Laringitas – kas tai?
2020 m. spalio 14 d.Laringitas yra jūsų balso dėžutės (gerklų) uždegimas dėl per didelio naudojimo, dirginimo ar infekcijos. Gerklų viduje yra jūsų balso stygos - dvi gleivinės raukšlės, dengiančios raumenis ir kremzles. Paprastai jūsų balso stygos sklandžiai atsidaro ir užsidaro, formuodamos garsus per jų judesį ir vibraciją.
Bet sergant laringitu jūsų balso stygos tampa uždegiminės arba sudirgusios. Dėl to balso stygos išbrinksta, o tai iškreipia garsus, sklindančius per juos praeinant orui. Todėl jūsų balsas skamba užkimęs. Kai kuriais laringito atvejais jūsų balsas gali būti beveik negirdimas.
Laringitas gali būti trumpalaikis (ūminis) arba ilgalaikis (lėtinis). Daugumą laringito atvejų sukelia laikina virusinė infekcija ir jie nėra sunkūs. Nuolatinis užkimimas kartais gali reikšti rimtesnę sveikatos būklę.
Simptomai
Daugeliu atvejų laringito simptomai trunka mažiau nei porą savaičių ir juos sukelia kažkas nežymus, pavyzdžiui, virusas. Rečiau laringito simptomus sukelia kažkas rimtesnio ar ilgalaikio. Laringito požymiai ir simptomai gali būti:
Užkimimas;
Silpnas balsas arba balso praradimas;
Kutenimo pojūtis ir gerklės niežėjimas;
Gerklės skausmas;
Sausa gerklė;
Sausas kosulys.
Kada kreiptis į gydytoją
Daugumą ūmių laringito atvejų galite suvaldyti atlikdami savęs priežiūros veiksmus, pavyzdžiui, pailsindami balsą ir gerdami daug skysčių. Įtemptas balso vartojimas ūminio laringito sirgimo metu gali pažeisti jūsų balso stygas.
Pasitarkite su gydytoju, jei laringito simptomai trunka ilgiau nei dvi savaites.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei turite šiuos simptomus:
Sunku kvėpuoti;
Kosulys su krauju;
Turite karščiavimą, kuris neišnyksta;
Savaitės metu didėja skausmas
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei jūsų vaikas:
Įkvepiant skleidžia triukšmingus, aukšto lygio kvėpavimo garsus (stridoras);
Seilių daugiau nei įprasta;
Turi sunkumų ryjant;
Sunkiai kvėpuoja;
Karščiuoja.
Šie požymiai ir simptomai gali rodyti krupą - gerklų uždegimą ir kvėpavimo takus, esančius po jom. Nors krupą paprastai galima gydyti namuose, dėl sunkių simptomų reikia kreiptis į gydytoją. Šie simptomai taip pat gali reikšti epiglotitą - audinio uždegimą, kuris veikia kaip dangtis (antgerklis), padengiantis kvėpavimo vamzdį (trachėją), o tai gali būti pavojinga vaikų ir suaugusiųjų gyvybei.
Priežastys
Ūminis laringitas
Dauguma laringito atvejų yra laikini ir pagerėja po to, kai pagrindinė priežastis pagerėja. Ūminio laringito priežastys yra:
Virusinės infekcijos, panašios į tas, kurios sukelia peršalimą;
Vokalinė įtampa, kurią sukelia šaukimas ar per didelis jūsų balso naudojimas;
Bakterinės infekcijos, nors ir rečiau.
Lėtinis laringitas
Laringitas, trunkantis ilgiau nei tris savaites, vadinamas lėtiniu laringitu. Šio tipo laringitą dažniausiai sukelia dirgiklių poveikis laikui bėgant. Lėtinis laringitas gali sukelti balso stygų įtampą ir balso stygų (polipų ar mazgų) traumas ar išaugas. Lėtinį laringitą gali sukelti:
Įkvėpti dirgikliai, tokie kaip cheminiai dūmai, alergenai ar dūmai;
Rūgšties refliuksas, dar vadinamas gastroezofaginio refliukso liga (GERL);
Lėtinis sinusitas;
Pernelyg didelis alkoholio vartojimas;
Įprastas per didelis jūsų balso naudojimas (pvz., Dainininkams ar kareiviams);
Rūkymas.
Retesnės lėtinio laringito priežastys yra:
Bakterinės ar grybelinės infekcijos;
Tam tikrų parazitų infekcijos;
Kitos lėtinio laringito priežastys:
Vėžys;
Balso stygų paralyžius, kuris gali atsirasti dėl nervų pažeidimo dėl operacijos, krūtinės ar kaklo sužalojimo, vėžio, nervų sutrikimų ar kitų sveikatos sutrikimų;
Balso stygų lenkimas.
Rizikos veiksniai
Laringito rizikos veiksniai yra šie:
Sergama kvėpavimo takų infekcija, pvz., peršalimu, bronchitu ar sinusitu;
Dirginančių medžiagų, tokių kaip cigarečių dūmai, per didelis alkoholio vartojimas, skrandžio rūgšties ar darbo vietos chemikalų poveikis;
Pernelyg didelis jūsų balso vartojimas, per daug kalbėjimas, per garsus kalbėjimas, šaukimas ar dainavimas;
Komplikacijos;
Kai kuriais infekcijos sukelto laringito atvejais infekcija gali išplisti į kitas kvėpavimo takų dalis.
Prevencija
Norėdami išvengti balso stygų sausumo ar dirginimo:
Venkite rūkymo ir laikykitės nuo šalutinių dūmų. Dūmai sausina gerklę. Tai taip pat gali sudirginti jūsų balso stygas.
Ribokite alkoholio ir kofeino vartojimą. Dėl šios priežasties jūs netenkate viso kūno vandens.
Gerkite daug vandens. Skysčiai padeda išlaikyti gerklės gleives plonas ir lengvai išvalomas.
Laikykitės toliau nuo aštraus maisto. Aštrus maistas gali sukelti skrandžio rūgšties patekimą į gerklę ar stemplę. Tai gali sukelti rėmuo arba gastroezofaginio refliukso liga (GERL).
Į savo mitybą įtraukite įvairius sveikus maisto produktus. Valgykite vaisius, daržoves ir neskaldytus grūdus. Tai turi keletą vitaminų, tokių kaip vitaminai A, E ir C, kurie yra svarbūs visai sveikatai. Šie maisto produktai taip pat gali padėti išlaikyti sveiką gerklės gleivinę.
Venkite gerklės valymo. Tai daro daugiau žalos nei naudos, nes tai sukelia nenormalias jūsų balso stygų vibracijas ir gali padidinti patinimą. Išvalius gerklę, gerklė išskiria daugiau gleivių ir jaučiasi labiau dirginama, todėl norisi dar kartą išvalyti gerklę.
Venkite viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Dažnai nusiplaukite rankas ir venkite kontakto su žmonėmis, kurie serga viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, tokiomis kaip peršalimas.
Diagnozė
Dažniausias laringito požymis yra užkimimas. Jūsų balso pokyčiai gali skirtis priklausomai nuo infekcijos ar dirginimo laipsnio, pradedant lengvu užkimimu ir baigiant beveik visišku balso praradimu. Jei turite lėtinį užkimimą, gydytojas gali peržiūrėti jūsų ligos istoriją ir simptomus. Jis gali norėti klausytis jūsų balso ir ištirti jūsų balso stygas, ir gali jus nukreipti pas ausų, nosies ir gerklės specialistą.
Šie metodai kartais naudojami siekiant padėti diagnozuoti laringitą:
Laringoskopija. Vykdydamas procedūrą, vadinamą laringoskopija, gydytojas gali vizualiai ištirti jūsų balso stygas naudodamas šviesą ir mažą veidrodėlį, kad pažvelgtų į gerklės galą. Arba jūsų gydytojas gali naudoti šviesolaidinę laringoskopiją. Tai reiškia, kad ploną, lankstų vamzdelį (endoskopą) su maža kamera ir šviesa įkištą per nosį ar burną ir į gerklės galą. Tada gydytojas gali stebėti jūsų balso stygų judesį, kai kalbate.
Biopsija. Jei gydytojas pamato įtartiną sritį, jis gali atlikti biopsiją - paimti audinio mėginį tyrimui mikroskopu.
Gydymas
Ūminis laringitas dažnai savaime pagerėja maždaug per savaitę. Savarankiškos priežiūros priemonės, tokios kaip balso poilsis, skysčių gėrimas ir oro drėkinimas, taip pat gali padėti pagerinti simptomus.
Lėtinio laringito gydymas skirtas gydyti pagrindines priežastis, tokias kaip rėmuo, rūkymas ar besaikis alkoholio vartojimas.
Kai kuriais atvejais naudojami vaistai:
Antibiotikai. Beveik visais laringito atvejais antibiotikas neduos jokios naudos, nes priežastis dažniausiai yra virusinė. Bet jei turite bakterinę infekciją, gydytojas gali rekomenduoti antibiotiką.
Kortikosteroidai. Kartais kortikosteroidai gali padėti sumažinti balso stygų uždegimą. Tačiau šis gydymas naudojamas tik tada, kai reikia skubiai gydyti laringitą, pavyzdžiui, kai kuriais atvejais, kai mažylis turi laringitą, susijusį su krupu.
Jums taip pat gali būti taikoma balso terapija, kad išmoktumėte sumažinti elgesį, kuris blogina jūsų balsą. Kai kuriais atvejais jums gali prireikti operacijos.
Klinikiniai tyrimai
Gyvenimo būdas ir gydymo priemonės namuose
Kai kurie savęs priežiūros metodai ir gydymas namuose gali palengvinti laringito simptomus ir sumažinti balso įtampą:
Kvėpuokite drėgnu oru. Naudokite drėkintuvą, kad jūsų namuose ar biure oras būtų drėgnas. Įkvėpkite garų iš dubenėlio su karštu vandeniu arba karšto dušo.
Kiek įmanoma leiskite pailsėti balsui. Venkite kalbėti ar dainuoti per garsiai ar per ilgai. Jei jums reikia kalbėti prieš dideles grupes, pabandykite naudoti mikrofoną ar megafoną.
Gerkite daug skysčių, kad išvengtumėte dehidratacijos (venkite alkoholio ir kofeino).
Sudrėkinkite gerklę. Pabandykite čiulpti pastiles, skalauti druskingą vandenį ar kramtyti gumos gabalėlį.
Venkite dekongestantų. Šie vaistai gali išsausinti gerklę.
Venkite šnabždesio. Tai dar labiau apkrauna jūsų balsą nei įprasta kalba.
Pasiruošimas susitikimui su gydytoju
Tikėtina, kad pirmiausia apsilankysite pas savo šeimos gydytoją arba pediatrą. Jus gali nukreipti pas gydytoją, išmanantį ausų, nosies ir gerklės sutrikimus.
Štai keletas informacijos, padėsiančios pasiruošti paskyrimui ir žinoti, ko tikėtis iš savo gydytojo.
Ką tu gali padaryti
Žinokite apie visus išankstinio paskyrimo apribojimus. Kai susitarsite, paklauskite, ar turite ką nors padaryti iš anksto.
Užrašykite visus patiriamus simptomus, įskaitant tuos, kurie gali atrodyti nesusiję su priežastimi, dėl kurios planavote susitikimą.
Užrašykite pagrindinę asmeninę informaciją, įskaitant didelius stresus ar pastarojo gyvenimo pokyčius.
Sudarykite visų vartojamų vaistų, vitaminų ir papildų sąrašą.
Jei įmanoma, pasiimkite šeimos narį ar draugą. Kažkas, kuris jus lydi, gali prisiminti informaciją, kurią praleidote ar pamiršote.
Užrašykite klausimus, kuriuos galite užduoti savo gydytojui.
Parengę klausimų sąrašą, galėsite maksimaliai išnaudoti laiką su savo gydytoju. Dėl laringito keletas pagrindinių klausimų, kuriuos turite užduoti savo gydytojui:
Kas sukelia mano simptomus ar būklę?
Kokios yra kitos galimos priežastys?
Kokių testų man reikia, jei tokių yra?
Ar mano būklė gali būti laikina ar lėtinė?
Koks yra geriausias veiksmų būdas?
Aš turiu kitų sveikatos sutrikimų. Kaip aš galiu geriausiai juos valdyti kartu?
Ar yra kokių nors apribojimų, kurių turiu laikytis?
Ar yra vaisto, kurį skiriate, alternatyva?
Ar yra brošiūrų ar kitos spausdintos medžiagos, kurią galiu pasiimti namo? Kokias svetaines rekomenduojate?
Nedvejodami užduokite kitų klausimų.
Ko tikėtis iš savo gydytojo
Jūsų gydytojas greičiausiai jums užduos keletą klausimų, tokių kaip:
Kada pradėjote patirti simptomus?
Ar jūsų simptomai buvo nuolatiniai ar retkarčiais?
Kiek sunkūs jūsų simptomai?
Kas, atrodo, pagerina jūsų simptomus?
Kas, atrodo, blogina jūsų simptomus?
Ar rūkote?
Ar vartojate alkoholį?
Ar turite alergijos? Ar neseniai peršalote?
Ar neseniai per daug nenaudojate savo balso stygas, pavyzdžiui, dainuodami ar šaukdami?