Mikrobiomo nauda ir probiotikai
2023 m. lapkričio 20 d.Pasak daktaro Michael Mosley, dar visai neseniai buvo neįmanoma tyrinėti žmogaus mikrobiomo, todėl ši tema pastarąjį dešimtmetį ypač aktyviai tyrinėjama. Šiai dienai pagrindinėmis gerųjų žarnyno bakterijų funkcijomis galima įvardinti šias:
- Saugo žarnyną nuo įsibrovėlių ir reguliuoja imuninę sistemą. Pasikeitus žarnyne gyvenančių bakterijų sudėčiai gali padidėti atsparumas peršalimo ligoms. Žmonės dažniau serga autoimuninėmis ligomis, padaugėjo alerginių ligų – tai siejama su nekontroliuojama imunine sistema, kuri, pasak dr. Mosley, gali būti teigiamai įtakojama gerųjų žarnyno bakterijų, sumažėti šių ligų grėsmė.
- Padeda reguliuoti svorį. Mikrobai sprendžia, kiek energijos organizmas turėtų gauti iš suvalgyto maisto, kontroliuoja alkio signalus, lemia cukraus kiekio padidėjimą pavalgius, todėl gerųjų žarnyno bakterijų trūkumas gali būti nutukimo priežastimi.
- Mikrobiomas pasiima maisto gabaliukus, kurių mūsų organizmas nepajėgia suvirškinti ir paverčia juos hormonais bei cheminėmis medžiagomis. Dr. Mosley teigia, kad jie kontroliuoja mūsų nuotaiką, apetitą ir bendrą savijautą, padeda sumažinti stresą ir išvengti depresijos.
Dėl netinkamos mitybos daugelis mūsų sugriovėme savo mikrobiomą, t.y. gerųjų žarnyno bakterijų populiaciją. Su tuo susiję tam tikrų maisto produktų netoleravimai, alergijos, tuštinimosi sutrikimai. Įprastoje europiečio virtuvėje trūksta įvairovės, trūksta žalumynų, nes kuo daugiau skirtingų augalų rūšių valgome, tuo įvairesnis mūsų mikrobiomas. Pakankamai skaidulinių medžiagų turintis maistas, ypač daržovės ir grūdai, tampa maistu gerosioms bakterijoms, gyvenančioms žarnyne. Tačiau jei žmogus nelinkęs rinktis sveikesnės mitybos, ar galima tiesiog vartoti probiotikus?
Pasak dr. Mosley, nė vienas iš probiotikų, kurių galima įsigyti kapsulėmis, nėra pakankamai ištyrinėtas, kad patektų į veiksmingųjų kategoriją (efektyvesni miltelių pavidalu). Taip pat derėtų atkreipti į gerųjų bakterijų koloniją formuojančių vienetų skaičių, kuris turėtų būti ne mažiau kaip 20 milijardų. Norint, kad žarnyne gyventų kuo įvairesnių bakterijų, reikėtų rinktis probiotikus, kuriuos sudarytų ne mažiau kaip 6 skirtingi štamai. Savo knygoje „Sumanaus žarnyno dieta“ mokslininkas dr. Michael Mosley daugiausia dėmesio skiria mikrobiomo atkūrimui pasirenkant tinkamą mitybą, jis teigiamai atsiliepia vos apie kelis probiotikus - tarp jų labiausiai išgirta Claudio de Simon probiotikų formulė, kuri ir sudaro "Vivomixx" turinį.
Sveikos gyvensenos lektorė Edita Esenku Šimkutė pasakoja, jog prieš keletą metų susidūrusi su virškinimo problemomis po antibiotikų kurso, kurios tęsėsi ilgą laiką. Ji išbandė įvairius probiotikus, kardinaliai pakeitė mitybą į sveikesnę, tačiau pilvo pūtimo problema nesitraukė. Nenuleidusi rankų ji pradėjo ieškoti probiotikų užsienio rinkose, kol surado “Vivomixx”.
- Papasakokite, kaip jūs suradote probiotikus “Vivomixx” probiotikus?
- Kaip jau minėjau, turėjau virškinimo problemų. Iš užsienio draugų girdėjau apie gerųjų žarnyno bakterijų skaičiaus svarbą, tačiau kiek klausinėjau Lietuvos vaistinėse man visi pasiūlydavo tik iki 20-30 milijardų gerųjų bakterijų turinčius probiotikus, o aš ieškojau daugiau. Žinojau, kad yra tokie “Vivomixx” probiotikai, kuriuose gerokai daugiau bakterijų, taigi suvokiau, jog skirtumas kardinalus, klausinėjau vaistinėse ar turi šaldytuve laikomų probiotikų, bet į mane tik keistai pažiūrėdavo. “Vivomixx” yra gyvos bakterijos, kurios gali išgyventi tik vieną savaitę ne šaldytuve. Šiuos ypatingus probiotikus radau užsienyje, atsisiunčiau ir po kelių savaičių supratau, kad tai yra mano pilvo išsigelbėjimas. Mano manymu, tai realiai geriausi probiotikai pasaulinėje rinkoje.
- Šiandien jų galima įsigyti ir Lietuvoje?
- Taip, mano iniciatyva probiotikus “Vivomixx” jau porą metų galima įsigyti Lietuvoje, tačiau mūsų šeima yra vieninteliai atstovai Lietuvoje, kurie yra notifikavę šį maisto papildą, taip pat atitinkame visus reikalavimus. Užsiimame elektronine prekyba, siunčiame į bet kurį Lietuvos kampelį užsisakius per puslapius geriausiprobiotikai.lt arba vivomixx.lt. Beje, “Vivomixx” nerasite vaistinėse, tai produktas, kurį labai aktyviai rekomenduoja patys vartotojai pajutę teigiamą poveikį, ir tai mane, sveikos gyvensenos atstovę, labia džiugina.
- Ar “Vivomixx” probiotikų nauda moksliškai įrodyta?
- Tiesą sakant probiotikai “Vivomixx” dažnai vadinami “labiausiai ištyrinėtu probiotiku pasaulyje”. Šią sinerginę gerųjų bakterijų formulę prieš 30 metų atrado profesorius De Simon. Per tą laiką apie šiuos probiotikus skirtinguose žemynuose nepriklausomi mokslininkai parašė apie 200 straipsnių ir virš 60 mokslinių tyrimų publikacijų. Tai šveicarų produktas, kuris gavo pripažinimą visame pasaulyje. Viename maišelyje – 450 milijardų gerųjų bakterijų, probiotikus „Vivomixx“ sudaro 8 štamai: streptococcus thermophilus DSM24731®, bifidobacterium breve DSM24732®, bifidobacterium longum DSM24736®, bifidobacterium infantis DSM24737®, lactobacillus acidophilus DSM24735®, lactobacillus plantarum DSM24730®, lactobacillus paracasei DSM24733®, lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus DSM24734®.
- Kaip vartojami „Vivomixx“?
- Probiotikai „Vivomixx“ yra maišeliai miltelių pavidalu, tai ne kapsulės, todėl jas lengva vartoti ne tik suaugusiems, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams. Paprastai geriamas vienas maišelis per dieną, galima vartoti ryte 30 min prieš valgį arba vakare prieš einant miegoti. Visą laiką probiotikus laikyti šaldytuve, kelias dienas transportuoti yra saugu, tačiau ilgiau kaip savaitės gerosios bakterijos neišgyvena. Maišelio turinį ištirtinti kambario temperatūros vandenyje ir išgerti. Didesniam efektyvumui rekomenduoju kartu vartoti balkšvojo gysločio sėklų luobelių, tai puikus prebiotikas, kuris padeda probiotikams geriau įsitvirtinti žarnyne. Probiotikai „Vivomixx“ yra saugūs vartoti įvairioms amžiaus grupėms, iš šalutinių poveikių pastebėtas tik trumpalaikis vidurių pūtimas, kol naujos bakterijos prisitaiko. Pilnas kursas – 20d., tiek laiko reikia, kad gerosios bakterijos suspėtų įsitvirtinti žarnyne. Tokį kursą rekomenduojama kartoti kas pusę metų, o esant poreikiui saugu vartoti ir ilgesnį laiką.
Tinkamai pasirinkus maisto produktus, turinčius prebiotikų ir probiotikų, bei reguliariai vartojant tinkamus maisto papildus, kurie papildo žarnyną gerosiomis bakterijomis, stiprinamas imunitetas bei gerėja bendra savijauta, kas šiomis dienomis ypač aktualu. Žinodami pagal kokius kriterijus rinktis probiotikus (ne kapsulių pavidalu, daugiau nei 20 milijardų gerųjų bakterijų, daugiau nei 6 štamai) lietuviai priims daug naudingesnius jų sveikatai sprendimus.