inkocentras vadovė, gydytoja Jurga Misevičienė.

Miego reikšmė

Pasak J. Misevičienės, miego metu sutaupoma iki 10 proc. energijos, būtent tai suteikia organizmui poilsį. „Miego metu lėtėja širdies darbas, krenta kūno temperatūra, mažėja kraujo spaudimas. Motorinio aktyvumo nestebima, juda tik akių baltymai. Organizmas ilsisi, išskyrus smegenis, jos dirba. Net ir lėtojo miego metu, kai fiksuojamos lėtos bangos, smegenys vis tiek dirba“, - sako gydytoja.

Miegant kūne vyksta pažaidų atstatymas, pažaidas mes gauname dėl oksidacinio streso, kai gaminasi laisvieji radikalai. Jų nukenksminimas ir vyksta nakties metu. „Mums miegant smegenyse vyksta adenozino ir kitų neuronų veiklos šalutinių produktų „išvalymas“. Taip pat jei gerai išsimiegame, tai turime subalansuotą alkio ir sotumo jausmų suvokimą. Miego metu vyksta vadinamoji atminties konsolidacija. Kažką reikia išmesti, kad būtų galima priimti naują informaciją. Stiprinamos įvairios smegenų funkcijos: atmintis, gebėjimas priimti sprendimus“, - pasakoja J. Misevičienė.

Pasak specialistės, jeigu kiekvieną naktį yra nepakankamai išmiegama, tai sukels įvairių organizmo funkcijų pablogėjimą.

Miego struktūra

Miegas yra sudarytas iš būdravimo ir miego fazių. Miego fazės yra dvi: lėtų bangų miegas (gilus miegas) ir greitoji miego fazė (REM). Įdomu, kad šios fazės miego metu cikliškai keičiasi. Miegas prasideda visada nuo lėtojo miego.

Link ryto mažėja giliojo miego ir daugėja paviršinio greitojo miego fazių. Per naktį pasikartoja 4-6 miego fazių ciklai. Ciklas trunka 90-110 min. Lėtasis miegas sudaro 75-80 proc. Jeigu mes išmiegame nors 4 ciklus, laikoma, kad organizmas yra pamiegojęs, tinkamai pailsėjęs. Rytais gilaus miego fazės mes jau nebepasiekiame.

Pirmoje miego fazėje atsipalaiduoja raumenys. „Tikriausiai, dažnam yra tekę patirti kaip beužmiegant krupteli ranka, koja. Tai reiškia jūs buvote pirmoje miego stadijoje. Antroje stadijoje išryškėja „miego verpstės“. Miego verspčių užduotis saugoti mūsų smegenis nuo išorinių dirgiklių, kad jos nepabustų ir dar giliau nueitų į gilesnę ir ilgesnę miego fazę. Antros miego fazės metu vyksta atminties rūšiavimas: svarbu-nesvarbu, atsiminti-neatsiminti. Ši miego fazė sudaro didžiąją dalį viso miego. Trečioj stadijoj, giliame miege, įsivyrauja pačios lėčiausios, delta bangos. Šioje fazėje vyksta įsimintinos informacijos, kuri buvo antroje fazėje atrūšiuota kaip esanti reikalinga, pernešimas į ilgalaikę atmintį. Ir vyksta tam tikros smegenyse esančios talpyklos valymas, nes neįmanoma prikaupti tiek informacijos, kad smegenys viską atsimintų. Kažką reikės užmiršti ir išmesti. Tai vyksta giliojo miego metu“, - pasakoja gydytoja J. Misevičienė.

Miego trūkumo pasekmės

Jeigu normaliai miegoti mums reikėtų nuo 6 iki 8 val. 6 val. yra minimalus kritinis miegojimo laikas. 2/3 išsivysčiusių šalių gyventojų miega trumpiau nei 8 valandas.

„Dėl miego trūkumo silpsta imuninė sistema, dažnesnės infekcinės ligos, onkologiniai susirgimai, dažniau vystosi Alzheimerio liga, atsiranda gliukozės svyravimai kraujyje, didėja širdies – kraujagyslių ligų dažnis, vystosi psichiniai negalavimai, įskaitant depresiją ir polinkį į savižudybę, sutrinka leptino/grelino – alkio ir sotumo hormonų – pusiausvyra, dėl to didėja svoris – vystosi prediabetinė būsena, nieko nedarant – diabetas. Miego trūkumas „atsiveda“ daugybę ligų“, - sako gydytoja J. Misevičienė.

Su amžiumi mažėja miego trukmė ir ypatingai lėtojo miego. Tai prasideda įžengus į ketvirtą dešimtį, iki 50 metų mes prarandame 60 proc. giliosios fazės miego. Iki 70 metų – 80 proc. giliosios miego fazės. „Dėl to prastėja miego kokybė, atsiranda miego fragmentacija su dažnais prabudimais, netvarkingas miego valandų išsidėstymas ir cirkadinio ritmo pokyčiai. Senatvėje cirkadinis ritmas slenkasi dviem valandom atgal. Žmogus anksčiau užmiega ir keliasi anksčiau“, - pasakoja J. Misevičienė.

Ligų ir nemigos „draugystės“

Yra įrodyta, kad giliosios miego fazės sutrumpėjimas atsirandantis vyresniame amžiuje skatina Alzheimerio ligos vystymąsi. Sergantys Alzheimerio liga skundžiasi miego trūkumu.

„Kodėl tai vyksta? Miego metu vyksta tam tikrų medžiagų išvalymas iš neuronų. Alzheimerio, demensijos priežastis yra amiloido – tam tikro baltymo susikaupimas neuronuose. 3-ios, giliosios miego fazės metu smegenys šį baltymą išsivalo. Nesant tos stadijos, kaupiasi amiloidas. Kuo daugiau amiloido, tuo mažiau lėtosios fazės miego. Kuo mažiau gilios fazės miego, tuo gilėja demencija“, - aiškina VšĮ Inkocentras specialistė.

Miego trūkumas, nekokybiškas miegas nulemia tam tikrų ligų atsiradimą ar jų pablogėjimą. Pasak J. Misevičienės, sergantys lėtinėmis ligomis, senyvo amžiaus pacientai blogai miega.

Įvairių lėtinių ligų ir nemigos „draugystės“ būna tokios tamprios, kad sunku suprasti, kuris atsirado pirmas. Esant tokioms neurologinėms ligoms kaip Parkinsonas, insultas, epilepsija – vystosi miego sutrikimai. Sergant tokiomis psichikos ligomis kaip depresija, bipoliniais sutrikimai, nerimo, valgymo sutrikimai ar priklausomybės dažnai prasideda nemigos epizodai.

„Jei žmogus turi virškinamojo trakto ligų, plaučių susirgimų, dėl kurių kosėja ar jį kamuoja šlapinimosi sistemos ligos, šios ligos stipriai veiks jo miegą“, - sako medikė.

Kas veikia miegą?

„Miego kokybei turi įtakos gyvenimo būdas. Aktyviai gyvenančio žmogaus miegas bus geresnis nei to, kuris mėgsta leisti laiką prie televizoriaus. Fizinis aktyvumas – tai bent 10 000 žingsnių per dieną, aktyvus darbas sode, šuns vedžiojimas“, - sako J. Misevičienė.

Pasak jos, miego kokybę lemia ir mityba. „Kuo daugiau yra angliavandenių ir neapdorotų cukrų mūsų kasdieniame racione, tuo mūsų miegas bus prastesnis. Miego kokybę veikia ir patiriamas stresas. Jo, deja, išvengti neįmanoma, reikia mokytis jį suvaldyti. Aplinkos faktoriai – televizoriai, telefonai – visa tai irgi veikia mūsų miegą. Jeigu sakom, kad mūsų organizmas miegant ilsisi, tai labai svarbu atminti, kad mūsų smegenys miego metu dirba labai intensyviai“, - aiškina Inkocentro vadovė.

Kas trikdo miegą?

  • triukšmas,
  • mėlyna šviesa (kompiuteriai, televizoriai, telefonai),
  • nepatogi lova, patalynė, naktiniai drabužiai,
  • per šilta, per šalta,
  • stimuliuojančių medžiagų (alkoholis, kofeinas, nikotinas) vartojimas. Alkoholis sunaikina REM fazę. Žmonės kasdien vartojantys alkoholį REM fazės nepasiekia.

Kas gerina miega?

  • fizinis ir protinis aktyvumas,
  • streso valdymas,
  • rami, komfortiška aplinka.
  • ilgesnis laikas praleistas lauke,
  • geros emocijos ir emocinis pasitenkinimas.

„Mano mama sirgo onkologine liga, aš nežinau, ką ji veikdavo naktį, bet pas ją nuolat degė šviesa ir ji sėdėdavo ant lovos. Kitą rytą ji miegodavo“, - pasakoja Inkocentro vadovė Jurga Misevičienė. – „Tą patį šneka ir slaugytojai, slaugantys lėtinėmis ligomis sergančius pacientus. Dėl naktinio nemiegojimo pablogėja lėtinių ligų valdymas. Suprastėjo paciento nuotaika, suprastėja jo reakcija ir koordinacija. Jis tampa irzlus, nepatenkintas, piktas. Mažėja žmogaus budrumas, keičiasi elgesys, sumažėja fizinė ištvermė, nyksta kognityvinės funkcijos. Pacientas pavargęs, žiūri kur jam prigulti ir pamiegoti. Atsiranda ir judėjimo sutrikimai, prasčiau valdomas skausmas. Kadangi miegas labai svarbus imuninei sistemai, didėja infekcijų rizika.“

Nemedikamentiniai būdai gerinti miegą

Vienas pagrindinių nemedikamentinių būdų pagerinti miegą – tai miego higiena arba rutina. Tą rutina susikuria pats žmogus arba jam padeda susikurti slaugytojas. „Tai gali būti lango atidarymas ir patalpų vėdinimas, užuolaidų užtraukimas, nusiprausimas, pižamos užsidėjimas, paskaitymas žurnalo, knygos, malda. Nesvarbu kas, svarbu, kad tai būtų kiekvieną vakarą kartojama ta pačia chronologiška tvarka. Ir pacientas tuomet geriau užmiega“, - sako Inkocentro vadovė.

Ji priduria, kad taip pat būtina gydyti gretutines ligas, kurios sukelia nemigą, galima užsiimti psichoterapija, galima taikyti šviesos terapiją. Galima pacientui duoti tam tikrų vaistažolių arbatų ar sudėtinių mišinių, kurie šiek tiek gali pagerinti miegą.

Ką daryti dieną, kad pacientas kuo geriau naktį miegotų? „Kada ateina tie prisnūdimo momentai dienos metu galima užimti žmogų kažkokia fizine ar intelektualia veikla. Taip didinti jo aktyvumą dieną, vakare jis natūraliai bus labiau pavargęs, geriau miegos naktį. Ir neikite vėlyvo pogulio, ypač po 15 valandos“, - pataria J. Misevičienė.

Naktinė slaugomo paciento priežiūra

Pasak J. Misevičienės, su amžiumi atsiranda pakitimų šlapinimosi sistemoje, todėl daugeliui kyla noras šlapintis naktį. „Vyresniame amžiuje taip pat didėja liekamasis šlapimo kiekis. Atsiranda nevaldomi šlapimo pūslės lygiųjų raumenų susitraukimai. Vyrams išveša prostata, moterims dėl sumažėjusio estrogenų kiekio nyksta šlaplės epitelis ir pasireiškia šlapimo pratekėjimai. Bendrai, senyvame amžiuje šlapimo gamyba persikelia į antrą dienos pusę. Daugiausiai rūpesčių slaugantiems žmonėms kelia naktinis prabudimas, ėjimas į tualetą tamsoje. Senjorai neretai griūna ir tai turi daug skaudžių pasekmių“, - sako Inkocentro vadovė.

Vienas dažniausių klausimų, kurių ji sulaukia skaitydama paskaitas slaugytojoms ir žmonėms, slaugantiems savo sergančius artimuosius, ką daryti, kad žmogus, kuris nelaiko šlapimo, naktį būtų sausas ir niekur nevaikščiotų?

„Labai svarbu parinkti tinkamas šlapimą sugeriančias priemones. Renkantis priemonę reikia atsižvelgti į jos dydį, tipą, šlapimo sugėrimo laipsnį. Jeigu įvyksta pratekėjimas sušlampa lova, o sušlapus lovai žmogus visada prabunda. Šlapimą sugeriančios priemonės gaminamos taip, kad užtikrintų ir kvapo kontrolę, ir odos sausumą 8 val. Jeigu pacientas ryte prabudo ir lova šlapia, vadinasi, sauskelnė yra per mažo sugeriamumo. Jeigu dar matote, kad į sauskelnę šlapimo tilptų, vadinasi, tam žmogui ji yra per didelio sugėrimo“, - aiškina specialistė.

ĮDOMU

Gydo ne laikas, o sapnai

Greitojo miego fazė trunka nuo 5 iki 10 min., jos metu smegenų aktyvumas panašus į būdravimą, o ne į miegą. Šios fazės metu yra sapnuojama.

„Kam reikalingi sapnai? Man teko surasti literatūroje įdomų faktą, kad sapno metu yra trinamas emocinis skausmas. Miegas yra reikalingas ne tik kažką papildyti, bet ir kad užmirštume tam tikrą emocinį skausmą. Tarkim artimo žmogaus mirtį. Tad labai yra svarbus gijimo etape (po patirtų įvairių traumų) geras miegas. Mes visą gyvenimą atsiminsime artimojo netektį, bet praeis laikas ir mes ištrinsime emocinį skausmą. Visi sako „laikas gydo“. Pasirodo, gydo laikas praleistas sapnuojant.

Nauji straipsniai

  • 5 paprasti įpročiai, padėsiantys išvengti nugaros skausmų

    Keičiantis darbo pobūdžiui, žmonės vis mažiau juda, o sėdimas darbas tampa kasdienybe. Tačiau žmogaus organizmas sukurtas judėti, todėl šio pokyčio pasekmė – dažnėjantys nugaros skausmai. Statistikos duomenimis, net 80 proc. žmonių bent kartą gyvenime patiria nugaros skausmų. Jie riboja kasdienę veiklą, trukdo dirbti, ilsėtis ar mėgautis laisvalaikiu. Kaip apsaugoti stuburą ir sumažinti...
  • Kaip cukrus veikia vaikų elgesį?

    Tėvai dažnai pastebi, kad vaikai tampa aktyvesni ar net neramūs po saldumynų suvartojimo. Ar cukrus iš tiesų daro įtaką vaikų elgesiui ir hiperaktyvumui? Ši tema dažnai kelia diskusijas tiek tarp tėvų, tiek tarp specialistų. Panagrinėkime, kaip cukrus gali paveikti vaikų elgesį ir kokios yra sveikesnės alternatyvos. Ar cukrus sukelia hiperaktyvumą? Daugeliui tėvų atrodo, kad po saldumynų...
  • Pilvukas auga, o iššūkiai – kartu

    Vienoms nėštukėms nieko neskauda, nevargina tinimai, svoris auga idealiai – jos net vaikšto su aukštakulniais! Tuo metu kitoms reikia daugiau poilsio, jos jaučia skausmus, skundžiasi kūno tinimu. Tai vargu ar susiję su amžiumi (aprašėme daug istorijų, kaip vėlyvos nėštukės puikiai laukėsi, o jaunos nekilo iš lovos). Bet kur tada paslaptis? Pokalbiui pakvietėme „Gijos Klinikų“...
  • Kaip stresas greitina senėjimą: moksliniai faktai ir natūralios išeitys

    Šiuolaikinis gyvenimo tempas neišvengiamai kelia stresą – darbų gausa, informacijos perteklius, nuolatinis skubėjimas. Tačiau mažai kas susimąsto, kad lėtinis stresas gali ne tik pabloginti savijautą ar miego kokybę, bet ir tiesiogiai paspartinti senėjimo procesus mūsų organizme. Kaip tai vyksta ir ką galime padaryti, kad apsaugotume savo ląsteles? Stresas – ne tik emocinis, bet...
  • H. pylori bakterijos įtaka odos būklei

    H. Pylori bakterija dažniausiai žinoma dėl savo sąsajų su virškinimo sistemos problemomis, tačiau tyrimai rodo, kad ši infekcija gali turėti įtakos odos būklei. Bėrimai Tai nėra dažnas simptomas. Bėrimai gali būti susiję su organizmo reakcija į bakteriją ir uždegiminius procesus, kurie pasireiškia įvairiose kūno dalyse. Aknė / spuogai Bakterija. Gali prisidėti prie odos...
  • Hialurono rūgštis kosmetikoje

    Hialurono rūgštis kosmetikoje naudojama skirtingomis molekulinėmis masėmis, kurios lemia jos poveikį odai. Pagrindinės molekulinės masės yra: Didelės molekulinės masės hialuronas (high molecular weight – hmw). Molekulinė masė virš 1 000 000 da (daltonų). Poveikis: dėl savo didelio dydžio jis lieka ant odos paviršiaus ir veikia kaip apsauginė plėvelė, kuri sulaiko drėgmę...
  • Odos priežiūros mitai gigantai!

    Mitai gigantai! Kiek daug mitų girdžiu kasdien… Žinau, kad šiuolaikinėje informacijos jūroje lengva pasimesti tarp tikrų faktų ir mitų apie odos priežiūrą. Ši tema ypač aktuali, nes klaidinga informacija gali ne tik suklaidinti, bet ir pakenkti odai. Todėl kviečiu kartu panagrinėti labiausiai paplitusius mitus ir išsiaiškinti tiesą! 1. Riebiai odai nereikia drėkinimo MITAS....
  • Netoleruoji glitimo? GluteoStop – tavo gerai savijautai!

    Glitimo netoleravimas – tai ne tik mitybos pasirinkimas, bet būtinybė, keičianti žmogaus kasdienybę iš esmės. Nors ši būklė vis dažniau atpažįstama ir pripažįstama, glitimo netoleruojantys žmonės vis dar susiduria su daugybe iššūkių – nuo riboto maisto pasirinkimo parduotuvėse ir restoranuose iki informacijos stokos visuomenėje. Kiekvienas apsipirkimas, kiekvienas vizitas pas...
  • Vaikų mityba ir skaidulos: kodėl jos svarbios augančiam organizmui?

    Vaikystė – tai nesibaigiantis nuotykių, atradimų ir judėjimo maratonas. Kad mažieji tyrinėtojai turėtų jėgų kasdieniam pasaulio pažinimui ir stiprų imunitetą, jų organizmui būtina visavertė mityba. Viena iš pagrindinių maistinių medžiagų, palaikančių gyvybingumą ir stiprinančių imuninę sistemą, yra skaidulos. Jos ne tik gerina virškinimą, bet ir suteikia ilgalaikės energijos,...
  • Kaip sumažinti saldumynų potraukį?

    Kas gali atsispirti saldumynams? Jie skanūs, saldūs ir akimirksniu pakelia nuotaiką, suteikdami energijos pliūpsnį! Deja, šis džiaugsmas dažnai trunka neilgai – cukraus lygis kraujyje staiga šokteli, po to smunka, palikdamas nuovargį ir dar stipresnį norą smaližiauti. Tačiau egzistuoja natūralus būdas sušvelninti šiuos neigiamus padarinius – skaidulos. Jos gali padėti...
  • Ašvaganda - galinga Indijos šaknis su daugybe sveikatingumo privalumų

    Ašvaganda - galinga Indijos šaknis su daugybe sveikatingumo privalumų Ašvaganda, dar žinoma kaip Withania somnifera, yra viena iš svarbiausių vaistinių augalų rūšių, naudojamų tradicinėje Indijos medicinoje – Ajurvedoje. Ši šaknis pasižymi ne tik senovine istorija, bet ir daugybe naudos organizmui, todėl ji tampa vis populiaresnė ir vakaruose. Kas yra ašvaganda? Ašvaganda...
  • 7 patarimai, kurie padės kontroliuoti hipertenziją

    Hipertenzija arba aukštas kraujospūdis yra pagrindinis širdies ir kraujagyslių ligų, tokių kaip insultas, širdies priepuolis ar aneurizma, rizikos veiksnys. Tyrimų duomenimis, beveik pusė visų suaugusiųjų Jungtinėse Amerikos Valstijose turi aukštą kraujospūdį. Deja, ne visi, kurie serga šia liga, apie tai žino. Taigi, jei pasisekė sužinoti, kad sergate hipertenzija, svarbu žinoti, kaip ją...
  • Nutukimas - šiuolaikinė epidemija ir kaip su ja kovoti?

    Nutukimas yra viena iš rimčiausių šiuolaikinių sveikatos problemų, turinti ne tik fizinių, bet ir psichologinių pasekmių. Nepaisant didėjančio visuomenės informuotumo apie sveiką gyvenseną, nutukimo rodikliai pasaulyje toliau auga. Kodėl taip yra ir kokie yra veiksmingiausi šios problemos sprendimo būdai? Apie tai kalba Danys Clinic klinikoje dirbanti dietistė Erika Žičkutė. Visų pirma, kas...
  • 10 priežasčių kodėl turėtumėte išbandyti druskų vonias

    Druskų vonios tai kur kas daugiau nei tik prabangus būdas atsipalaiduoti, tai sveikatingumo ritualas, labai naudingas mūsų sveikatai, mūsų kūnui ir protui. Tarp daugybės kūno priežiūros priemonių, druskų vonios išsiskiria savo universalumu ir natūralumu. Vis daugiau žmonių visame pasaulyje atranda stebuklingą druskų vonių poveikį, nuo streso mažinimo iki odos valymo. Šiame straipsnyje...
  • Omega-3 nauda, trūkumo požymiai ir svarbiausi šaltiniai: viskas, ką reikia žinoti apie žuvų taukus

    Sveika mityba ir subalansuotas gyvenimo būdas tampa vis svarbesni kiekvienam, norinčiam pasirūpinti savo fizine ir emocine sveikata. Vienas iš labiausiai ištyrinėtų ir plačiai rekomenduojamų maistinių papildų yra žuvų taukai. Juose gausu Omega-3 riebalų rūgščių, kurios yra itin svarbios mūsų organizmui. Šiame straipsnyje aptarsime, kuo pasižymi Omega-3 maisto papildai, kokie yra Omega-3...
  • Moters seksualinė energija: kaip su ja susidraugauti?

    Apie intymumą, seksualinės energijos ryšį su dvasingumu bei subtilias moteriškas praktikas kaip labiau atsiverti savo moteriškumui kalbamės su DAO praktikų sertifikuota instruktore, alternatyvios medicinos magistre Edita Esenku Šimkute. Kokie būna klaidingi įsitikinimai paplitę visuomenėje susiję su intymumu? Stereotipiškai dažniausiai einama į du kraštutinumus: nuo visiško intymumo...
  • Kineziterapeutas: svarbu ne tik judėti, bet ir judėti teisingai

    Šiuolaikinis gyvenimo ritmas patogus, bet pavojingai pasyvus. Daugeliui mūsų nebereikia išeiti iš namų, kad galėtume apsipirkti, gauti maisto ar net dirbti. Tačiau mažėjantis fizinis aktyvumas kelia vis daugiau susirūpinimo. Kineziterapeutas Emilis Janeliauskas pastebi, kad žmonių kūnai nėra prisitaikę prie tokio sėslaus gyvenimo būdo, o pasekmės gali būti rimtos – nuo lėtinių ligų iki...
  • LYLD3 vitaminas: pagrįstas klinikiniais tyrimais ir būtinas sveikatai visus metus

    LYLD3 vitaminas: Pagrįstas klinikiniais tyrimais ir būtinas sveikatai visus metus 90 % įsisavinimas – garantija organizmo sveikatai LYLD3 vitaminas iš Mano Mantra parduotuvės išsiskiria savo efektyvumu, nes jo įsisavinimas siekia net 90 %. Tai yra patvirtinta klinikiniais tyrimais, todėl galite būti tikri, kad šis produktas užtikrina maksimalų naudingų medžiagų pasisavinimą jūsų...
  • Kaip itin perdirbti maisto produktai veikia mūsų sveikatą?

    Šiandien vis daugiau žmonių skundžiasi prasta savijauta, virškinimo problemomis, antsvoriu ir energijos stoka. Dažnai to priežastis slypi ne tik gyvenimo būde, bet ir kasdieniame maiste. Vienas didžiausių šiuolaikinės mitybos iššūkių – itin perdirbti maisto produktai, kurių vartojimas per pastaruosius dešimtmečius smarkiai išaugo. Tačiau ar tikrai suprantame, kaip jie veikia mūsų...
  • Kaip išsirinkti vaikštynę senjorams?

    Vaikštynės senjorams yra nepakeičiama pagalbinė priemonė vyresnio amžiaus žmonėms ar asmenims, turintiems judėjimo sunkumų. Jos suteikia papildomą atramą, padeda išlaikyti pusiausvyrą ir leidžia saugiau bei patogiau judėti. Tačiau rinkoje yra nemažai skirtingų modelių, todėl svarbu žinoti, kaip išsirinkti tinkamiausią variantą. SVARBU: pirkdami vaikštynę galite gauti iki 210 eur...
  • Vyrai dažnai painioja dvi skirtingas ligas: prostatos vėžys ar gerybinė prostatos hiperplazija 

    Prostata – tai maždaug graikinio riešuto dydžio liauka, esanti žemiau vyrų šlapimo pūslės ir apsupanti šlaplę. Jos pagrindinė funkcija yra gaminti sekretą, kuris sudaro dalį spermos ir užtikrina spermatozoidų judrumą bei apsaugą. Nors prostata atlieka svarbų vaidmenį reprodukcinėje sistemoje, su amžiumi ši liauka gali didėti ir sukelti įvairių sveikatos sutrikimų. Apie tai, kodėl yra...
  • Skydliaukės vėžys: svarbu nepražiopsoti pradinių ligos simptomų

    Skydliaukė – tai nedidelė, drugelio formos liauka, esanti kaklo priekyje. Ji gamina hormonus, kurie reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos lygį, širdies ritmą ir daugelį kitų organizmo funkcijų. Sutrikusi skydliaukės veikla gali lemti įvairias sveikatos problemas, įskaitant hipotirozę, hipertiroidizmą ar net piktybinius navikus. Skydliaukės vėžys yra reta, tačiau svarbi liga,...
  • Netoleruoji laktozės? Lactolerance 1 Day – tavo laktozės rutina

    Laktozės netoleravimas – dažna, bet vis dar per mažai aptariama problema, tai iššūkis, su kuriuo susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje. Nors ši būklė nėra pavojinga gyvybei, ji gali stipriai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, apriboti mitybos pasirinkimus ir sukelti nuolatinį diskomfortą. Deja, informacijos apie laktozės netoleravimą vis dar trūksta, o sprendimų ieškantys žmonės...
  • Sveikatos triada: biomechaniniai, biocheminiai ir psichosomatiniai disbalansai

    Kas yra sveikas žmogus? Sveikata yra sudėtingas ir daugialypis reiškinys, kuris apima fizinę kūno būklę, psichinę bei emocinę gerovę. Žmogaus organizmas yra kompleksinė sistema, kurioje kiekvienas komponentas – biomechaninis, biocheminis, psichosomatis – yra glaudžiai susiję tarpusavyje ir yra labai svarbūs. Kai bet kuris iš šių komponentų patiria disbalansą, tai gali...
  • Kodėl vienų žmonių dantys išlieka stiprūs, o kitų – ne?

    Įvairios dantų ligos yra reiškinys, su kuriuo susiduria bene kiekvienas žmogus. Visgi, reikia pripažinti, kad vieni žmonės pas odontologus lankosi žymiai dažniau nei kiti. Daugeliui iš mūsų tikrai teko sutikti bent vieną žmogų, kuris, rodos, neįdeda jokių pastangų, tačiau puikuojasi „holivudine“ šypsena. Gyvenimo kelyje tikrai sutikome ir tokių nelaimingųjų, kurie beveik gyvena...
  • Danties spalvos pokyčiai: kada verta sunerimti?

    Su dantų būkle susijusios problemos daugeliui žmonių kelia ypatingą nerimą. Didžiausią nerimą dažniausiai kelia netikėtai atsiradęs dantų skausmas ar akivaizdžiai pastebimi dantų defektai, tokie kaip skylutės, įlūžimai ir pan. Visgi, kartais susiduriama ir su spalviniais dantų pakitimais. Aptarkime, dėl kokių priežasčių pasireiškia danties spalvos pokyčiai ir kada į juos reikia žvelgti itin...
  • Dantų jautrumas: kada tai pavojaus signalas?

    Dantų jautrumas yra pakankamai dažnai pasireiškianti problema, su kuria rečiau ar dažniau susiduria daugelis žmonių. Dantų jautrumas įprastai sukelia didesnius diskomforto pojūčius valgant maistą ir geriant šaltus arba karštus gėrimus. Visgi, daugelis žmonių nesupranta, kada dantų jautrumą reikia vertinti rimtai, o kada - praleisti pro akis. Išsiaiškinkime, kas sukelia dantų jautrumą ir kada...
  • Trys priežastys kodėl verta rinktis plaukelių šalinimą Aleksandrito lazeriu

    Šiltėjant orams, vis labiau norime džiaugtis ir mėgautis saulės spinduliais. Pasiruošimas vasaros sezonui gali tapti tikru iššūkiu dėl nepageidaujamų plaukelių – dažnas skutimas ar depiliacija gali pažeisti odą, sukelti sudirgimą, įaugusius plaukelius ar net nemalonias įpjovas. Norint išvengti šių odos problemų Amber Esthetic lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos Gyd....
  • Kaip saugios autodalys gali apsaugoti jūsų sveikatą

    Automobilio techninė būklė daro tiesioginę įtaką ne tik eismo saugumui, bet ir vairuotojo bei keleivių sveikatai. Nusidėvėjusios ar nekokybiškos autodalys gali sukelti ne tik avarines situacijas, bet ir fizinį diskomfortą ar net ilgalaikes sveikatos problemas. Rinkoje galima rasti daugybę atsarginių dalių, tačiau svarbu atkreipti dėmesį ne tik į jų kainą, bet ir į kokybę. Ilgainiui...
  • Glitimo netoleravimas - patarimai ir sprendimai

    „Nevalgai duonos? Atsisakai makaronų? Vengi pyragų? Laikaisi dietos? Sergi?“ Kiekvienas, susidūręs su glitimo netoleravimu, tikriausiai yra girdėjęs tokius ar panašius klausimus. Ar tau kaskart tenka pasiaiškinti, kodėl nevartoji produktų, kuriuose yra glitimo? Nors daugelis žmonių gali valgyti kviečius ir kitus glitimo turinčius produktus be jokių problemų, daliai žmonių tai...
  • Limfodrenažiniai aparatai - kokia nauda sveikatai?

    Limfodrenažas – tai specialus procesas, kuris padeda organizmui pašalinti nereikalingus skysčius, toksinus bei šlakus. Ši technika remiasi limfinės sistemos, kuri atlieka svarbų vaidmenį kūno medžiagų apykaitoje, funkcionavimu. Limfodrenažas skatina limfos cirkuliaciją, taip gerindamas organizmo kraujotaką ir ląstelių aprūpinimą deguonimi, tai ypač svarbu sveikatai ir bendrai...
  • Alergija: simptomai, tyrimai ir gydymas

    Pavasaris – gamtos pabudimo metas, kai viskas vėl ima žydėti, oras prisipildo gaivos, o saulė šildo vis stipriau. Tačiau kai kuriems žmonėms ši nuostabi metų dalis tampa tikru išbandymu – vietoj mėgavimosi gamtos grožiu, jie kovoja su čiauduliu, akių ašarojimu ir nosies niežėjimu. Sezoninė alergija, dar vadinama šienlige, yra viena iš dažniausiai pasitaikančių alerginių...
  • AB „Ortopedijos technika“ švenčia 80 metų jubiliejų – įkvepianti kelionė per laiko ir sėkmės istorijas

    Šiandien AB „Ortopedijos technika“ mini 80 metų jubiliejų. Ji, kartu su prekiniais ženklais „Gijos Klinikos“ ir „Sveikatinė“, yra didžiausia tokio pobūdžio įmonė Baltijos šalyse, apjungianti kompleksines medicinos paslaugas, individualius ortopedijos sprendimus, mažmeninę prekybą bei eksportą. Įmonėje dirba daugiau nei 640 darbuotojų, per metus aptarnaujama...
  • Kūdikių dantų priežiūra? Super mamų idėja ar būtinas darbas?

    Kai kalbama apie kūdikių priežiūrą – dažnai daugiausia dėmesio skiriama mitybai, miegui ar vystymuisi, tačiau kūdikių dantų priežiūra neretai lieka antrame plane. Kai kurie tėvai mano, kad pieniniai dantys nėra tokie svarbūs, nes juos vis tiek pakeis nuolatiniai dantys. Visgi, odontologai ir vaikų sveikatos specialistai vis garsiau pabrėžia, kad tinkama pieninių dantų priežiūra yra labai...
  • Sąmoningas kodavimas hipnoze

    Hipnoterapeutas Darius Šulcas Aš. Aš pats esu atsakingas už savo įsipareigojimus prieš patį save, kad gerai jausčiausi, gyvenčiau, taip kaip noriu sėkmingai, laimingai, pilnavertiškai. Dažnai socialinėje erdvėje, praktiniame darbe, konsultuojant išgirstu teiginius, suvokimus/supratimus, kad kažkas kitas (terapeutas, šeima, darbas) turi įgyvendinti kito žmogaus ar šeimos trokštamus...
  • Kaip išsirinkti tualeto paaukštinimą?

    Kas yra tualeto paaukštinimai? Tualeto paaukštinimai yra specialūs priedai, skirti padidinti tualeto sėdynės aukštį. Jie naudojami siekiant palengvinti atsisėdimą ir atsistojimą žmonėms su judėjimo sunkumais, pavyzdžiui, senjorams ar po operacijų atsigaunantiems asmenims. Šie priedai dažnai turi papildomas rankenas ir reguliuojamą aukštį, kad užtikrintų didesnį komfortą ir...
  • Iš kokių simptomų atpažįstamas vidinis hemorojus?

    Vidinis hemorojus yra sudėtingiau pastebimas, tačiau kartu tai viena dažniausių tiesiosios žarnos ligų. Negydomas hemorojus gali sukelti ne tik didelį diskomfortą, bet ir rimtų sveikatos problemų, todėl kiekvienam naudinga žinoti, kaip jį atpažinti. Apie simptomus, kurie perspėja apie vidinį hemorojų, ir kaip juos atpažinti išsamiau papasakosime šiame straipsnyje. Būdingi vidinio hemorojaus...
  • Naujos technologijos ir inovatyvūs gydymo metodai išvaduos iš skausmų ir grąžins judėjimo laisvę

    Kantrumas – pagirtina savybė, bet tik ne tada, kai kalbame apie kaulų, raumenų, sąnarių, minkštųjų audinių skausmą ar diskomfortą, kurį sukelia atramos ir judėjimo sistemos pažeidimai. Jie atsiranda ne be priežasties: dažniausiai dėl traumų, patirtų sportuojant, dirbant, pramogaujant, užsiimant kasdiene veikla arba patologijų, ligų, neretai susijusių su netaisyklingu judėjimu, jo...
  • Profesionalios burnos higienos procedūra

    Profesionalios burnos higienos procedūra atliekama specialiu ultragarsiniu skaleriu, kuriuo aukšto dažnio virpesių pagalba efektyviai nuvalomi visų dantų paviršiai, pašalinamas minkštasis ir kietasis dantų apnašas, taip pat nuvalomos dantų apnašos ir sunaikinamos bakterijos dantenų kišenėse. Esant poreikiui, papildomai naudojami specialūs rankiniai instrumentai, kurie vadinami kiuretėmis ir...
  • Švytinti oda – Jūsų vidinė harmonija

    Šaltasis metų sezonas – tinkamiausias laikas atgaivinti bei pridrėkinti veido odą. Dažnai rudens ir žiemos metu mūsų oda tampa papilkėjusi su išryškėjusiomis pigmentinėmis dėmėmis, praradusi stangrumą bei elastingumą, ir dėl sumažėjusio skysčių vartojimo – dehidratuota bei šerpetota. Nenusivilkite, jeigu pastebėjote šias odos problemas, Amber Esthetic lazerinės ir estetinės...
  • Meilės diena ir šypsenos galia: kaip odontologija prisideda prie gražių santykių

    Neatidėliokite rūpesčio savo šypsena – ji gali tapti jūsų geriausiu ginklu meilės fronte! 💘 Ar pastebėjote, kaip vienas nuoširdus šypsnys gali praskaidrinti dieną, sušildyti širdį ar net tapti naujos meilės pradžia? 💕 Šiandien, per Meilės dieną, prisiminkime, kad graži ir sveika šypsena ne tik puošia, bet ir kuria artumą, pasitikėjimą bei harmoniją santykiuose. 🦷✨ Šypsena –...
  • Berberinas – natūrali receptinio vaisto „Ozempic“ alternatyva

    Holivudo žvaigždžių svorio metimo būdai turbūt jau tapę vieša paslaptimi – socialiniai tinklai ir žiniasklaida vis dažniau kalba apie tai, kaip įžymybės per labai trumpą laiką ir "itin efektyviai" numeta dešimtis kilogramų. Šalia tokių naujienų visuomet šmėžuoja dabar jau itin garsaus receptinio vaisto "Ozempic" pavadinimas, kurio Google paieškos yra tiesiog...
  • Šeimos medicina – kas tai?

    Šeima yra mūsų gyvenimo pagrindas, teikiantis palaikymą, meilę ir saugumą. Tačiau siekiant, kad kiekvienas šeimos narys jaustųsi gerai, sveikata turi būti pirmoje vietoje. Štai kodėl pasirinkti patikimą šeimos kliniką yra toks svarbus sprendimas. Šeimos klinika turi ne tik būti pirmas ir patikimiausias kontaktas iškilus bet kokiam su sveikata susijusiam klausimui, bet ir užtikrinti, kad...
  • Krūtų didinimas implantais: kokie klausimai prieš operaciją dažniausiai kyla pacientėms?

    Daugelis moterų, svarstančių apie krūtų didinimą implantais, susiduria su įvairiais klausimais ir nerimu. Tai visiškai suprantama – juk operacija nėra paprastas sprendimas, o pokyčiai po jos gali turėti ilgalaikę įtaką tiek moters išvaizdai, tiek savijautai. Norisi ne tik estetiško, ilgalaikio rezultato, bet ir saugios procedūros, todėl prieš priimant galutinį sprendimą būtina...
  • Kas išduoda skaidulų trūkumą?

    Norime padėti atpažinti signalus, kuriuos siunčia tavo kūnas: skaityk ir sužinok, kas gali išduoti tirpių ir netirpių skaidulų trūkumą bei kaip su juo kovoti. Kas išduoda tirpių skaidulų trūkumą? Dažnai jaučiamas alkis. Tirpios skaidulos sulėtina virškinimą, todėl sotumo jausmas išlieka ilgiau. Jei greitai išalksti ir nori užkandžiauti net ir iškart po valgio – tai gali...
  • Unikalusis intymumo aliejus Myshemen

    Unikalusis intymumo aliejus MYSHEMEN Ne tik todėl, kad artėja Šv. Valentino diena, ne tik todėl, kad galbūt dairysitės ką padovanoti savo mylimajam ar mylimajai, bet ir todėl, kad tiesiog išgirstumėte, tiesiog sužinotumėte apie tikrą “gėrį” - vadinamą malonumo aliejumi. „MyShemen“ malonumo aliejus yra intymios priežiūros produktas, sukurtas siekiant pagerinti...
  • Akių vokų operacijos: kam jos skirtos?

    Akių vokų operacijos, arba kitaip blefaroplastika, yra viena populiariausių estetinių chirurgijos procedūrų pasaulyje. Jos tikslas – pagerinti akių srities estetinę bei atkurti jaunatvišką išvaizdą, dažnu atveju ir pagerinti regėjimą. Ši procedūra ypač aktuali žmonėms, kurie jaučia, kad akių vokų sritis prarado stangrumą, yra apsunkusi ar sukelia diskomfortą. Kodėl akių vokų...
  • Nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų mityba: specialistė atskleidė, kokias klaidas dažniausiai daro moterys

    Nėštumas – ypatingas etapas moters gyvenime, kupinas pokyčių ir naujų iššūkių. Vienas svarbiausių aspektų šiuo laikotarpiu – tinkama mityba, kuri tiesiogiai veikia tiek būsimos mamos, tiek kūdikio sveikatą. Tinkamai pasirinkti maisto produktai gali padėti įveikti nėštumo metu pasireiškiančius simptomus, o po gimdymo – greičiau atgauti jėgas ir pasirūpinti kūdikio gerove. Tad...
  • Rankų skausmas dirbant kompiuteriu

    Dirbant kompiuteriu daugelis žmonių ilgainiui pradeda jausti nemalonų rankų, riešų ar dilbių skausmą. Šis diskomfortas gali kilti dėl pasikartojančių judesių, netinkamos darbo ergonomikos ar ilgo darbo be pertraukų. Kodėl atsiranda rankų skausmas? Rankų skausmas dirbant kompiuteriu dažniausiai kyla dėl ilgalaikio fizinio streso ir netaisyklingos darbo aplinkos. Viena iš pagrindinių...
  • Mažylio vizitas pas odontologą nebūtinai turi būti kupinas streso ir nerimo: kaip jam pasiruošti?

    Vaikams apsilankymas pas odontologą gali kelti milžinišką stresą, nerimą ar baimę. Negatyvius jausmus mažieji gali jausti tiek prieš pirmąjį, tiek prieš vėlesnius vizitus. Kartais šie jausmai kyla dėl nežinojimo, kas gali laukti odontologo kabinete, o kartais – dėl prastų patirčių ankstesnių vizitų metu. Nenoras keliauti pas odontologą vėliau gali lemti ir prastą vaikų dantų sveikatą,...